Nejtemnější hodina (2017)

Už v prvej scéne, kde sa objavil Winston Churchill som sa rozosmial (toho človeka občas nosím na tričku aj so všetkými jeho chybami, zlyhaniami a neúspechmi). Potom to už bolo, samozrejme stále vážnejšie, aj keď zmysel pre humor (jeho a aj scenáristu) sa z filmu celkom nevytratil. Bavili ma aj jeho oponenti a ich kritika, ohováranie, zosmiešňovanie a nedôvera voči Winstonovi. A jeho milá zapisovatelka. Oldman bol skvelý, on je dobrý herec aj s maskami, aj bez masiek a film technicky tiež nemá chybu. Trebárs tá kamera, akým spôsobom natáča Winstona chodiaceho po byte, no skrátka radosť pozerať. Akurát som čakal väčší časový rozsah udalostí a akoby tomu teraz chýbalo pokračovanie, druhá časť. Dávam štyri a pol.

Sláva (1989)

Dnes som si chcel pozrieť niečo poriadne a natrafil som na túto staršiu zwickovinu, ktorú som roky odkladal. Najprv musím povedať, že čo sa týka prvej polovice, tak viem čo to je vojenská drezúra a táto bola mizerne slabá. No, je to viac citlivo natočené, ako drsne. Ale je to staršie dielo svetového režiséra a ja som si to (až na niektoré scény, napríklad tú patetickú spievanie pri ohni) celkom užil. 70%, ale len tak tak.

Zraněná srdce (2019)

Filmov, odohrávajúcich sa krátko po skončení vojny v práve zbombardovanom Nemecku nie je tak veľa, preto som myslel, že by to mohlo byť čosi pre mňa. O tom bombardovaní tu toho nakoniec veľa nebolo, ale zas to nebolo až tak zlé a zvládol som to do konca. Dvaja manželia, Angličania, ktorým syna zabila nemecká bomba sa nasťahujú do domu nemeckého otca s dcérou, ktorej zas anglická bomba v Hamburgu zabila mamu. Najprv to vyzerá, že sa niektorí spolubývajúci na seba nemôžu ani dívať, ale my vieme, čo to niekedy znamená, keď sa žena (ako že) nemôže pozrieť na chlapa. Nuž a teda anglický plukovník (a inak v pohode chlap) svoju ženu kvôli povinnostiam zanedbáva a Keira ho začne podvádzať s domácim. Teda absolútne nič pre mňa . Ach pardon, lebo to som prezradil celý, celučičký dej. Ale musím zase povedať aj to, že až tak som sa s tým pozeraním netrápil. 49%

Garda (2015)

Tak trochu nedokonalý dokument o našom, asi najtemnejšom období našich dedov a pradedov, za ktorých činy sa neraz môžeme aj hanbiť, inokedy zas nie. Niečo sa až zle počúvalo, napríklad okrádanie odchádzajúcich Čechov, čo mali gardisti dokonca rozkazom. Fakt úbohé a aj ďalšiu väčšinu dokumentu som vnímal voči nám oprávnene kriticky, keďže sa tu diali tieto veci, s ktorými nemôžem súhlasiť teraz a určite by som nesúhlasil ani vtedy, nech by bola doba akákoľvek. No, asi bola naša mentalita vtedy bližšie k ovciam, plus propaganda jedna, druhá, tretia, plus politický chaos a hlavne chudoba a rôzne situácie, umožňujúce brúsenie si zubov niektorých občanov na cudzie majetky . A teraz technicky. Dokumentarista tu vyspovedal pár ešte žijúcich starých pánov, ktorým tiež otázky asi radšej mohol poslať predom. Niečomu sa mohol venovať viac a niečomu zas menej, učňom dejepisu to môže prísť aj dosť chaotické. Ale potešili ma archívne zábery, ktoré z akejsi príčiny doteraz neboli nikde vidieť.

