Šinobi (2005)

Nejlepší je rozhodně konec s audiencí u šóguna Tokugawy (a nikoli císaře, jak se píše v Infu). Tam divák vidí krásně japonskou mentalitu. Ten mortal combat předtím je jenom taková sladká výplň. Ale klidně bych snesl nějakou prodlouženou verzi, kde by se člověk dozvěděl více o jednotlivých bojovnících obou klanů.

Království prstenu (2004) (TV film)

*za trpaslíka Albericha + *za Kristannu Lokenovou :) + *za nejvěrohodnější zobrazení procesu výroby meče, jaké jsem kdy viděl ve filmu (vzpomínáte na ty elfí kašpary z Návratu krále?) + taková jedna hodně subjektivní doplňková * za těch pár dalších hezkých detailů. Upřímě řečeno, kdo se přímo nezajímá o germánské legendy, tak ho ten film spíš znudí a zklame nemluvě o znechucení těmi hooodně levnými počítačovými triky.

Vikingové (1999)

Kolega Monolog mi mluví z duše, tohle není historický film (takové snad dnes už ani nevznikají, naposledy možná Robin Hood, ne ten s Costnerem, ten druhý ;-), tohle je FANTASY! Kdo to nepochopil z té časově neladící směsky zbrojí, mohl to pochopit z těch trpaslíků a skřítků, kteří jsou k zahlédnutí v obydlí staré věštkyně ;-)

Beowulf (2007)

Velké zklamání se dostavilo na plné čáře. Já prostě na režisérovu animovanou hru přistoupit nemůžu (jak doporučuje Galadriel). Hudba byla skvělá, příběh zajímavý (konečně někdo odvyprávěl Beowulfův epos celý i s drakem), létaní na drakovi dechberoucí a leckterý detail nápaditý (líbil se mi třeba právě drak, který měl patrné lidské rysy). Ale pitomé digitální zpracování mě nedokázalo vtáhnout do filmu a dokonale jej pohřbilo.K epické vigingské sáze mi prostě animace na úrovni Shreka3 vážně nesedne. Stejně blbé, jako kdybyste chtěli zpracovat třeba Nebezpečné známosti coby loutkový film! A ze všeho nejlíp byly IMHO naanimované oblázky na pláži. Opravdu směšná třešnička na dortu absurdity byla ta vehementní snaha tvůrců zakrýt rozkrok nahého Beowulfa "náhodně" překážející mlhou-svícnem-cizí rukou-cizí helmou-lavicí-ženskou-a já už nevím čím. Přemýšlím, jestli mě náhodou víc nebavil ten příšerný postapocalyptický Beowulf z roku 1999, který měl celkem dost společných prvků (přinejmenším sexy Grendelovu matku) a vizuálně zajímavější mě rozhodně přišel Beowulf & Grendel z roku 2005. ___Nicméně za sountrack 5*!

Křišťálek meč (2007) (TV film)

První film, ve kterém mě více než hlavní hrdinové a vlastní příběh zaujali komparzisti - ti lancknechtští lapkové a kejklíři byli celkem zajímaví.

Příběhy ze Zeměmoří (2006)

Tak trochu obhajoba: Ano, je to celkem zdlouhavé (stihl jsem si během koukání uklidit šuplíky v pracovním stole :-), ale zase to dává člověku hodně času, aby se ponořil do atmosféry. Ano, není to tak bizarní, jako jiné Ghibliovky, ale ta střízlivost přidává na věrohodnosti. Ano, má to prostý příběh a zároveň řada věcí není vysvětlená, ale není možné se v příběhu ztratit a těch pár nejasností budí zdání většího celku kdesi v pozadí. Ano, odlišuje se to od knižní předlohy, ale znalce to tolik neurazí a neznalcům je to jedno. Osobně jsem si celkem užíval už zmíněné odkazy na jiné filmy od Ghibli, takový bonus pro věrné fanoušky. A nejlepší je samozřejmě na filmu animace, především přístavní město a život v něm je dechberoucí.

Příběh rytíře (2001)

Bodá mě infarkt do srdce pokaždé, když někdo v souvislosti s touhle komediální pohádkou pro fanynky Heatha Ledgera (a Paula Bettanyho) použije termín "historický"! Prosím pěkně, co tam bylo historického? Datovat ten film zcela přesně do období života Geoffrey Chaucera (1343 –1400) a Černého prince Edwarda (1330-1376) a pak nasadit turnajové zbroje, zbraně a uniformy stráží z rozmezí zhruba 14.-17. století, to mi příjde jako hřebík do historikovy rakve. Každopádně za Queeny, disco-hostinu nebo Nike-zbroj se nezlobím, v tom je vidět parodizující záměr. Z toho, co jsem zmínil předtím, čiší ignorance a stupidita.

Nikdykde (1996) (seriál)

Já tak nějak nevím. Nechci být zaujatý proti starším filmům, ale tenhle seriál vypadá ještě o 10 let starší než je. Je tam spousta hezkých věcí, britská angličtina potěší sluch, Croup & Vandemar jsou brilantně zahraní, ale prostě mě to zklamalo. Knížka zanechá mnohem silnější dojem a seriál nepřináší nic nového. Dokonce bych se cítil hodně zmatený, kdybych knihu nečetl předem. Takhle se cítím spíš ošizený.

Naušika z Větrného údolí (1984)

Myslím, že v ostatních komentářích bylo již řečeno vše podstatné. Zbývá jen vyvrátit jednu fámu: Naušika tam NECHODÍ (neběhá, neskáče, nelétá) JENOM V MINISUKNI! Takový nemrava Miyazaki zase není ;-) To co vypadá jako (velmi často velmi odhalené) nahé nohy, jsou ve skutečnosti kalhoty pleťové barvy, stejné jako nosí několik dalších obyvatel údolí (jenom je nemají tak opnuté)

Ultraviolet (2006)

u všech bohů, to je ale hovadina! Tenhle komentář píšu, zatímco mi tady stále běží ta...co to vlastně je?..ten počin. Zatím nejhorší jsou ucourané dialogové scény, jejichž věty a slova někdo nazdařbůh proházel poté, co je Wimmer napsal, takže nedávají skoro žádný smysl (navíc musím trpět při českém dabingu). Proč tomu dávám vůbec alespoň 1 hvězdičku? Jednak proto, že i přes všechnu sračkovitost v tom filmu je hrozně moc originálních nápadů! Návrhy interiérů, zbraní, vojáků, telefonů nebo kreditek, to všechno je vlastně úžasné. Druhak za (jen některé!) bojové scény a souboje ve stylu GunKata, na které se přeci jen hezky kouká a škoda, že se neobjevily v jiném filmu. Jo a hudba Klause Badelta je taky hezká.