Simpsonovi ve filmu (2007)

Moje hodnotenie je (ak tak môžem povedať) zo strany nezaujatého diváka. Simpsonovcov vytrvalo ignorujem, jednoducho to nie je môj seriál. Dokopy som za tie roky, čo bežia v televízii videl možno tri a pol časti. Do kina som preto išiel iba s vedomím, že idem na komédiu a je nutné povedať, že som nebol sklamaný. Simpsonovci vo filme parodujú v prvom rade súčasný postoj americkej spoločnosti ku problematike globálneho otepľovania. Neušetria však ani druhú stranu - ochrancov planéty, Ala Gorea a štýl, akým je vedená kampaň proti globálnemu otepľovaniu, ktorej ukážkovým príkladom je Lisa chodiaca od domu k domu. Tvorcovia si vzali na mušku samozrejme aj vládu USA a štýl jej vládnutia, respektíve akéhosi "45-teho" prezidenta USA A. Schwarzeneggera. Táto satira mi prišla orientovaná viacej na amerického (možno ešte lepšie Californského) diváka ako na toho, kto si príde pozrieť film do slovenského kina) Všetky gagy sa mi veľmi páčili, dobre som sa zasmial, moje hodnotenie však nie je maximálne. Opieram sa hlavne o porovnanie so South Parkom. Mnohí môžu namietať, ale keď som videl Peklo na zemi, bol som na tom podobne, ako so Simpsonovcami, seriál SP som nesledoval. Moja bránica si vtedy ale zacvičila omnoho viacej. Simpsonovci sú predsa len v jednej fáze filmu (keď sa rozpadne na Aljaške rodina) o niečo vážnejší a mne to tam moc nesedí. Inak som bol ale veľmi spokojný, nemal som pocit, že to, že nepoznám seriál, mi prekáža. Fanúšikovia si môžu tú poslednú hviezdu asi prihodiť, ja zostávam na 80%.

Zabíjení (1956)

Je to prvý film, ktorý som zo staršej Kubrickovej tvorby videl. Často, keď sa chystám na vysokohodnotené polstoročné filmovokluboidné počiny, mám strach, pretože som predsa len dieťa kinematografie deväťdesiatych rokov. Tento film ma však príjemne prekvapil hlavne tým, že vôbec nenudí, dej rýchlo napreduje, nikde sa zbytočne nezdržuje, jeho dynamiku mu môžu závidieť mnohé novodobé snímky. Krátkemu porovnaniu so súčasnosťou sa však u mňa nevyhne. Najviac mi pripomína Ocean's eleven. Sodenberghov film má omnoho viacej šarmu pri samotnej krádeži, necháva diváka viacej tápať, odhaľuje mu väčšinu podstatného až počas samotnej krádeže, avšak mieri niekam inam. Kvôli rozprávačskému štýlu to u Kubricka nie je možné. Kamera a réžia sú dokonalé, takisto skvelo napísané dialógy, ktorým nechýba nefalšovaná ráznosť, hlavne v podaní Sterlinga Haydena, ktorému sa herecky nikto vo filme ani len nepriblížil, snáď až na Joea Sawyera, ktorý má však dostane málo priestoru. Úžasné a novodobé je samozrejme aj spracovanie s opakovanými scénami počas vrcholenia deja. Jedinú výtku mám práve k zabíjaniu - názov mi k filmu vôbec nesedí. Zabíjanie samotné nezohráva vo filme dôležitú úlohu a keď sa objaví, je jeho najslabšou stránkou. Prestrelka v byte je zle zostrihaná, všetci sú mŕtvi asi za 2 a pol sekundy. Netvrdím, že mám rád tie súčasné filmy, v ktorých sa na jednu obeť minú minimálne tri zásobníky, kým padne, ale toto je trocha nerealistické a zle to kontrastuje s precíznym rozprávaním celého deja. Takisto smrť mrchy Fay je amatérska. Asi to bolo poznačené ešete dobou, neviem, v tomto je súčasná kinematografia ďalej a je to dobre. Záver filmu ma sklamal, je predvídateľný a hlúpy. Pravdupovediac, zle sa to mohlo skončiť aj inak. Napriek týmto neduhom, je to veľmi zapamätateľná a vysoko nadpriemerná snímka. 80%

Začalo to jedné žhavé noci (2001)

