Temný úsvit (2006)

No, pane Bale, tak tohle už bylo mnohem lepší než ten shit z minulýho tejdne (Drsný časy). Bale nám opět ukázal, že je to totální šílenec, páč opět zhubnout kvůli svojí roli 25 kg, neskutečný. Zatím třetí jeho role (co sem viděl) kde je ochoten kvůli vžití se do postavy udělat téměř uplně vše. Gaga, kdo ví, esi by byl taky chopnej přibrat navíc 30 kg :o)). Zajatecký a nebo filmy z vězeňskýho prostředí mě téměř pokaždý oslovují víc než jinačí. Asi sem byl v minulým životě mukl, jinak si to nedokážu vysvětlit. Zde se navíc divák podívá do překrásné panenské přírody a prožije dokonce i útěk. Sice se nedá mluvit o kdo ví jak nadupadným filmu, ani nijak zvlášť překvapivým, ale příběh je to skutečně silný. Zvláštní ale je, že když je to "podle pravdy", tak předem víme, že hlavní hrdina přežije (jak by jinak totiž svůj příběh mohl vyprávět :o) ). Takže co se týče nějakýho dějovýho překvápka, tak bohužel nic... Ale celkově velice naprůměrná podívaná, navíc s herci, kteří hazardují se svým zdravím, aby jejich role působily co nejpřesvědčivěji.

Nejistá sezóna (1987)

Celkem se divím, že tenhle kousek povolil rudý komanč v roce 87 natočit. Nejsem uplně zarytý přínivce Cimrmanů (zdaleka sem neviděl všechny jejich divadelní hry), ale všecky filmy režiséra Smoljaka ANO a všechny rozhodně né pouze jednou. Sice jich tento génius nenatočil tolik, ale každý z těchto filmů je naprostým unikátem a klenotem mezi ostatní českou tvorbou. nejistá sezóna patří rozhodně mezi ně. Chytrý humor, který se mísí s lehce nenápadnou politickou satirou funguje na jedničku s hvězdičkou. Film nám umožní nakouknout pod pokličku zmiňovaného divadelního spolku, který už nějaký ten pátek zásobuje českého diváka lidským a důmyslným humorem. Škoda jen, že Smoljak nenatočil více filmů, obrovská škoda. Ale je jasně patrné, že jeho životním smyslem bylo divadlo. Asi nemá cenu nijak dále rozvádět a komentovat, tohle by měl skouknout každý divák, který si (stejně jako já) váží a obdivuje autorskou dvojici jménem - Smoljak a Svěrák. Snad se tam máš hezky Láďo...

Drsný časy (2005)

Panečku... Je s podivem, že sem u tohodle kousku usnul asi jen na 5 minut, do teď tomu nemůžu věřit. Podobná nuda se mi už dlóóóuho nepřipletla pod nohy. Mám takovej pocit, že kdybych si vzal kameru a točil zážitky z mýho uplně obyčejnýho pracovního nebo před nedávnem nepracovního dne, že by to možná bylo zajímavější (no, jo přeháním, ale jen trošku). Scénář je totálně, ale totálně o ničem... Co se týče herců, tak ani můj skoronejoblíbenější herec - Bale, se zde moc nepředvedl. Roli vysloužilého, zoufalého mariňáka, kterej celej film prakticky profuckoval, sem mu teda nesežral ani za mák. Když o tom tak přemejšlím, tak je to první první jeho role, která mě vyloženě zklamala. Hudba ve filmu žádná a když už, tak prachmizerná. Napětí prachbídný. Jediný co si budu pamatavat, tak je značné množství fucků a to, že si hlavní "hrdinové" dopřávají opakované marihuované dýchánky :o). Celej film je obrovský omyl a hodnotím ho jako prachšpatnej. Uf, to bych rači byl na prach :o)

Most do země Terabithia (2007)

