Jurský park (1993)

Spomínam si, že prvú knižku o dinosauroch som dostal asi 2 roky pred veľkou dinomániou spôsobenou práve týmto filmom, takže keď sa objavil Spielbergov film, nevedel som sa dočkať, kedy ho uvidím prvýkrát. Do kina ma naň naši nezobrali z čoho som bol neskutočne dlho na nich nahnevaný (ešte stále mám v živej pamäti, ako som ich spovedal o filme - a čo sa stalo keď...? - keďže som videl toľko ukážok, koľko som len mohol). Keď som ho potom videl prvý raz (asi na nejakej pirátskej VHS), ani som nedýchal. Vtedy som aj celý dej vnímal inak - išlo mi hlavne o dinosaury - dialógy som ani nesledoval (boli akýmsi šumom medzi výstupmi s karnosaurami). Až neskôr po x-tých reprízach a dnes po n+1 repríze si dovoľujem povedať, že je to stále rovnako zábavné ako kedysi, pretože isté dejové a logické nedostatky sa dajú ľahko prehliadnuť, hlavne ak si uvedomíme, ako obrovský popularizačný vplyv Jurský Park mal. V neposlednom rade netreba zabúdať ani na revolučnú filmársku techniku. A preto si myslým, že menej ako 5* by bolo pre JP urážkou.

Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

Za tónov úžasnej "Parade of the Slave Children" končí druhé skvelé dobrodružstvo Indianu Jonesa. Chrám skazy má asi najlepšie "hefty" z celej kvadrológie. Výborne som sa bavil. Ak by som ich mal filmy o Indym zoradiť podľa obľúbenosti, tento by u mňa skončil na pozícii č.2.

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Definitívne lepšie ako Epizóda I a definitívne slabšie ako Epizóda III. Je to oveľa temnejší film, ako detsky poňatá Phantom Menace. Padawan Anakina začína ukazovať svoju pravú tvár, ale ako by ešte stále bojoval so svojím osudom. Ešte stále si zachováva úctu ku svojmu učiteľovi. Dôležité je hlavne naplnenie obáv Yodu, ktorý predpovedal riziko kvôli Anakinovej matke. Hayden Christensen podľa mňa odviedol dobrú robotu. Skrytý hnev z neho priam srší. Motív zakázanej lásky je spracovaný brilantne hlavne vďaka Williamsovej Love Theme, ktorá sa pre mňa stáva nezabudnuteľnou aj po boku vojnovej (pochodovej) melódie zo záveru filmu.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Napriek tomu, že úvod novej trilógie je určite opakovane pozerateľný, je to žiaľ le pre efekt. Spomínam si na ošiaľ okolo "nových" Hviezdnych vojen, ale pripomína mi to nejaký krásny dezert, ktorý keď rozbalíte, tak zistíte, že väčšinu cukríkov už niekto vyjedol. Po starých Hviezdnych vojnách, ktoré sa venovali bojom a akcii tu zrazu máme nejkú republiku a nejaké obchodné cechy a blokády, na ktoré sme neboli zvyknutí a nejak to k tomu na začiatku nepasuje. Film je za tým všetkým pozlátkom jednoducho prázdny, nie je tam nič hlbšie a nezachráni to ani naháňačka na speederoch a ani digitálne postavičky. Celé to vyznie detsky a priblblo - tak pre 10-ročných. Tu sa naozaj Lucas pozabudol a vytvoril rýdzo detský film. Čiastočná záchrana prichádza až zo záverečnou štvrtinou filmu, keď sa dej akceleruje a rozdelí na tri cesty, ktorý krásne podkresľuje Williamsov Duel of fates. Celkovo jednoznačne najslabší diel ságy. Ak by vznikol ako prvý, žiadnej ságy by ani nebolo.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Lucas sa týmto filmom vykúpil. Inak by bola asi celá prequel trilógia považovaná za nepodarok hodný zabudnutia. Naštastie, tento film ma toľko skvelých a silných momentov, ženezostáva nič iné, ako chváliť. Pre mňa sa jedná hlavne o napadnutie chrámu Jediov a záverečná polhodinka s nádherne sa stridajúcimi scénami, ktoré tak skvele vytvárajú most medzi novým a starým, čomu dopomáha hlavne Williamsova hudba. Na epizódy IV-VI sa teraz dívam v úplne novm svetle.