Taková normální holka (1999)

Môj obľúbený romantický teeny-movie. A to z jednoduchého dôvodu: Rachel Leigh Cook je tu jednoducho čarovná. Dej sa pri tom nijak neťahá, je síce schématický, ale komu by to vadilo? Freddie Prinze Jr. sa narodil pre role v podobných filmoch. Nemám nad čím rozmýšľať - je to žánrová jednotka...

Battlestar Galactica (2004) (seriál)

S hodnotením som chcel počkať až do úplne poslednej časti seriálu. Znamená to však, že po absolútne bezchybných prvých troch sériách prišla štvrtá, ktorá vo mne vzbudila zmiešané pocity. Niektoré epizódy mi pripadali zbytočne naťahované a samotná podstata existencie "piatich" sa potom akosi vytrácala v spleti neprehľadných dialógov. Našťastie to neovpylvnilo ani záver celej série ani môj celkový dojem z toho seriálu. Udeľujem maximálne hodnotenie.

Naboso (2005)

Veľmi pekný (romantický) film. Prekvapivo dobre zahraný, prekvapivo dobre napísaný scenár, výborná "letná" kamera, dobrá hudba, kopa známych (a dobrých) nemeckých hercov. Ústrednej dvojici to naozaj svedčí, príbeh sa nikam neponáhľa a nechá ich prejsť všetkými fázami vzťahu. Uprený nevinný pohľad Leily je naozaj okúzľujúci. Ku koncu som sa trocha bál, či sa to nejak nepokazí, ale všetko sa vydarilo na výbornú. Fakt klasa! PS: Der Besenstil im Arsch war wirklich toll :-)

Krásná pokojská (2002)

Ako romantika málo romantické (chémia nefunguje), ako komédia málo vtipné, ako sociálna agenda slabučké. Zle napísané dialógy, občas katastrofálny scenár. Je to zvláštne - jednotlivci sú dobrí aj Hoskins, aj Finnes a Tucci a určite aj J.Lo. Celok je však rozporuplný a je to škoda, išlo o to, aby sa na niektorý žánrový odtieň Wang zameral viacej a mohlo z toho niečo byť; takto je to film podľa vzorca - jedenkrát a stačí.

Princ a já (2004)

Ako beznádejne romantická duša musím dať za tri, aj keď sa scenár ku koncu dosť zhoršoval, Julia Stiles je fakt krásna baba a Mablym im to pristane. Príjemný nenáročný film, pre nenáročný oddychový večer.

Zombieland (2009)

Čo ešte zostáva vymyslieť v absolútne obohranom žánre, ktorý už zažil svoju vážnu renesanciu, európsku odnož ako aj jej satirickú alternatívu? Fleischer sa rozhodol zobrať štyroch sympatických hercov, umocniť nadsázku, skrátiť stopáž a fokus mierne odvrátiť od samotných zombie (malý bonus/porušnie pravidiel zombie-filmov - nemusia to dostať do hlavy!). Napriek tomuto tam ten nepríjemný pocit - ako u každého dobrého žánrového dielka bol - takže dávam za 4*

Vzhůru do oblak (2009)

Up zbiera body hlavne za originálny príbeh a takpovediac typovú animáciu a dabbing (od kontrastu malinký domček vs. mrakodrapy na okolo, cez "investora vysťahovávateľa" až po psíkov a Kevinu). Dej animáku však pôsobí akosi komorne, vtípky sú síce zväčša podarené, ale je ich málo. Taktisto mi trošinka ku koncu liezol na nervy aj Giacchinov motív, ktorý sa príliš často opakoval - Oscar za original score je preto pre mňa skôr sklamaním. Napriek tomu je to však odporučiteľný kúsok...3,5*

Lítám v tom (2009)

Po dlhej dobe opäť niečo výnimočné, čo som mal príležitosť zhliadnuť. Reitman ponúka nezvyčajnú sondu nie len do krajne nesympatického biznisu prepúšťania ľudí, ale hlavne do života človeka, ktorý sa pre kariéru vzdal absolútne akejkoľvek veci/osoby, ktorá by ho definovala ako bežného člena spoločnosti. Ryan je unikátom aj medzi samotármi, ktorí vyznávajú podobný štýl života. Šplhá na horu svojho cieľa, ale keď príde na vrchol, ani si to neuvedomí a až tam zisťuje, že nechal všetkých ďaleko za sebou. A čo je ešte horšie, zisťuje, že nikto tak vysoko ani nemá záujem šplhať a jeho cesta naspäť dole je nemožná. 5*

Zrození šampióna (2009)

Sladučký oddychový príbeh, počas ktorého som mal ten nepríjemný pocit vynútený súčasnou kinematografiou, že kedy sa už niečo dramatického prihodí. Nedočkal som sa - jednoducho Amerika ako vyšitá. Dobre podané a zahrané (nie však oscarovo). Jeden z tých filmov, po ktorých si poviete, že stojí za to mať svoje ciele a ísť si za nimi, nech sú akokoľvek náročné. Niekoľko momentov je však príliš presladených - napr. počas zápasu Michaelov vnútorný hlas od Leigh Anne...70%

Smrt čeká všude (2008)

Napínavý film hraný na nôtu aktuálnej vojny (nie na aktuálnu nôtu). Oscara za pôvodný scenár som teda nepochopil. Sú to len obrazy vojny z pohľadu troch chlapov pozliepané dohromady. Nepriateľ, ktorého nie je možné vidieť, nepriateľ, ktorý je všade a niekde a ktorého motivácia ku konaniu je často záhadou. Renner zahral dobre, nosná idea však u mňa s rozporuplným dejovým spracovaním vyprcháva a tak považujem aj označenie za najlepší film roka za značne prehnané.