Priznám sa, nemám moc rád filmy, ktoré sa v deji od začiatku ženú k horšiemu. Z tohto filmu je jednoznačne cítiť, že životy hlavných hrdinov (nie hrdinky) prejdu zemetrasením a zmenia sa. V tomto prípade však musím urobiť výnimku. Nemôžem povedať, že by som sa rehotal na plné ústa, napriek tomu som dobre bavil. Film nádherne ukazuje, ako z nás chlapov môže supersexi kočka (osravedlňujem sa za vypožičanie z iného filmu) urobiť úplne ovce. Samozrejme, je to tu trocha prehnané, ale musím priznať, že niekedy to má naozaj blízko k realite. Výborný acting hlavných protagnositov vynáša film nad úroveň priemeru. Liv ryšavé vlasy neuveriteľne svedčia. Maskéry spravili zázrak s jej Ačkovým poprsím a v červených šatách je tak zvodná, že som slintal :-) Späť k deju: Všetko speje k zaujímavému klimaxu, ktorý podľa mňa tvorcovia filmu žiaľ nezvládli. Povedal by som, že scénaristovi chýbala tak jedna prebdená noc nad scriptom... Akosi nevedel, ako si s tými postavami poradiť, jasné to mal iba Paul Reiser alias Carl (čo sa teda naozaj podarilo). Ostatní zostali vysieť vo vzudchoprádzne, hlavne Randy. Napriek tomu je to u mňa 75%. (5% navyše za reinkarnáciu Williama Fostera:-) Dobre som sa bavil a o nejaký rôčik si film rád pozriem znova.

Věřte nevěřte (1997) (seriál)

Podľa mňa je to veľmi príjamný oddychový seriál. Pri večernom pozeraní môže prebehnúť z času na čas aj mráz po chrbte. Videl som raz časť, v ktorej bola epizóda o chlapcovi, ktorý sa bál tzv. skriňového strašidla (v amerike sú skriňami chápané také tie malé kumbále). Samozrejme mu nikto neveril vráten jeho brat, ktorý mu chcel dokázať, aký je frajer, tak sa tam zatvoril - zmizol a už ho viac nikto nikdy nevidel. A najlepšie bolo, že to bol akože "Fact". No neprebehol by vám chvíľku mráz po chrbte? :-) Taktisto sa mi páčia epizódky, kde rôzne predmety ožívajú. Na vraždiace tupé Alfreda Hitchcocka samozrejme nemá ani jeden, ale "A.H. uvádza" je úplne iná kategória. Duchárske epizódky sú naproti tomu veľmi prostDuché a až hlúpučko predvídateľné. Celkovo však spolu s Jonathanom Frakesom budí seriál dobrý dojem. Mám taký pocit, že sa usmieva omnoha viac ako na mostíku lode Enterprise.

Akta X (1993) (seriál)

Absolútne kultová záležitosť. Seriál by sa dal z najširšieho hľadiska rozdeliť do dvoch tematických rovín - na epizódne časti a tie, ktoré tvoria kostru celého príbehu - obrie vládne spiknutie proti verejnosti, vojnu medzi mimozemšťanmi u nás na zemi, mutantov medzi človekom a mimozemšťanmi a nakoniec neodvratnú inváziu. Najkultovejšie epizódne časti vznikali počas úvodných sérií seriálu. Dodnes si spomínam, ako som raz v lete pozeral epizódu Ľad a nevedel som potom zaspať, pretože som sa bál, že mi do ucha vlezie mimozemský parazit a ja zošaliem a vyvraždím rodinu. Bol som ešte v predpubertálnom veku a každá časť bola neskutočným zážitkom. V neskorších sériách majú niektoré časti humorný nádych, čo tak trocha znevažuje vážnosť celého seriálu (takou vzorovou časťou je asi José Chung: Z vesmíru). Páčilo sa mi však, že neskoršie série sa opäť vrátili k svojej epizódnosti. Opäť sa stali napínavými, pretože sa nedalo očakávať, čo sa stane. Akty X boli vždy aj o atmosfére a tá zostala zachovaná, pri sledovaní v noci. Nič sa nevyrovná dvojčasti Aktov X medzi 23:00-01:00, keď je v celom dome kľud :-) Už spomínané megaspiknutia, ktoré sa tiahnu celým seriálom a posledná séria, ktoré sa venuje v podstate iba nim sa stali pre väčšinu divákov únavnými. Jednoducho nevydržali až do konca, keď nevidel (pravdu:-) svetlo na konci tunelu. Tak ako ma "vytáčalo" vždy to, že Scullyová sa vždy pozerala inam, keď sa okolo nej dialo niečo paranormálne, tak vytáčalo väčšinu nadšených divákov to, že sa stále objavovali nové a nové podoby neprehľadných vládnych machinácií s osudmi hlavných hrdinov. Scullyová nakoniec uverí v neuveriteľné, myslím, že hlavne v priebehu šiestej série, to už však seriál začal strácať na popularite o čom svedčí aj fakt, že piata séria bola poslednou, ktorá bola predabovaná do čestiny a vysielaná vo free tv. Seriál má toľko aspektov, ktoré sa tu nedajú všetky obsiahnuť - Osamelí strelci, skvelá hudba (naozaj ponurá - soundtrack so seriálovými zvukmi je naozaj na skok z mosta), niektoré nezabudnuteľné "monštrá" a často aj filozofické sondy, ktoré prichádzajú ako od Muldera, tak aj od Scullyovej. Dalo by sa toho ešte veľa napísať, je lepšie to však VIDIEŤ... takže hop hop objednávať DVD so všetkými sériami alebo sa modliť, aby svetlo sveta uzrel druhý film :-)

Fontána (2006)

