Pink Floyd: The Wall (1982)

We don´t need your education... Audiovizuální lahůdka a k tomu jako bonus tvrdá kritika snad uplně celého systému. Páne jo. Z některých scén doslova mrazí v zádech. Některé tak jako příjemně pohladí po duši. Ale převládají ty beznadějné a depresivní. Nic podobnýho sem ještě asi neviděl. Tohle není klasický film, ani dokument a ani řada klipů. Je to skutečně velice originální počin z dílny (teď už vím, že geniálního) Alana Parkera, který prostě špatný filmy točit neumí... To se to potom točí jedna báseň. Jakožto občasný fanda anime, sem byl z občasných animací velmi příjemně překvapen. Asi není snadné bejt hudební hvězda, navíc když se do toho zamíchají drogy, ženský, schýzo stavy, deprese, no a prostě všechno co k tomu patří. Kráčející kladiva vstoupily do historie stejně tak jako celá tahle kapela. Já teda nikdy nebyl a ani nebudu příznivce této hudebně experimentální "sebranky", ale tenhle kousek jednozančně doporučuju. Je to pastva pro oči a pro uši. Už jenom kvůli songu "The Wall" a mlejnku na lidské maso :o)

Úsvit mrtvých (2004)

Kdyby mi bylo o nějakej ten rok míň, tak bych jistě napsal : Ty krááávo, to je mrtě hustý. S odstupem času je mi jasný, že by takle komenty na csfd vypadat neměly a proto napíšu jen : Ty vole, tak tomu říkám ultra mega pro-forsáž :o). No vážně. Už je mi dávno jasný, že Snyder je špička ve svém řemesle, ale že o sobě dá takto vědět hnedka svým debutem? To sem až takle nečekal. Okay, tak je to "jen" remake", ale zatraceně vydařenej. Že bych byl fanda hororů, to se říct nedá, páč mi nahání hrůzu jít třeba jen do sklepa (ve dne), ještěže už žádnej nemáme :o). Ale poznám dobrej film s atmosférou, že by se dala (stejně tak jako mlha v Rákosníčkoj) krájet. Zack si hraje s divákem, to na něm žeru. Takle to umí jen ti nejlepší... No řekněte, když sou zavřený v krámu a jdou všichni strachy na průzkum a do toho zní song : Don´t worry, be happy. Má to ten chlapec prostě vychytaný do posledního záběru. Celý film je tak strašně beznadějný a člověk se těší, že snad ten konec, že snad ten konec bude aspoň trošku optimistickej. Ale? Neprozradím :o). Jo a taky malej poznatek, zatím jedinej film, u kterýho sem dokoukal i závěrečný titulky bez jedinýho slůvka a s otevřenou kušnou. Seš borec Zacku!

U-Turn (1997)

Tak tohle bylo už trochu moc... Totální přeplácanost, která se mísí s naprosto stupidním příběhem. To sem teda od Olivera nečekal. Jednoznačně jeho nejslabší film. Těšil sem se mimo jiné i na Enniovu hudbu, ale i ta byla pohlcena ostatními písněmi, kterých tam bylo zbytečně mnoho. Asi se rejža snažil natočit za každou cenu originální film, který by spíš ocenili fanoušci Roberta Rodrigueze a ne obyčejný filmový fanda. Na druhou stranu, když se na to podíváme film po filmu, tak je jasně patrné, že úroveň Stounových filmů jde od deseti k pěti... Kde sou ty časy, kdy točil kousky jako Četa, JFK, Doors? Víš kde? Ty už sou dávno v perdeli :o) Jediný co se mi jakž takž líbilo na U - Turn, tak svůdná, dajná a vychytralá Jennifer Lopez a úchylný opravář aut B.B.Thornton. Všechno ostatní je jen filmový brak. Brr, tohle je absolutní ztráta času. Takle to celý přeplácat, fůj! Sem si jistej, že teď si dám od Stouna na dlouhou dobu pauzu.

