Velryba (2022)

Brendana som nikdy nepovažoval za nejakú megastár, skôr iba za priemerného herca, ktorému sa na chvíľu podaril malý zázrak v Hollywoode. A tiež som ho bral za komika, ale to je asi tým, že prvé čo som s ním videl, bola Zmluva s diablom, čo bola mimochodom celkom vydarená komédia. Neskôr sa ten herec niekam vytratil, ale to iba z môjho pohľadu, pretože nezamestnaný určite nebol. Teraz je mi však jasné jedno - tohto herca som tak trochu podcenil. Predpokladám, že Darren Aronovsky o tom vedel čosi iné a verím že aj preto zveril túto úlohu práve jemu. Mal pravdu a nemýlil sa. Ale stopercentné výkony vyžmýkal zo všetkých. Je celkom možné, že moje päťhviezdové hodnotenie v budúcnosti prehodnotím, ale nateraz to bol pre mňa ozaj silný filmový zážitok. Najprv ma do kresla posadila originalita, zatiaľ čo dej na mňa postupne vyvíjal psychický a emocionálny nátlak, ktorému som úplne podľahol. Skrátka ukážka veľkého režiséra a určite aj veľkého človeka (tým nemyslím onú veľrybu, pre ktorú boli peniaze tak dôležité až do samého konca). Film zomňa za dve hodiny dostal takmer všetky ľudské emócie. Postavy ma v ňom celý čas tak trochu miatli a môj potlesk za to patrí aj scenáristovi, ktorý týmto nádherne ukázal to, na čo väčšina iných filmov zabúda, že žiadny človek nie je až taký čiernobiely. Podľa mňa bolo práve to na celom filme to najkrajšie. 85%.

Equalizer 3: Poslední kapitola (2023)

Doba úchvatného Training Day je pre Washingtona nadobro preč. Ale aspoň sa snaží. Ak sa dobre pamätám (a pamätám sa dobre), jedného času to bol môj najobľúbenejší herec. Pred ním (a po ňom) to boli Mel Gibson, Kim Bodnia a kedysi dávno aj Jackie Chan, takže tu máme kresťana, žida, aziata a černocha a už len preto by som nemohol súhlasiť s Daddkovím (tak trochu rasistickým) komentárom, akokoľvek by som chcel. Ale poďme späť k filmu. Dvojku som nevidel a nijak mi to pri trojke neprekážalo. Myslím, že ak by neexistoval John Wick, nikoho by nenapadlo, že je tu málo choreografie, akcie a celého toho zabíjania. No ale John Wick existuje a podobné filmy už musia tento "nedostatok" niečím kompenzovať. Tu si myslím, že to Equalizer 3 celkom dobre zvládol a hlavne sa filmu podarilo podať nám presvedčivý odkaz, že násilie sa dá poraziť iba ešte väčším násilím, čo je z krátkodobého hľadiska aj celkom pravda. Standing ovations sa síce nedialo, Camorre sa to páčiť nebude, ale s nutným nadhľadom je to dobrý film (lepší ako jednička). Dávam 74%.

Mor zůstal v kostech (2014) (TV film)

V roku 1347 začala čierna smrť jej veľkolepé turné po Európe. Trvala štyri roky a vzala si so sebou viac ako polovicu európskeho obyvateľstva, čo vtedy činilo asi 50 miliónov obyvateľov. Dokument skúma okrem iného aj to, prečo si nevzala všetkých. Každý nakazený vtedy do dvoch až siedmich dní zomrel v pekelných bolestiach a horúčkach, počas ktorých končatiny dostávali čiernočierne sfarbenie. Dnes síce máme penicilín, ale v tomto dokumente zisťujeme, že ani táto krysia choroba nezaháľa a spí s jednym okom otvoreným. Strašlivé a fascinujúce. 78%.

Pacho, hybský zbojník (1975)

"Stoj 300 hrmených! Stoj 1000 hrmených! Stoj 1300 hrmených!"...a oni stále nič - tak tomu sa hovorí odzbrojujúci humor! Pacho sa pomaly, ale isto stával takým našim klenotom, až sa ním nakoniec aj stal. Ale pamätám sa, že som tomu dávnejšie tiež nevedel prísť úplne na chuť. Až kým som si to jedného dňa nepozrel poriadne. Túto satiru treba chápať hlavne v historickom kontexte. Na popukanie je napríklad scéna, keď páni vo Viedni chodia po zemi poštyroch a s obrovskými lupami hľadajú na mape Slovensko. Ale hlavne ma vždy poteší, keď vidím týchto zbojníkov pokope - výber hercov ako Čálik, Debnár, Blaškovič naozaj nemá chybu. Po štyroch opakovaniach zvyšujem na päť hviezd. 85,5%.

