Critters (1986)

Keď som bol malý, tento film ma priťahoval ako magnet. Samozrejme, že sa mi potom o "mäsožravých ježkoch" celé noci snívali zlé sny, v horšom prípade som sa bál zaspať, aby spod postele nejaký nevyskočil a neuhryzol mi pár prstov. Z pohľadu dnešného vidím len b-type horor so všetkým, čo k tomu patrí - hysterická a vreštiaca mama, nelogičnosti typu `chlapčenský delobuch rozfláka mimozemskú loď` a samozrjeme mnohé ďalšie. Osobitné miesto majú však u mňa critters vždy isté.

Dannyho parťáci 3 (2007)

Po skrate v dvojke sa Sodenbergh (našťastie) vrátil na vyšľapaný chodníček a podarilo sa mu stvoriť opäť niečo šarmantné, vtipné a prirodzene zahrané od všetkých zúčastnených. PS: Ellen Barkin má síce po päťdesiatke, ale vyzerá na fakt sexi zrelú štyridsiatku (wow:-)

Uprchlík (1993)

Brilantná akčná detektívka s vrcholným obsadením dvoch hlavných kontrahentov. Strhujúci dej je najmä výsledkom výborného scenára, ktorý je ešte umocnený výbornými Howardovými hudobnými motívmi. De facto sa jedná o kultový film žánru.

Zlaté dítě (1986)

Vcelku zábavný počin, ktorý sa pohybuje na správnej strane žánrového spektra. Najviac mi utkveli hlášky z nemeckého dabbingu typu "Hi Vogel". Je to taká stará milá oddychovka, ktorú si pozriem, keď sa sem tam objaví na televíznych obrazovkách.

Star Trek (2009)

Konceptuálne sa Abrams rozišiel so všetkými predchodcami v takej miere, že ak nechcem povedať, že "toto už nie je Star Trek". musím povedať, že to je niečo ako "tretia generácia". žiaľ pre mňa osobne to znamená, že som zostal v tej "starej" novej generácii, ktorej celovečerné filmy vznikli vždy len ako deriváty seriálu. Seriálovú prácu Abramsa nepoznám, ale je jasné, že keď sa na ňom žiadna seriálová star trekovská činnosť nepodpísala, mohol urobiť iba jediné: akčné sci-fi so zbesilým strihom, z ktorého sa bude bežnému trekiemu asi riadne točiť hlava. Alternatívnou časovou líniou si J.J. vytvoril akýsi pomyselný štít pred argumentom ortodoxných trekáčov, že takto by to asi nemalo byť. Ak by sa dej vrátil späť do pôvodnej dejovej línie, ktorá je pevne preddefinovaná predošlou históriou, vlastne by sám seba negoval, v lepšom prípade by sa opäť priblížil zaužívanej klasike. Keďže dej ubieha šialeným tempom, na prvé zhliadnutie možno uniknú divákovi dva logické lapsusy, na podruhé však už nie a aj keď ma to škrie , nemôžem dať plné hodnotenie.80%

Predátor (1987)

Hlavná téma: boj človeka s beštiou. Dejisko: nehostinná džungľa, vražedné horko. Elitná jednotka žoldnierov proti neznámemu zlu, ktoré ma od začiatku navrch. Do bodky vybičovaný absolútne dokonalý akčný sci-fi horor, ktorého zhliadnutie patrí k základnému filmovému vzdelaniu.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Vskutku vynikajúca dráma, ktorá v podstate nemá slabé miesto. Výborne odrežírované, skvele zahrané... O to viac obdivuhodné, že v 90-tich minútach sa dozvedáme nie len o protiargumentoch porotcov, ale aj o celom prípade. Určite je zaujímavá aj rovina pohľadu na americký systém občianskeho súdnictva. Nabáda sa otázka, čo sa stane v porote, v ktorej nie je silný jedinec, ktorý by sa bol ochotný vzoprieť väčšine. Ešte nebezpečnejšie je pomyslenie, ako často sa to deje...Z hereckých výkonov by som okrem Fondu vyzdvihol aj Lee J. Cobba, ktorý bol naozaj skutočne skvelý.

Prci, prci, prcičky 3: Svatba (2003)

Uf, no tak nejak na zabitie času je to viac ako dobré, ale keby som si chcel cielene dakedy pozrieť v nejaký večer dobrú komédiu, po tomto filme asi nesiahnem. Napriek tomu...gay-dance-contest bol super a priznám sa, že som sa bavil aj pri "koláčikovej" scéne, dobrý je aj výber hudby na soundtrack...Takže za 3*

Batman - Gothamský rytíř (2008)

Celkom príjemné spestrenie akéhosi novodobého batmanovského koloritu. Ako fanúšik Nolanovského Batmana (predovšetkým toho druhého) však nemôžem vyjadriť absolútnu spokojnosť. Po technickej stránke nie je moc čo vytknúť (animácia je predovšetkým o vkuse - niekomu sedí menej, niekomu viac), avšak akúsi vyššiu "batmanovskú" pridanú hodnotu som vnímal iba v pravom a predposlednom príbehu, a keďže je to menej ako polovica, idem s hodnotením dolu. Pre fanúšikov povinnosť.

Prci, prci, prcičky 2 (2001)

Všetko je asi otázkou toho, v akej nálade to pozeráte: Ak idete práve z prednášky z filozofie o konfrontovaní klasického nihilistického konceptu so súčasným politicko-ekonomickým dianím, asi tomu dáte odpad. Naopak, v lete po ťažkom týždni a dvoch pivách, keď si potrebujete oddýchnuť, sa dá na zopár gagoch aj zasmiať a dobre vypnúť.