Věčný bojovník (2006)

Tenhle film je teskný, táhlý, trochu tísnivý, trochu smiřující, atmosférický, působivý a velmi velmi zvláštní. Obsahuje prvky nadané magickou přitažlivostí: Karélie, starověká Čína, kovařina, mlýnek Sampo, jadeit, proroctví, věčná láska, bezejmený démon,.. Chtěl jsem dát za všechno tohle 4*, ale pak jsem si vzpoměl na úchvatnou hudbu.

První rytíř (1995)

Hezká pohádka a romantický slaďák, nechápu ale, jak to někdo může nazývat historickým filmem. Takhle si Evropský středověk představují jenom Američani..kostýmáři a rekvizitáři pravděpodobně ani neprošli ulicí ve které stojí budova muzea nebo archivu. A ty Artušovské postavy tam jsou taky jen kvůli jejich popularitě; kdyby se hrdinové jmenovali rytíř Rytíř, král Král a princezna Princezna, vyšlo by to nastejno.

Riddick: Kronika temna (2004)

Nechci moc opakovat jiné komentáře, takže jen stručně: plusy- drsňák Riddick (ale už ne tak nevyzpytatelný jako v Pitch Black), zabíjení hrníčkem ("Tea, actually"), architektura Necromongerů (ta rozhodně! Kam se na tuhle neobarokní pompéznost hrabe Star Warácké Impérium!), celková rozmanitost planet (i když astrofyzici musí páchat sebevraždy ze zoufalství), hudba a střihy odkazující na Pitch Black. Minusy - podivně nedotažená mytologie okolo Necromongerů, Elementálové a "vyvolení" Furiani, herecké výkony většiny postav (hlavně na straně Necrošů, se sympatickou výjimkou Purifikátora), přebubřelost některých efektů, časem sklouznutí do přespříliš patetického klišé o zachraňování vesmíru.

Legenda (1985)

** za dungeon Pána temnot + ** za jeho samotného - * za Toma Cruise - * za dementní bandu skřítků nešiků + * za surrealisticky úchylné, pro smrtelníka nepochopitelné chování elfa Gumpa - ** za nudný a neoriginální příběh + * za Oonu = **

Windaria (1986)

Podivný protiválečný film, ve svém tragickém závěru docela dojemný, ale stále nic, na co by se v době Miyazakiho filmů vyplatilo dívat. Animace je zastaralá (ta 80. léta jsou z toho hodně cítit), hlavní i vedlejší postavy nesympatické, to, že všichni pomřou jim aspoň dává nějaký zajímavý rozměr. Příběh má klasický romeo-juliovský motiv (Princ z města Paro miluje princeznu z Ithy zrovna, když se Paro chystá Ithu okupovat) obohacený o ještě jednu dvojici (Izu a Marin, kteří žijí v neutrální vesnici a přesto je jich konflikt týká), prostředí je zvláštní mix fantasy (strašidelný les, jednorožci, obří strom Windaria, architektura města Itha..) a kyberpunku (dekanetní, špinavé, opilci a ztroskotanci prolezlé město Paro, postavené z oceli). Verze, kterou jsem viděl já, měla 140 minut (americká verze je údajně kratší, ale netuším, co z toho filmu mohlo zbýt po vystříhání 40 minut). Každopádně čas strávený s LAPUTA: CASTLE IN THE SKY nebo HOWL´S MOVING CASTLE je časem stráveným lépe.

Avatar: Legenda o Aangovi (2005) (seriál)

Lehká, oddechová a hloupoučce humorná zábava pro teenagery, s občasnými morálními poučeními, kde se hodně bojuje, ale nikdo doopravdy neumírá (nebo alespoň ne v záběru). Na to, že je to čistě americký seriál, dokázali tvůrci zakomponovat velké množství různých klasických anime fíglů. Navíc vytvořili celý specifický svět se zvláštní atmosférou. Čtyři národy mají každý svou vlastní kulturní stylizaci (Voda - Eskymáci, Vzduch - Budhističtí mniši, Země - Starobylá Čína a Oheň - takoví trochu démoničtější Japonci) a ze všeho dýchá orientální mysticismus. Jednotlivá bojová umění ovládající živly jsou vybrána z reálných existujících učení právě kvůli svým charakteristikám, kterými jednotlivé živly připomínají - plynulé Tai Chi pro vodu, točivé Ba Gua pro vzduch.. Aktualizováno: V současné době se vysílá třetí série a nutno přiznat, že teprve od druhé série se seriál pořádně rozjel. Zápletka je složitější, dobrodružství napínavější, nápady zajímavější, svět rozmanitější a postavy sympatičtější (a jejich charaktery přestávají být rozhodně černobílé). Také jich hodně přibylo a především asasinská parta ohnivé princezny Azuly tomu dodává šmrnc.