Na tento film som sa veľmi tešil. Opäť sa raz však u mňa potvrdilo pravidlo, že čím viacej sa na niečo teším, tým horšie to dopadne. Fontána ma vôbec neoslovila. Je to nudný film v podstate o ničom, nulový dej, ktorý je navyše žalostne predvídateľný. Celý film som čakal, že sa niečo stane, že ma niečo prekvapí a ono to proste neprišlo. Keď vesmírny pútnik letel tou guľou až neviem kam, išlo ma roztrhať. Hrozne nudný film, vizuálna pseudobudhistická mazanina, ktorá nie je zďaleka tak dobre zvládnutá ako napríklad farebne podobne ladený Vidocq. Navyše z veľkej časti komorný - neznášam keď tvorcovia filmov využívajú kulisy na vytvorenie domnienky exteriérov. Pripadá mi to, ako by sa ma snažili detsky oklamať. Jediný exteriér je snáď pri Isabelinom pohrebe - vizuál filmu sa tak rázne zmení a nadobúda pre mňa uveriteľnejší charakter. Tématika zmierenia sa so smrťou je desaťkrát lepšie zvládnutá v každej tretej časti seriálu Pohotovosť. Rachel Weisz som tú úlohu neuveril, Jackmann ukázal, že mu sadnú aj úlohy bez adamantia. Za herecký koncert to však označiť nemôžem. Úprimne nechápem ľudí, čo tomuto dávajú maximálne hodnotenie, chápem však, že oni nechápu mňa.

Saw 3 (2006)

Film sa nedokáže vymaniť zo zaužívaných "hororových koľají podľa Randyho z Vreskotu." Trilógia sa tak stáva učebnicovým príkladom tohto žánru. V tomto prípade je to však skôr na škodu veci. Ťažko ho totiž označiť za horor. Píla podľa mňa definovala nový štýl v kinematogrtafii a to gore film. Samozrejme, surovosti sa objavujú už skôr, nie však tak hodnoverne zobrazené. Práve (dúfajme) posledný diel trilógie tento fakt iba podčiarkuje. Riggova smrť je toho jasným dôkazom. Milovníci tohto žánru sa tak určite prídu na svoje. Nepríjemný pocit pri jednotlivích Jeffových skúškach je jasne badateľný, atmosféra je kruto napínavá a nedovolí divákovi čo i len na zlomok sekundy odhliadnuť od obrazovky. Tu niekde však výpočet pozitív končí. Divák nemá dostatok času stotožniť sa s postavou skúšaného otca a preto mu jeho komentáre k vinníkom smrti jeho syna prídu zbytočné a hlúpe. Naopak, čas sa vyslovene zabil dvoma zbytočnými odbočkami v nezvládnuteľných skúškach, ktoré prichystala pre svoje obete Amanda. Jej charakteru sa tak dostáva viac pozornosti, ako je pre film zdravé. Za úplne hlúpy a scénaristicky nenápaditý považujem záver, ktorý sa tak pre diváka stáva ľahko predvídateľným v tom zmysle,že nič nie je, ako sa zdá. V prvom diely sme boli ohúrení, v druhom sme si povedali "tak toto som opäť nečakal". V "trojke" je to tak trocha obohratá platňa aj s tým, že tvorcovia filmu vyslovene klamú diváka, tým že Jigsaw nehovorí pravidlá tomu, komu ich vlastne hovorí. Vo všeobecnosti sa zdá zlý koniec predvídať a určite by bol v tomto prípade prekvapivejší happyend. Spolu s fúrou nelogičností, ktoré sa v tomto diely iba kopia sa film redukuje iba na gore horor, ktorý od prvého dielu neprináša nič nové, chýba mu invencia a hlbšie rozpracovanie postavy Jeffa. Vďaka bohu aspoň za relatívne únosnú metráž. Apropos, celý film som čakal kde sa vo filme objavia tie zuby z obálky. Kto bude čakať podobne, bude rovnako sklamaný ako ja.

A.I. Umělá inteligence (2001)

Žiaľ, treba si to priznať, táto nudná žuvačka je Spielbergov najslabší počin. V kine som myslel, že tam skapem...toľko som sa v tej stoličke ošíval. Na DVD a v kľude domova sa to dá lepšie zvládať, ale pointa je naozaj ťažko čitateľná, a celé to vyznieva tak nejak do prázdna.

Minority Report (2002)

Výborný Spielbergov scifák nového tisícročia, ktorý u mňa boduje hlavne vďaka prepracovanému scenáru a stvárneniu budúcnosti, tak ako si to zaslúži strieborné plátno - na úrovni technickej dokonalosti, pričom v sebe kĺbi aj logiku a výborné herecké výkony hlavných protagonistov. 90%

Návrat do budoucnosti III (1990)

Vynikajúce zakončenie jednej z najskvelejších filmových trilógií aké kedy boli natočené. V troje vyniká predovšetkým krásna výpravnosť a výborná kamera. Záverečná scéna s odlietajúcou lokomotívou patrí do výkladnej skrine svetovej kinematografie.