L'histoire de la mafia (2017) (seriál)

To, že naša verejnoprávna televízia vysiela tieto všemožné mafiánske dokumenty práve teraz pred voľbami, bude asi "náhoda", zároveň subjektívne dodávam, že veľmi vhodná. Prvé dva diely tohto dokumentu sú výborné, oči som počas nich nespustil z obrazovky a obe by som hodnotil 90%. Tretia časť sa zaoberá N'Dranghetou a už to nebolo tak silné (72%) a časť štvtá (78%) je o neapolskej drogovej mafii Camorra, známej z talianskeho seriálu Gomora. Celku dávam nakoniec iba štyri hviezdy.

Elán (1996) (koncert)

Elán som mal veľmi rád (teraz už len skôr z nostalgie), no akosi úplne iné skladby (len tak na príklad "Van Goghovo ucho"), než tie, čo zazneli na tomto zázname. S výnimkou troch - štyroch. Ale musím uznať, publikum si tu zaspievalo parádne, to sa mi páčilo. 60%.

Invalida (2023)

Uau. To sa Jonášovi fakt podarilo. "Exotická" komédia európskej veľkosti so skvelým scenárom, výborným strihom a dobrou kamerou. Najprv to vyzeralo ako "len" paródia na Nedotknuteľných, ale nie, je to omnoho lepšie (než nejaká paródia na Nedotknuteľných) a hlavne je to v tomto čase niečo doslova osviežujúce. Ja si myslím, že pri natáčaní museli mať všetci veľkú srandu a to sa pekne prenieslo do filmu. Nevadí ani to, že sa tu vystriedali všetky neslušné výrazy (v závere to boli definitívne všetky), práve naopak - veď takto sa tu aj autenticky rozpráva. A ten veselo-dojímavý záver nemal chybu. Len tak ďalej pán režisér. 79%.

Atlas prokletých míst (2020) (seriál)

V jednej z epizód Sam Sheridan navštívi Bukurešť, aby sa tam viac dozvedel o tomto - vraj prekliatom mieste a o Vladovi "Napichovačovi". Polovica informácií, ktoré na miestach zistí, sú skôr domnienkami, ale to nevadí, aspoň tu je čo sledovať. V lese vedľa hlavného mesta sa Sam stretáva so svorkou cigánok, praktikujúcich oba druhy mágie. Jedna z mladších sa preriekne a prezrádza, že jej babička svojimi čarami zabila spústu ľudí. No, to posúdiť nevieme, ale účel to splnilo - dokument zaujme. Tiež sa dozvedáme, že v Rumunsku je toľko čarodejníc (tisíce), že im vláda musela zaviesť daňovú povinnosť. Prapodivná to krajina.

Afrika na Pionieri (2020) (seriál)

Neviem ako mám hodnotiť kvalitný road movie dokument, ktorý je doslova roztrieskaný na osem drobných dielikov. Afrike na Pionieri (2019) som dal presné štyri hviezdy. Mám dať každému tomuto dieliku tej istej Afrike na Pionieri po pol hviezde? To by bolo spolu štyri, však? Ja viem, nemá to logiku, ani zmysel. Ale tie nemá ani to, čo RTVS posledné roky vyvádza. Je ich tam veľa (zamestnancov). Nemajú čo robiť a tak vymýšľajú hlúposti, aby niečo robili, napríklad prestrihajú dokument na desaťminútové kúsky a odvysielajú každú sobotu jeden, idioti.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Páči sa mi, že Gibson ako režisér vo svojich filmoch nejde iba na doraz, on zachádza ešte ďaleko zaň. A tak tu máme tie najbrutálnejšie bojové scény (hlavne boj zblízka), aké kedy vojnový film mal. Dôležité je, že sa pri tom na nič nehrá, vojna totiž takéto scény obsahuje a on nám len poskytol ich brutálny a krvavý extrakt, cynicky povedané - v plnej paráde. Ale aj sentimentálne scény sú prehnané, pričom "prehnané" v jeho prípade myslím opäť v dobrom, lebo presne rozumiem, čo nám nimi chce povedať. Kedysi bol Gibson mojim najobľúbenejším hercom. Teraz si prajem, aby radšej viacej (oveľa viacej) režíroval. 85%.

