Jak se zbavit přátel a zůstat úplně sám (2008)

Vcelku nekonvenčná komédia. Vystrájanie hlavného protagonistu mi spočiatku liezlo na nervy a jeho "prerody" boli možno trocha moc náhle a menej uveriteľné. Inak som sa však dobre bavil, škoda, že Bridges nedostal viacej priestoru. Veľmi zdravé 3*

Na sever Severozápadní linkou (1959)

Akokoľvek som sa snažil vidieť absolútnu genialitu tohto filmu, nepodarilo sa mi ju v ňom nájsť v plnej miere. Bezpochyby sa jedná pre svoju dobu o ohromne napínavý thriller, ktorý určite zamával vtedajším publikom; ubehlo však už viac ako polstoročie filmového vývoja a tak len na máločo môže terajší divák nahliadať ako na prekvapivé, či dokonca originálne. Niektoré z Hitchocockových obrazov sú však naozaj nezabudnuteľné - predovšetkým "plávajúca kamera" pri prvom kontakte so zloduchmi (tá mi doslova vyrazila dych) a potom dokumentárnym spôsobom natočený pohľad z vlaku na krajinu zaliatu zapadajúcim slnkom - pre samotný film naozaj nepodstatné prvky. Spolu s hudbou ho však robia jedinečným aj pre mňa - súčasného diváka.

Avatar (2009)

Do kina som išiel s tak trocha pokleslou náladou kvôli slovenskému dabingu. Dušan Cinkota alias slovenský Chandler mi ako Worthingtonov hlas teda vôbec nesedel. Po usadnutí a následnej výmene pokazených 3D okuliarov som sa už ponoril do putovania po Pandore. Cameronova fantázia je absolútne úžasná a slovami takmer nepopísateľná; keď niekedy platila o filme veta "Treba to vidieť!", tak je to tento snímok. Ja osobne považujem vizuálne efekty za podobnú revolúciu, ako priniesol Jurský park. Nechať v ústraní ľudských hrdinov a vyniknúť "digitálnych" Na'vi, tak aby s nimi divák po 2/3 filmu plakal nad stratou domova, je odvážna a náročná úloha. Žiaľ nedá mi nevyčítať Cameronovi, že si nenechal viacej skákať do scenára. Vidíme tak film, ktorého technický potenciál vás prevalcuje a je dohnaný do absolútnej dokonalosti, príbehovo však ďaleko zaostáva. A pritom nie je na rozprávaní nič zlého, divák však očakáva 150% aj od druhej podstatnej zložky fimu. Tentokrát urobím výnimku a dám plné hodnotenie, pretože dúfam, že nová stereoskopická technológia nám prinesie v budúcnosti viac podobných klenotov.

Metro (2004)

Fakt dosť natvrdlý film, ktorý nudí. Zaujímavý je asi snáď iba obskúrnymi nechutnosťami páchanými záporákom na svojich obetiach (špeciálne ženách). Smithovi sa tento horor príliš nepodaril. Postráda silnú hudbu a hlavne dejový spád, ktorý si aspoň priemerný horor zasluhuje. Takto zostáva iba "klasické" nelogické správanie protagonistov + niektoré ďalšie žánrové klišé, ktoré snáď ani nie je potrebné spomínať.

Dožeň, co se dá! (1999)

Veľmi príjemná romantika, ktorá síce trpí istou hollywoodskou jednoduchosťou, je však o to viac znovupozerateľnejšia. Navyše odrozprávaný záver je určite viac ako priemerný, takže 70%

Vzpomínky (2006)

Všetky time-travel filmy sú od začiatku postavené pred rovnaký problém: ako vykorčuľovať zo spleti paradoxov, ktoré si sami vystavajú. Déjá vú sa s príbehom pobilo celkom dobre, scenár je na dobrej úrovni, Washington odvádza svoj štandard. Nesedela mi však naznačovaná love story a aj pri všetkej vôli som si príbeh neobľúbil, pretože z neho vychádza akási nepopísateľná sterilnosť. Inak by to bolo za 4*.

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

S každým novým zhliadnutím tohto filmu som s ním viacej a viacej spokojnejší. Mostow nie je Cameron a myslím, že si to pri natáčaní aj uvedomil. Narážky na jednotku a dvojku sú vcelku podarené, aj keď "star glasses" by sa asi do dvojky nikdy nedostali. Veľmi dobre zvolená dĺžka stopáže spolu s prekavpivým záverom (naozaj som bol svojho času v kine prekvapený) robia T trojku znovupozerateľnou a divácky atraktívnou. Odporúčam jednoznačne v pôvodnom znení - Arnoldove hlášky sú z angličtiny prakticky nepreložiteľné.

Stáhni mě do pekla (2009)

Vcelku zábavná jednohubka, v ktorej niektoré momenty naozaj veľmi potešia alebo pobavia (mucha na kamere bola fakt funny). Žiaľ Raimi sa nevyhol o stupeň väčšej preexponovanosti hlavne záverom filmu. Taktiež by neuškodil o niečo prepracovanejší scenár - zdá sa mi, že postaviť celý film na lakačkách a hudobno-zvukových klišé (aj keď vskutku áčkových) je predsa len málo. Alison hrala vcelku obstojne, ale zvyšok osadenstva (okrem Longa) zahral slabúčko. Troška menej štúdioviek doplnených vyumelkovanými vizuálnymi efektami a troška prekvapivejší záver a bolo by to za štyri. Takto silné tri a odporúčanie všetkým známymi, o ktorých viem, že ich filmík rovnako poteší.

Critters 3 (1991)

Okrem DiCapria a mladej Brooks sú všetci herci hrozne nehereckí a ešte tak zhoršujú jednorozmernosť svojich postáv. Hlúpe hororové klišé ich jednania by sa mohlo stať učebnou pomôckou v škole filmu ako odstrašujúci príklad. Nelogičnosti ako ich (výborne) vystihol užívateľ tron nie je potrebné ďalej rozvádzať. Verím, že jedného dňa budú Critters reinkarnovaní v A-like horore, kde nebudú bežať trápne hudobné podmazy a deti ako Johnny budú pekne umierať pod ich zubami.

Critters 2 (1988)

Dvojka má oproti jednotke v mnohom navrch - lepší scenár, lepšia hudba, viac Critters (áno áno:-) a k tomu viac blbín s nimi (skalpovaný/uvarený/zelektrizovaný/omráčený...critter). Škoda trápnych dialógov a zbytočných premieňacích scén, ktorým sa ktovie prečo venuje taká pozornosť. Inak to celé pekne odsýpa a ani sa nenadejete a je koniec a vy si hovoríte I want more...