Vítězové a poražení (1999)

Další kousek z dílny jednoho z těch originálnějších emerických tvůrců. Tentokrát z prostředí emerického fotbalu. Nejsem zrovna fanda sportovních filmů a už vůbec nejsem fanda emerického fotbalu. Sice je mi jasný, že je to hra velice svázaná taktikou a myšlením, ale mě to fakt nic nedává, když se na hřišti rvou a zraňujou nasteroidovaní pololidi, ale pojďme dál. Oliver Stone do toho vrazil na můj vkus až příliš střihů a příliš hudby. Celkově to na mě působilo jako střeštěný a poděšený film, ve kterém se sice našli i zajímavé chvíle (třeba Al Pacinova rozhovor s Foxxem nebo Cameron), ale ani tyhle všechny rozhovory nemají nějakou tu větší hloubku. Už vůbec nevěřím tomu, že je člověk během jednoho zápasu schopen uplně otočit svůj životní postoj a povahu (Cameron). No a to že se rebelující, namyšlený a arogantní hráč (Foxx) nakonec stane největším tahounem, tomu taky nevěřím. Stone nezklamal, ale ani nijak zvlášť nenadchnul. Rozhodně dlouze vyčkám s nějakým tím dalším sportovním filmem... Nikoli s dalším filmem od Olivera.

Tron (1982)

Velmi příjemné překvapení... Skouknuto až po TRON : Legacy. Překvapen sem z toho, že i takto starý Tron mě dokázal "okouzlit" svým vizuálním světem. Sice je občas znát, že technika a efekty nebyly v roce 1982 na kdovíjáké úrovni, ale přes to si s tím tvůrci vyhráli a vytvořili ojedinělý film, který může být pro mnohé (včetně mě) filmovou lahůdkou. K vytvoření počítačového Světa bylo zapotřebí mít obrovskou dávku fantazie, což jak je vidět, tak tvůrci měli... Chvílema to zavánělo mírným kýčem, ale těch momentů nebylo naštěstí moc. I ten příběh se mi celkem líbil, prostě v jednoduchosti je síla, a to platí snad uplně u všeho, no možná né u lidí :o). No, rozhodně je pro mě Tron film, který zasluhuje divákův obdiv, především kvůli vizuální stránce. Přidej si k tomu 28 let, dokonalý soundtrack a vznikne tak audiovizuální paráda - TRON Legacy, která mě totálně ohromila!

Krvavá neděle (2002)

Tohle není skutečný film, tohle je "jenom" rekonstrukce...Rekonstrukce hrůzných událostí, které proběhly na tomto ostrově, kde se počasí chová celkem jednoduše (pořád leje, mrholí, prší, prostě shit, hmm kdo ví jestli se irové, když dojde řeč baví o počasí? Hmm, to nám to dneska pěkně prší, že? Ano, ano pršelo včera a teď se podržte, pršet má i zejtra a až do posrá.í :o) ). Z filmu mám rozporuplný pocity, ale převládají spíše negativní. Greengrassův styl samozřejmě znám, takže sem se netěšil na kdovíjak hezky natočenej film, vím, že točí výhradně ručkou, prostě žádná pastva pro oči. Narozdíl od jeho nejnovějšího kousku Zelená zóna, je Krvavá neděle celkem přehledná, ano občas se mi z tý rozklepaný kamery zatočí hlava, ale tady se to dá. Co pro mě dělá dobrý film filmem je hudba, která zde nezazní ani v těch vypjatých momentech, prostě atmosféra žádná, což mě mrzí. Nedokážu si představit, že bych prožil něco podobnýho, uplně se vidím v 17ti letech, tak bych se určo pochodu zúčastnil, vrhání kostek sice už né, ale ty zmagořený vojáci to pálili i do obyčejných a slušných lidí. V tu chvíli sem pociťoval nenávist k jakýmkoli gumám. Nechápu, co je to za lidi, když to bez problému pálí do zad prchajících civilistů. A aby toho nebylo málo, tak jejich gumárenský šéfy později vyznamená samotná britská královna. God save the Queen? No, nevím, nevím... U nás to komančové řešili obuškama a né ostrejma...