Příběhy písní - Metallica (2020) (epizoda)

Dosť ma šokovalo, ako sa členovia Metalliky správali k ich druhému basákovi (napríklad že ho chceli na albume And Justice For All mať úplne potichu, resp.nemať ho tam vôbec). Sú to skrátka zmrdi. Ale je to vraj najdôležitejšia metalová kapela (aj keď pre mňa je to Iron Maiden), asi preto, že sa jej podarilo preniesť metal do mainstreemu. Páčia sa mi jej prvé dva albumy. Možno prvé štyri. Škoda, že dokument nespomenie ani zmienkou Mustainea (kto vie, možno to mali od Ulricha zakázané), zato spomenie veľa iných zaujímavých vecí, hlavne z nahrávania, alebo ako kapela vznikla (L.Ulrich si podal inzerát), ako došlo k názvu a podobne. Najväčšou zaujímavosťou ale pre mňa bolo, ako presne došlo a čo presne predchádzalo Burtonovej smrti, alebo ako Metallica nekompromisne bojovala proti kopírovaniu ich nosičov na internete. Zmrdi jedni. Dávam 70%.

V páse zlomená (1966) (TV film)

Zopár zablúdených vojakov nemeckého Wehrmachtu sa príde zohriať do horskej chatky. Rovno k slovenským partizánom. Fú. Pekne zvláštny, jednoduchý, ale celkom originálny film. Vidíme niekoľko postáv brodiacich sa snehom kamsi do hôr, počujeme ukrutnú fujavicu a počujeme aj myšlienky hlavnej postavy, ktorá toho veľa nenahovorí, zato bohato rozmýšľa. Hudba ako z Hitchcockovho hororu, nesmierne sa tu hodí. Paráda. K tomu všadeprítomný strach a pesimizmus, čo presne vystihlo dobu. ...a taký neznámy, malý, prachom zapadnutý film. 70%

Světová válka: 1914-1945 (2022) (seriál)

Pohľad na pravdu môže niekedy byť z každého pohľadu iný, takže pravda nemusí byť pre každého rovnaká. A je to úplne v poriadku, to by si mohli uvedomiť aj historici, ktorí sa večne hádajú. Obe vojny majú nepopieratelné súvislosti a Nemci môžu naozaj brať druhú svetovú vojnu ako pokračovanie (alebo dôsledok) prehratej prvej, no ja by som to predsa takto do kopy nedával a dôvodov by sa tiež našli desiatky. Dokument chcel prísť s niečim novým, no až tak veľa toho zase nepriniesol, aj keď kvalita tu nepochybne je. 68%.

Whitney: Úžasný hlas, smutný příběh (2017)

Najradšej počúvam metal. Tvrdý, mäkký, rýchly, pomalý, ťažký, ľahký, melodický, nemelodický.. ale keď niekde v rádiu začujem spievať Whitney Houston, okamžite úplne zmäknem. Ja ju jednoducho mám rád. A myslím že už  len kvôli jej jedinej by som asi nikdy nemohol byť....trebárs taký rasista. Hociaké tendencie by som k tomu mal. Dokument je veľmi podrobný, ale nie čo sa týka hudby. Mňa skôr zaujímali úplne iné veci, ako tie, aké brala drogy (to stačilo povedať raz, alebo hoci dvakrát). Tiež sa nemuselo zachádzať až do takých podrobností ako sú domáce videá s Bobby Brownom.  Ale budiš. "Sláva a peniaze vás nikdy neurobia šťastnými, šťastie musíte nájsť v sebe". Ona, chudák stále uplakaná, to šťastie žiaľ nenašla. Alebo asi len na pár okamihov. 71,5%.