Horúci dych (1978) (TV film)

To bol ale psychický útok, nie len na tú chuderu ženu, ale aj na diváka. Väčšina postáv sú doslova a dopísmena deprimujúci deprivanti par excellence, teda v pravom zmysle slova. To by ani deti pozerať nemali, pri tom v pravo hore je v onom krúžku, splňujúcom všetky znaky primitivizmu, dvanástka. No to nie je chyba filmu, ale súčasných krátkozrakých zákonodarcov. Film je inak dobrý a za pozornosť stojí aj hudba českého hudobného skladateľa. No ale toľko zla v jednej konverzačnej dráme, ešte dobre, že sa tam objavil Miško Dočolomanský, inak by som asi navštívil psychológa...A že sa svet vraj zhoršuje.. 73,5%

Hon na zajíce (2016) (TV film)

Musel to byť vo februári 1945 v okolí Mauthausenu a jeho priľahlých dedinách poriadny rozruch. Ten spôsobilo 419 sovietskych zajatcov, ktorým sa podarilo újsť z koncentračného tábora a poskrývať sa v okolí. Následne začal "hon na zajace", do ktorého boli zapojení vojaci,  dedinčania, hitlerova mládež, skrátka úplne všetci. Utečencov teda chytali aj obyčajní ľudia, zabíjali ich a hádzali na kopu - nepochybne to bola očná a zmyslová pastva aj pre nemecké detičky. Prežiť sa to podarilo iba siedmim. Asi piati prešli české hranice a dvoch z nich ukrývala jedna rakúska rodina asi tri mesiace - až do úplného skončenia vojny. Bolo z toho priateľstvo na dlhé roky. Výborný ruský dokument s množstvom informácií o sovietskych vojnových zajatcoch v Mauthausene. 86%.

Hradológovia - Tajomstvá hradov Slovenska (2023) (seriál)

Či je táto odľahčená forma vhodne zvolená, asi nie je tak dôležité, aj keď, samozrejme by človeku viacej dal vážnejší a širší prístup, trebárs aj s použitím "rozprávajúcich hláv", historikov. Maďari si totiž myslia, že tu všetky hrady vybudovali oni, čo vôbec nie je pravda. V každom prípade ma Števo Martinovič rozosmial okamžite, keď sa na začiatku tejto (maďarskej? slovenskej?) relácie objavil a táto zábavnejšia forma mi až tak neprekáža. No myslím, že to práve kvôli tomu, že to nejaké väčšie ambície ani nemalo. 50%.

Pečie celé Slovensko (2021) (pořad)

Sladké výtvory súťažiacich vyzerajú chutne a asi každý z nich to s maškrtami naozaj vie. Za nich palec hore. Ale inak som asi po hodine zistil iba to, že je to pre mňa nepozerateľné. Tvári sa to ako mega-show pre všetkých, reklamami a upútavkami to otravuje celé Slovensko a pri tom si to nájde iba zopár fanúšikov. Kde je chyba? Myslím, že sú najmenej tri. Keby sa  produkcia RTVS sústredila viac na natáčanie televíznych inscenácií a dokumentárnych filmov, žiadna by nebola - to je asi hlavná z nich. Ale pozrime sa trebárs aj na režiséra, veď tento je na čsfd takmer celý v čiernom! No a ďalší problém bude vo mne, no nemôžem si pomôcť, mne sa táto - tak zbytočne nafúknutá show - vôbec nepáči.

Mr. Olympia - Příběh bratrů Weiderových (2018)

"Tenhle časopis je pro buzíky!", aj takéto hlášky zaznejú vo filme o drsnej ceste Joea Weidera, zakladateľa kulturistiky, za svojim snom. Rozmýšľam, či sa mi to páčilo preto, že som už dlhšiu dobu nevidel film, alebo preto, že je tento film skrátka dobrý. To druhé je správne. Nebojte sa toho, nie je to vôbec iba pre kulturistov a film ani chvíľu nenudí. Osobne sa mi páčilo hlavne to, ako bratia držali vždy pri sebe, ja niečo také žiaľ nepoznám. Ale je tu aj množstvo vtipných momentov a hlášok (zábavný záporák), alebo aj zmysluplných viet a situácií na zamyslenie a neskôr je to dokonca aj veľmi romantické. Pekný film, určite stojí za pozretie. 73,5%.

Pán profesor - Stalker (2023) (epizoda)

Videl som iba tento jeden diel a uznávam, nebolo to vôbec zlé. Dokonca sem-tam to bola aj celkom "sila". Ale sledovať to ďalej s tými reklamami nebudem. A ani s tým primitívnym čísielkom v pravom hornom rohu obrazovky. Ja to jednoducho neviem a nedokážem.