Lady Death (2004)

Zdlouhavé, nudné, k uzoufání neoriginální a celkově tak říkajíc "o ničem". Plus jeden z nejstupidnějších Luciferů, kteří se kdy objevili ve filmu (a nepomůže mu ani to, že má obrovská kopyta, svaly, rohy a kdo ví co ještě). Zastaralá levná animace s občasným násilným použitím počítačové grafiky. Detailnost (tak uchvacující v japonských kreslených filmech) se zde pojí pouze se stříkající krví a kusy rozsekaných těl. O tu jednu hvězdičku se rovným dílem dělí ztvárnění pekla (které místy připomíná obrazy H.R. Gigera), několik soubojových scén (obkreslených z nějakého anime) a hrudník hlavní hrdinky.

Last Exile (2003) (seriál)

I když vlastní příběh není (alespoň místy) příliš srozumitelný a řada důležitých věcí se vysvětlí až úplně nakonec, tento seriál má hodně jiných předností. Za prvé hudba, perfektně sedne ke stylu seriálu a v hlavě zní ještě dlouho. Za druhé charaktery. Některé jsou povedenější než jiné, některé se mohou zdát nemastné - neslané, nebo dokonce otravné, ale dohromady je jich tam dost, aby si každý vybral svého oblíbence. Tím mým je rozhodně Luciolla :-) Za třetí svět, kde se seriál odehrává. Má rozhodně své kouzlo, steampunková kultura Anatoreye a Disithu i nadpřirozené technologie Gildy jsou hodně promakané. Geniálnost celé myšlenky existence těchto tří civilizací se ovšem projeví až v závěru seriálu. Za čtvrté létání. Na něj je kladen velký důraz, 95% seriálu se odehrává ve vzduchu. Buď na palubě obřích bitevních lodí nebo v kokpitu jakýchsi pseudostíhaček, které dokáží být obzvlášť rychlé a obratné, když je třeba. V seriálu jsou vidět jejich závody (ne nepodobné závodům podů z první epizody Hvězdných válek) i vzdušné přestřelky.

Mahulena, zlatá panna (1986)

Malé děti to musí pořádně šokovat, tahle "pohádka" je docela drsná (nikdy nezapomenu na ty skelné pohledy slepců, které připravila o zrak záře Zlaté panny, brr). Výprava působí hodně přesvědčivě, celkově prostředí ewokuje období řekněme Velké Moravy, což rozhodně přidává na zajímavosti. A Jan je rozhodně sympatičtějším hrdinou než hlavní hrdina.

Reboot (1994) (seriál)

Zatímco první série byla opravdu pro malé děti (jednotlivé epizody byly sice legrační, ale dost bezduché nenavazující příhody obyvatel Mainframu), od poloviny druhé série začíná seriál nabírat na vážnosti, akčnosti, začíná se objevovat hlavní příběhová linie a tvůrci si více hrají s divákovým důvtipem (přibývá parodických odkazů na různé jiné filmy či literární díla, jako příklad mohu uvést dvojici agentů jménem Fax Modem a Data Nully, vyšetřujících paranormální jevy). Od třetí série se serál stává brilantní záležitostí, zaměřenou dle mého názoru čistě na diváky od 15ti výš, a to především na ty, jež se vyznají v informačních technologiích. Čtvrtá série sice přináší některá dodatečná vysvětlení předchozích dějů, ale vzhledem k tomu, že její hlavní příběh nedojde do finále (seriál byl ukončen), není příliš přínosná a je spíše zklamáním. Zmíněná znalost IT je silně užitečná pro rozšifrování různých slovních hříček. Téměř všechna jména v seriálu odkazují na něco ve světě počítačů (např. když se Dot stane krizovým velitelem Mainframu, její plný titul je Command Dot Com). Dospělou (vyspělou :-) verzi herního sprita AndrAIy si musí zamilovat všichni kluci. Vrchního záporáka - vira Megabyta - si musí zamilovat všichni. Doporučení: Obrovské množství různých seriálových vtípků si fanoušek může projít v listu epizod na anglické Wikipedii.