Takovej menší vejlet do fantazie, kterej se ke konci filmu přeměnil v totální citový vydírání, který jen tak rejžoj neodpustím. Velká škoda, že sme nebyli svědky více fantazie, asi nebyly prachy na víc a lepší efekty. Páč co si budeme povídat, tak jenom bláznivý agresivní veverky jsou přecijen málo... Na druhou stranu to zase nebyl až tak uplně účel bejt celej film v dětských představách. Zajímavé propojení a ukázání dvou naprosto odlišných Světů. Jeden reálný z prostředí domova a školy - ukázkový příklad dětské šikany a to nejen mezi klukama. Zde se mi nejvíc líbily hodiny hudební výchovy, takle nějak bych si to asi představoval (krásná učitelka, hrající na různý nástroje a děti uplně v rauši :o) ). No a ten druhý Svět z prostředí fantazie, kam si děcka chodí po škole odpočinout. Něco mi říká, že z tý malý holky vyroste uznávaná herečka, uvidíme. No, ale závěrečná půl hoďka? Ta se promění v totální beznaděj, depresy a všecko to hezký, na čem rejža pracoval celý film se během okamžiku zbortí jak domeček z karet, brr. A právě to mi přišlo jako totální citový vydírání, páč půl hoďky jen tak sledovat s mokrýma očima a knedlíkem v krku, to není sranda... (zdá se mi to a nebo je tenhle koment dost krkolomnej :o) )

Veřejní nepřátelé (2009)

Michael Mann se opět pustil do filmu, kde se proti sobě střetávají dvě obrovské herecké ikony (stejně tak jako v jeho skoronejlepším kousku "Heat"). A i tentokrát udělal zatraceně dobře. S tím, že nedokázal z hlavních hrdinů (Depp a Bale) z daleka vymáčknout to co z Al Pacina a De Nira. Je vidět, že první zmiňovaní se mají ještě hodně co učit od druhých zmiňovaných :o). Většinou se v podobných filmech divák hned od začátku přikloní buď na stranu dobra nebo zla, podle toho jak se rejžoj chce, ale tady sem se po celou dobu nemohl rozhodnout, esi budu držet palce gangsterům nebo mužům zákona. Též sem postrádal nějaký výraznější hudební motiv a nervově vypjaté chvilky. Co vypichuju, tak že sem si celý film připadal jako v Americe v době největší krize. Herecké obsazení vysoce naprůměrné, tempo tak nějak zlatej střed a příběh spíš lepší. Celkově si z tohodle kousku odnáším spíše příjemný pocit, který je ovšem mírně poskvrněn tím, že tenhle kousek měl kousek navíc :o)

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Velice zajímavý a poučný pohled na Holocaust nevinnýma dětskýma očima. Pohled, ze kterýho přímo mrazí. Ještěže ten prcek nechodil do školy, kde by se ho jistě paní učitelka ptala : A kdepak pracuje tvůj tatínek? A to víte, šéfuje farmě, kde pracujou lidi v pižamech. Měl sem z tohodle filmu menší strach, páč zrovna "drama" až tak uplně nemusím, ale opět uplně zbytečně. Film je krásně načuchlý válečným Německem, ale člověk zde nevidí ani kousek války. A koneckonců ani moc zvěrstva z koncentráku. Prostě je celý film viděn těma dětskýma očima, které nemají ponětí o tom co se ve skutečnosti děje. Celý film vládne taková mrazivá atmosféra, no ale to co se dělo na konci, z toho mi běhá mráz po zádech ještě teď. Opravdu mistrně vygradovaný kousek, který sice nedosahuje kvalit jako např. Schindlerův seznam nebo Život je krásný, ale i tak se jedná o velmi kvalitní film, který pocuchá nervy, a u kterýho si jen člověk říká, jak se tohle vlastně mohlo "kdysi dávno" dít. A to, že je to viděno právě tou dětskou naivitou, dělá z tohodle kousku něco víc než průměrný film...

Útěk (1972)

No toš to vůbec... Asi takle bych reagoval, kdybych pocházel z Moravy. Takle jen řeknu, no tak to ani náhodou. Film, kterej mi absolutně nic neřekl, nic mi nepřidal, ničím mě nezaujal, ničím nepřekvapil, prostě uplně o ničem. Sem tam se stane, že mi film s takto vysokým hodnocením nepřiroste vůbec k srdci, toto je přesně ten případ. MCQueenoj sem roli drsnýho chlapíka, kterýho pustili z basy a kterej mlátí svoji ženskou, nevěřil ani minutku. To prostě vůbec nešlo. No a ta jeho ženská (sice hezká brunetka), ale její herecký "výkon" by se dal přirovnat k výkonům alá "Ulice, nebo Ulice 2". Gangsteři bez charakteru, přestřelky zvláštní, krev příliš do červena :o). A tolik nelogičností, jakože si na schůzku, ze který je cítit nebezpečí nevezme hlavní boss nikoho z ochranky, natož pak bouchačku, to je prostě uplná zhovadilost a hloupost. Ne, takovýmhle filmům je lepší se vyhnout mílovým krokem a možná ještě větším. Brrr