Smrtící ticho (2020)

Aj keď je na tomto filme prakticky všetko v poriadku, niečo ma na ňom až tak nebavilo. Asi to bolo práve to, o čom jeho základná dejová línia je, teda o chytaní vraha, ktorý si v lese robí z mladých dievčat živé terče. Robí to akurát v prírodnej rezervácii, chránenej a sledovanej kamerami, no to mi neprekážalo, nakoniec ten film logiku má a tiež sa pekne vyhýba klišé (čakáte niečo a stane sa niečo iné) a postavy konajú prirodzene. Dokonca aj atmosférou mi trochu pripomenul môj obľúbený Není kam utéct . Ale nedosiahol naňho po žiadnej stránke.

Magická osmička (2008) (seriál)

Videl som len prvý diel (Muži roku 1938) a neviem teda, či mám chuť na ďalšie časti. Dokumentárna časť so starými zábermi a vhodným komentárom by bola ok, ale chýbajú dôležité a dokonca zásadné informácie (ako píše aj Volodimir2) a takto to vyzerá, ako by sa ani vôbec nestali. No a ako náhle sa film presúva do štúdia (kde sa debatuje), tak tieto zostrihy sú neuveritelne spackané! Popri nesúvislom debatovaní sa musíme pozerať na dvoch kameramanov, ktorí tam dookola pobehujú jak idioti a vzájomne sa kamerujú. Nevhodné, až iritujúce, dokopy horšie jak školská práca podpriemerného žiaka. Ak by som bol školák, asi by som nechcel, aby ma títo páni učili. Hovorím o prvej časti. A škoda ďalšej reči.

Králíček Jojo (2019)

"Teraz už máme väčší problém, ako sú Židia. Za rohom sú Rusi!" Hmm..ono sa to hrá na komédiu, či veselohru, hlavne na začiatku. Sem tam aj padnú nejaké ostré vtípky reznuté jemne absurdným humorom. Potom sa ale ukáže, že nejakú, fakt bláznivú komédiu z tejto témy spraviť nejde a nie je to jednoduché ani pre scénaristu a režiséra so židovským pôvodom. ko "haluzný" filmík, uťahujúci si z nacistov to sem tam celkom funguje, ja mám ale radšej ešte absurdnejší humor. Väčším pozitívom sú tu skôr milé, sympatické, dobre napísané postavy. Za mňa nie moc silné tri.

Na prahu války (2019)

No, vlastne mi na celom filme vadila "len" kamera...a to je sakra dosť, keď sa mám pozerať na skoro trojhodinový film. Príbeh má silu (hlavne posledná polhodina), je to o morálne silnom človeku, ktorý odmieta robiť veci, o ktorých si myslí, že sú zlé. Aj za cenu straty všetkého. Filmom prevládajú monológy a čítania z listov. Ale tá akčná, nestabilná a neustále poskakujúca kamera v takom kľudnom a pomalom filme proste nesedí. Ak chcel Malick experimentovať, alebo dosiahnuť efekt natáčania telefónom, tak to mu vyšlo, ja len nechápem prečo, akurát z toho bolia oči. Škoda inak schopného filmu.

Onoda (2021)

Už som niekedy dávno počul, že v sedemdesiatich (!) rokoch minulého storočia našli niekde v Ázii japonského vojaka, ktorý ešte stále bojoval (aktívne či pasívne) v dávno skončenej ll.svetovej vojne. Vtedy som sa asi nad tým chytal za hlavu. Teraz tu máme tento príbeh krásne na farebno. Šialené a fascinujúce.

Jack staví dům (2018)

Z mojho pohľadu trochu viac rozpačité dielko, ako by mohlo byť. Niečo je veľmi kvalitné a tvorca si dal na tom záležať (vraždy), niečo pôsobí naopak veľmi gýčovo (nestabilná kamera) a niečo je aj umelecky parádne (obraz s hudbou na konci, peklo). Tak isto to vidím aj so scenárom. Niekedy zaujme, potom chvíľu nudí, potom sklame a zas niečím zaujme. Rozpačitý svojský spôsob, to je ok, no určite to mohlo byť aj kratšie. 50%.