Pýcha a předsudek (2005)

To byla dlouhá cesta. Pořád jsem o tu Austenovou někde zakopávala, v různých filmech se o ní mluvilo, nebo jsem o ní někde četla. Párkrát jsem si i její jméno napsala na papírek, že se někdy v knihovně podívám. Ale až po letech jsem v antikvariátu narazila na ohmatanou Pýchu a předsudek. Za pade. No nekup to. A dalo se to číst! Film se mi poprvé moc nelíbil - teď - ho mám povolenej jen jednou ročně. Když si ho pustím, je to tak trochu, jako kdybych šla na koncert nebo do galerie. Miluju to! A nejvíc pana Benneta a jeho Kvítečka. A paní Bennetovou samozřejmě taky, i když úplně jinak (je opravdu příšerná, ale tak nějak roztomile - "nikdo nemá pochopení pro moje ubohé nervy"). No a co teprve Keira vlající na útesu! A pan Darcy - velmi pohledný muž, vskutku. A venkovskost Bennetovic domu. A ten binec uvnitř (co mi to jen připomíná?). ("Dobrá nebesa, Lizzy, co jsi to za snoba - mít výhrady k panu Darcymu kvůli jeho bohatství. Ten chudák za to nemůže!...")

Smrtonosná past (1988)

Smrtonosná pastička! - Brucíku, starej brachu! - jak ráda se s tebou zase dnes večer setkám a budu ti mezi střepama a lumpama držet pěsti! (- bacha na Snejpa! - ten je nejzlejší) ... není on to příznak nějaký choroby - když ten film mám a můžu si ho kdykoli pustit - a neudělám to - a když pak jde v bedně, tak se na něj od rána těším a pak se dívám a pěkně s reklamama - na který nadávám a odcházím na zdravotní procházku do ledničky - a zase se vracím a netrpělivě čekám na další kousek?...

Světáci (1969)

Tadá-dadá-dadá-dadá-dá-dá tá-dá-dadá..... a s gustem čmeláka - jdu mlsat svět! (A dám si k tomu páva s mákem, i kdyby pro ten mák měli poslat do zoologický zahrady.)

Sólista (2009)

Ta hudba, ta božská hudba! Tak by se mi chtělo komentovat většinu mých nejoblíbenějších filmů (v čele s Amadeem, samozřejmě). Ale tady už ten začátek, jak jede Lopez/Downey na kole. Pak jak nejede na kole - a už ho vezou. Pak to vyšetření, jak zaklepe nohama (v ponožkách, bačkorama naštěstí ne). A všechny ty dojemně směšný momentky i z dalšího děje. Chlapče, Downey Jr., ty jsi nám ale vyrostl. Ta nádherná skladba na konci filmu, podbarvující pak i závěrečné titulky. A ten motivek, tu obtížnou houslovou figuru, kterou Ayers/Foxx donekonečna fidlá na svoje skřipky - si pak broukám několik dní, v duchu i nahlas. A ani na vteřinu mi nejde na nervy.

Po přečtení spalte (2008)

Ach, jak se ten Malkovich umí krásně vztekat! Jak ten Pitt umí zahrát skvěle úplnýho pitomce! A vůbec, všichni jsou tam potrhlí a výborní, moc se těším, až si to dnes večer zopáknu. Trochu mi to něčím připomíná Muže, co zírají na kozy, ne tedy dějem, ale tím, jak na mě film působil. Až na to překvápko ve skříni..

Nejistá sezóna (1987)

Co o vzniku tohoto filmu napsala Eva Zaoralová (mj. umělecká ředitelka MFF Karlovy Vary): "... Úplným tancem mezi vejci musela být realizace Nejisté sezóny v roce 1987! Že se Ladislavu Smoljakovi a jeho kolegům podařilo natočit tuhle hořkou komedii z normalizačního prostředí, je nepochybně nezvratným důkazem geniality Járy Cimrmana."

Harry Brown (2009)

Intenzivní strach a hnus. Vynikající hudba a - Michael Caine: "Zapomněl jsi na údržbu zbraně, synku."

Úžasňákovi (2004)

Perfektní sonda do života manželské dvojice, kde žena se v zájmu rodiny vzdala své profese - a vlastně i muž.... Ale ten si svůj "koníček" aspoň trošku uchovává v tajených akcičkách s kamarádem a bývalým kolegou... Cože, o tom že to vůbec není, že je to přece o superhrdinech? A co je na tom nehrdinskýho přivést na svět děti a starat se o rodinu? Nic, jen je to trochu nuda - k té ale tahleta partička diváka nepustí ani na pikosekundu! Moje nejoblíbenější postava (ehm, dobrá, tak postavička, no) - Edna - módní (kombinézka pro Jack-Jacka - naprosto neprůstřelná, pere se na čtyřicítku - je to novinka!). Jo - a český dabing je opravdu vynikající. Lahůdka.

Simon Birch (1998)

Každej má právo se občas chovat potrhle.