Porco Rosso (1992)

Tááák a je to tady. Mám za sebou skouknutou komplet celou celovečerní Miyazakiho tvorbu. No, těšil sem se na tenhle kousek zbytečně moc, možná, že sem si ho mohl nechat na "horší časy", ale nedalo mi to. Tentokrát se maestro skutečně vytáhnul, když jako hlavního hrdinu nasadil prokletý italský prase s lenonkama a knírkem, no zkrátka sympaťák a lamželezo jak zvon :o). Utvrdil sem se v jedný věci a to, že mám daleko rači mistrovy filmy, které jsou doslova nabušeny fantazií a barevnou pestrostí. Tenhle příběh je (až na tu prasečí kletbu) víceméně reálný, což prostě od pohádkovýho dědečka neočekávám. Ale ty jeho animace doprovázené uklidňující hudbou, to je pastva pro oči a uši. Není mi jasný, jak někdo dokáže namalovat, podotýkám namalovat prostředí, které bys horkotěžko rozeznal od skutečného. Dějově mi přijde Porco Rosso celkem o ničem, žádný větší vzrůšo se nekoná. No, a já si teď můžu dát od japonských animáků na chvíli pokoj a zase si vychutnávat herecké výkoný opravdových herců a né kresleného prasete s knírkem :o)

Ponyo z útesu nad mořem (2008)

Jeden z posledních dvou filmů, který mi ještě chyběj k tomu, abych si mohl odškrtnout celou Miyazakiho filmografii. A teda pociťuju mírné zklamání, které je způsobené tím, že je film až příliš pro mlaďoučké diváky, prostě pro děti. Marně sem zde hledal nějaký hlubší význam, nějaké to lidské zamyšlení. Je to prostě jen hezky namalovaná, ale jinak uplně obyčejná pohádka. Taky sem se těšil na porce tvůrcovi fantazie, leč zbytečně. Jedinej týpek, kterej stojí za zmínku je ten bláznivej podmořskej čaroděj, na kterým se rejža aspoň trošku vyřádil, při jeho sledování sem zavzpomínal na tvůrcovi nejlepší kousky. Jo, možná to mírné zklamání pramení z toho, že se ve filmu vůbec nelítá, a že se dost děje odehrává pod hladinou. Ale abych nebyl uplně skeptickej, tak uznávám, že i tohle je celkem hezká pohádka s líbeznou muzikou (jako vždy). Ale pro mě zatím nejslabší film z pera pohádkového dědy :o)

Pokrevní bratři (1999)

Začátek se rozjel velice slibně, až sem si říkal, sákriš to bude parádní podívaná... Postupně ale film ztrácel na kvalitě a stával se úplně zbytečně přeplácaným. Což je velká škoda. Bratrská dvojice vzala "zákon" do svých rukou (stejně tak jako Hit Girl a Big Daddy v Kick Ass), s tím rozdílem, že jim ke kenci filmu kril záda i jejich fotřík. A to se mi už zdálo vopravdu moc. Též mi přišlo moc, že se tak chytrý policajt dal ke konci filmu na jejich stranu. Všechny herecký výkony ( a to i ten Welliema Dafoe) mi vůbec nedseděly, přišlo mi, že každý přehrával co to šlo a já jim to vůbec nežral. Postava Funny Guy, tak to bylo uplně mimo, to nechápu. No, co si budu pamatovat, tak že v tomhle kousku hrál velice slavný pornoherec Ron Jeremy, kterýmu sem snad jedinýmu roli italského skorobose žral. Jo a taky se tam mihla pornohérečka Jeanna Fine. Ani nevím, proč mi zrovna tyhle dva vlezli nejvíc pod kůži, no i když :o). Každopádně stojí za zmínku ještě soundtrack, kterej si udržel kvalitu po celý film. Jinak tenhle film zůstane navždy nenápadný jako doposud...