Spider-Man 2 (2004)

Druhý Spajdy mi príde ako najlepší z trilógie. Je taký najreálnejší...stavia nášho hrdinu do kontrastu s vlastným osudom a s činmi, za ktoré musí niesť zodpovednosť. Veľmi pekne je vykreslený hlavne vzťah k M.J. Naopak, Doc Oc a trápnosti okolo jeho supervynálezu sú tou slabou stránkou filmu. Tak či onak, za zhliadnutie určite stojí. Je to celkom fajn oddychovka. Pri dvojke to malo ale skončiť.

Skála (1996)

The Rock rocks! Dej s rýchlym spádom v strihových orgiách akčných scén nenechajú diváka ani na chvíľku vydýchnuť. Zimmerov soundtrack vynikajúco podporuje toto akčné besnenie a patrí k špičke žánru. Skala sa stala klasikou už v deň jej vzniku. Vďaka Jerry a Michael, toto vám vyšlo na stopro.

Jedna ruka netleská (2003)

Veľmi príjemná, pohodová, určite divná, ale napriek tomu okúzlujúca komédia. Macháčkova salámovitosť, s ktorou prijíma svoj osud je závideniuhodná aj v reálnom živote. Trojan ako vždy skvelý, jeho Hitlera považujem za jeden z najlepších monológov vôbec. Pár skvelých hlodov, dobrá muzika...Už chýba iba nejaký duchaplnejší záver. 80%

Pohotovost (1994) (seriál)

Ak sa o seriáloch všeobecne hovorí, že sa dajú ťažko hodnotiť ako celok, pretože slabšie časti sa vždy nájdu, tak pre E.R. to prakticky naplatí (aj keď v 13. sérii boli dve nudné časti). Seriál sledujem od začiatku, a mal a má plno skvelých momentov. Dúfam, že sa bude natáčať ešte dlho v takto vysokej kvalite. Za najlepšiu považujem epizódu When night meets day. Čistou náhodou som ju mal vtedy nahratú na páske a keď som ju dopozeral, musel som si ju pozrieť ešte dvakrát za sebou. To sa mi ešte nikdy nestalo.

Námořní vyšetřovací služba (2003) (seriál)

I keď väčšina príbehov je celkom zaujímavo napísaná, nemožno po šiestich sezónach nebadať istú schématičnosť v niektorých z nich. Tento seriál však nestojí na detektívnych príbehoch. Stojí na jednotlivých postavách a na tom ako sú hlavnými protagonistami zahrané. O to tu totiž ide predovšetkým. Gibbs, Tony McGee, Ziva, Abbey, Ducky a aj niektoré ďalšie vedľajšie postavy sú naozaj verne zahraté. Navyše je to vtipné, má to spád, skrátka môj obľúbený seriál.

Predátor 2 (1990)

Pre mňa sa táto akčná lahôdka absolútne vyrovná McTiermanovej "jednotke". Danny je skvelý súper. Druhý predátor je nadupaný akciou, brutalitou, skvelou hudbou...Nemám mu čo vytknúť. Videl som ho už aspoň dvadsaťkrát a teším sa na ďalšiu dvadsiatku :-)

Znamení (2002)

To najlepšie, čo Shyamalan kedy natočil. Veľmi sa mi tento film páči, videl som ho už veľakrát. Nie je v ňom ani scéna navyše, všetko do seba nádherne zapadá, dialógy sú skvelo napísané. Napätie podľa mňa dosahuje svoj vrchol ešte pred záverom - a to v Rayovom dome. Záver je ale úžasný svojou prekvapivosťou - celý flashback a zdanlivo nepodstatné detaily vo mne silno evokujú viaceré motívy z kníh od S. Kinga. Páčila sa mi aj skvelá kamera, ktorá je majstrovsky umiestnená. Najlepšie na celom filme je, že pre toho, kto sa rád bojí (ako ja) je film prekvapivý hlavne v tom, že sa bojíme tam, kde sa cítime najbezpečnejšie - doma. V kine, v plnej sále ľudí by som sa asi toľko nebál, ako pri prvom zhliadnutí sám doma, neskoro v noci. Pri opakovanom sledovaní si už iba vychutnávam detaily, ktoré mi pred tým unikli, vnímam skvelú hudbu a atmosféru (scéna s listovaním knihy a pohľadom na obrázok horiaceho domu mi vždy privodí zimomriavky). Majstrovské dielo od pána režiséra.

Vesnice (2004)

Po mnohých zhliadnutiach stále zostávam pri vysokom hodnotení, keďže to, čo robí tento film výnimočným, nie je to, čo mnohých sklamalo - teda akýsi prekvapivý záver, keďže takýchto sa dočkáme aj v epizódnych etudách Krajných medzí. Tá skutočná podstata tkvie v absolútne prepracovanej narácii. Shyamalan necháva diváka vždy o krok dozadu pred skutočnou pravdou, čím si vytvára výborné podmienky pre stupňovanie napätia ako to vie asi iba on sám. Nepoužíva pri tom žiadne počítačové triky. Stačí mu umne narábať s kamerou, vhodne voliť symboly (predovšetkým farby) a okolnosti deja. Divákovi zviera žalúdok keď vidí slepé dievča v lese s príšerou (ktorá by tam nemala byť - ale je tam, sakra je!). Mňa film naozaj očaril a myslím, že sa napätím pohybuje niekde na úrovni Šiesteho zmyslu Jednotkou v "Nightovej" tvorbe pre mňa zostávajú Znamenia .

Vetřelec (1979)

Jeden z najlepších sci-fi hororov vôbec. Atmosféra, akú Scott vytvoril je famózna. V princípe sa jedná o nestarnúci film, ktorý stál na počiatku celého kultu. Kultu, ktorý však s pribúdajúcimi pokračovaniami nesie istú trpkastú príchuť komercionalizácie a nižšej kvality. Keď sa však chcete báť a zatiaľ ste Aliena nevideli, zaručene si ho pozrite, nebudete sklamaní.

Americký den (2004)

Pre mňa trocha zvláštne stretnutie s indickou kinematografiou. Nejde totiž o bolywood, čo je pravdepodobne samo o sebe výnimočné. Chvíľami je to romantika, chvíľami takmer dokumantaristika k tomu trocha akcie a krimi a máto taký zvláštny koniec. Je to skôr také poučenie - ako by existovala ešte tretia cesta fimovej tvorby. Ani komercia, ani filmový klub.