Pouta války (2004)

Tak ti nevím, esi kdyby tady u nás nastala válka, esi bysme takle s mým bráchou drželi spolu. Spíš by to dopadlo tak, že já bych skončil s prostřelenou nohou ve špitále (kterou bych si prostřelil samozřejmě sám) a u bráchy bych to viděl na adios česká republikos :o). V tom špitále by na mě už čekal "Hóky Pírs", major "Hulihenová" a další z této vypečené partičky... Tenhle kousek mě nijak zvlášť neuchvátil. Jeden z hlavních důvodů byla celkem velká nepřehlednost uniforem, gór :o), když všichni rákosky vypadají uplně stejně. Další mínus je postava staršího bratra, kterej je zde stejně nesmrtelnej jako Šváca v Komandu (kde po něm praží 50 chlapíků a von se v klídku kreje za záhonem růží), v takto "reálným kousku" to nemá co dělat. Natočeno je to kvalitně, žádná "Čína", i zde člověk pochopí, že válka, ať už jakákoli je svinstvo, ať už se odehrává kdekoli. Jo a jižní Korejci zasluhují mé sympatie, páč tak jako hezky mluví o svých severních nepřátelích, jako například : vidíte ty rudý parchanty, tady máš ty komoušský prase, a tak dále, a tak dále :o)

Angel Heart (1987)

Radujme se, peklo existuje a jeho nejvyšší mocnost je sám Robert De Niro. Takže už se nemusíme bát, je to dobrý :o). Tenhle kousek se teda povedl. Po dlouhý době zase jeden film, který bude mnohem lepší při druhým skouknutí, kdy se budu už moct přesněji zaměřit na chování hlavního hrdiny, který předvedl obdivuhodnou one man show. Je vidět, že když se dá silný příběh do rukou zručného rejži, vznikne tím pochopitelně kvalitní film. Osobně bych dal režii do rukou králi a odborníkovi na hustou atmošku, což je David Lynch, který by tento scénář jistě dotáhl do absolutní dokonalosti. Ale nemůžu říct, že by Alan Parker odvedl špatnou práci, to nee. Co mi ale stejně zůstane v hlavě nejdýl a nejvíc, tak je role zmiňovaného vyslance z pekla, který se na plátně objevil byť jen chviličku, ale zapůsobil na mě teda ohromně. Víc takovýhle filmů, víc!

Běžící muž (1987)

Olalá... Od chlapíka, kterej natočil legendární Ledové ostří sem teda čekal daleko víc, no a teď vážně :o). Jeden z posledních filmů se Švácou, který mi ještě zbývají a hnedka takovejhle úlet. Vize katastrofické budoucnosti, kde jediná lidská zábava spočívá v čumění na bednu, kde se zabíjejí lidi, něco jako gladiátorské souboje, hmmm. To vše zabaleno v úchylném vizuálním kabátu, něco na způsob Flash Gordon a hudebně něco na způsob studio Vega nebo Magion :o). Nevím, esi to byl rejžův záměr natočit zvrácený film, ale tohle by se mi líbilo v době, kdy sem měl na prvním místě Kačeří příběhy a RR. Kdybych měl krapet porovnávat se Stalonovou vizí budoucnosti, tak v tomto případě jasně vítězí Demolition Man. Kažopádně si můžu odškrtnout další kousek, ve kterém se objevuje můj asi nejoblíbenější akční herec, což je samozřejmě pan Guverner.

Sedm (1995)

Dokonalost sama... Takle by to mělo vypadat, když se do popisku k filmu napíše Thriller / Krimi / Drama / Mysteriózní. Jednoznačně nejnadupanější Thriller, co kdy byl natočet. Perfektní scénář udělal společně s brilantní režijí a famózním hereckým obsazením film, o kterým můžu s klidným svědomím říkat, že nemá obdoby a nemá ani konkurenci. Tímhle si Fincher definitivně otevřel cestu do filmového nebe (i když moožná spíš pekla). Ústřední dvojice detektivů byla vybrána naprosto dokonale. Pitt jakožto krapet cholerický detektiv a jeho parťák osudem zkoušený kliďas Freeman a do toho všeho Spacey jakožto nejděsivější, nejpreciznější, njpečlivější a nejtrpělivější sériový vrah, co kdy mučil, trýznil a zabíjel lidi. Kam se na něj hrabe doktor Hanibal a ostatní zabijáci. Uplně mě z tohodle kousku mrazí. Není mi jasný, jak se mi může tolik líbit tak ponurý, depresivní a beznadějný film. Tohle se ti vážně povedlo Davide :o)