Ďábel a Daniel Johnston (2005)

Zajímavý dokument, ale jeho mečivý způsob "zpěvu", samotná hudba a ani Waits s Cobainem mě nepřesvědčí o tom, že bych byl kdy ochuzen, kdybych tohoto tedy písničkáře v životě nepoznal. Film je spíš sondou do nemocné duše, existuje nepřeberné množství opravdu zajímavých umělců, po kterých však ani pes neštěkne, proto lze 110 minut o Danielovi považovat spíše za poněkud vybočující americkou obskurnost.

Apokalypsa (1979)

Coppola se v ničem nemusel zřejmě omezovat, proto ve všech směrech vzniklo dílo tak kolosálního významu i přesahu.I těch 3 a čtvrt hodiny ještě není dost..

Rosemary má děťátko (1968)

Opravdu mistrovské dílo, film nemá hluché místo.Výborný scénář, skvělá kamera, hudba, napětí, zápletka, mystičnost a možná i samotný vzkaz Polanského milovníkům tzv. konspiračních teorií, neboť již v té době CIA vynalezla tuto záměrně dehonestující nálepku.Stejně tak jako v případě seriálu Černobyl ani zde není nutné cokoliv dalšího dokládat, jen s tím rozdílem, že zde autoři míří do vlastních řad

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Především film je zbytečně dlouhý a první dvě hodiny to dokonce vypadá, že byl snad natočen zcela jiným režisérem.Samotná akční scéna v závěru filmu je dost groteskní, určitě i dialogy zde nejsou třeskutě vymazlené, ale pokud se někdo chce nechat unést vintage atmosférou, zklamán rozhodně nebude! Alespoň v castingu je Tarantino vždy téměř100%.Ačkoliv Al Pacino samozřejmě vypadá jako talián, jemu zrovna tato role moc neseděla. Byla to vlastně oddechovka, žádné Kill Bill ani Pulp Fiction se tentokrát nekoná.Pokud tedy Tarantino již nic nového nenatočí, svět již o nic nepříjde, protože perpetum mobile ani v tomto případě příliš nefunguje.

Upgrade (2018)

Hned po 10 minutách je jasné, odkud vítr fouká, ale příběh není založen na smyslu hledání pachatele, protože tím je již nepolapitelná skrytá vyšší entita.Jde o sci-fi? Ne, to je blízká budoucnost, kterou si mnoho z nás nijak nepřipouští, dokonce je možné, že film odhaluje skryté praktiky samotné současnosti. Rozhodně skvěle vyprávěné, v žádném případě nějaká slátanina, tomu je to vzdálené tak na 1000 mil. Vzkaz pro obyčejného občana - chce to jen méně chodit na protibabišovské manifestace a raději více přemýšlet, neboť po shlédnutí Upgrade někomu může i dokonce docvaknout to, o co tu opravdu nakonec jde ( a dotace to rozhodně nejsou, milý oVčane)

Mé soukromé Idaho (1991)

Náhled do komunity feťáků bez smysluplné dějové linie a vůbec bez čehokoliv, co my dnes mohlo nějak zaujmout.Pro hudební fanoušky zajímavé snad jen účastí basisty Flea.Toto byl zlořád tehdejší doby, kdy stačilo dle předpokladu poskládat něčím zajímavé aktéry do jednoho projektu, dále zasadit do nějakého prostředí a očekávat, že "ono se to samo nějak vyvine", ale málokdy se tak nakonec opravdu stalo.Film je zajímavý pouze snad tím, jak se tehdejší miláček publika Phoenix ve své specifické roli vždy složí díky své nemoci a zcela nejvíc bizarní scénou je německý homosexuální umělec, který oběma hlavním aktérům filmu ve svém domě předvádí jistou, snad techno performaci, jež trochu připomíná tehdy opravdu divokého heterosexuála z německého Kolína jménem Sven Väth

Cizí záležitost (2001)

Nejméně přes polovinu filmu jsem si zcela zbytečně lámal hlavu s tím, o jaký žánr filmu zde půjde, až mi téměř ve finále došlo, že jde pouze o jakousi filmovou fresku (trochu teatrální exhibici bez zbytečné hloubky).Přitom začátek je celkem dost slibný a možností, že se příběh svým dějem může vyvíjet vlastně kamkoliv, je opravdu mnoho! Pokud šlo tedy jen o jakousi rozcvičku pana režiséra a scénáristy v jedné osobě, mohl si celý proces střihnout spíše na divadelních prknech a filmovou verzi tak spíše považovat jen za záznam takového představení, tak by totiž celý počin získal alespoň trochu málo na jisté smysluplnosti. Samotná pointa filmu, kdy se "zabitý" násilník, který vlastně ani násilníkem nebyl, probere - to není žádná pointa, neboť se s tím dalo minimálně na 50% počítat.Film bez šťávy, avšak ještě v mezích "koukatelnosti"

Kočičí lidé (1982)

Oficiální popis filmu neodpovídá příliš obsahu, který je mnohem složitější.Film by byl drama, kdyby nebyl mysteriozní a hororově prostě moc nepůsobí.Je to především trochu za vlasy přitažený blábol, tedy nijak přesvědčivý, ale v kontextu doby počátku 80. let nakonec vychází, že pokus je zajímavý, nic víc.Myslím, že bude zajímavé pro hudební fanoušky hodnotit v celkovém kulturním kontextu, Bowie v tom roce snad natočil hned 3 filmy, tomuto dodal alespoň hudbu společně s tehdejším impresáriem Moroderem.Snímek dokonce mohl být kultovním, ale to by nesměl být tak zdlouhavý a průměrný ve scénáři, přičemž nestačí, že Nastassja vypadá jak panenka, ani ta v oficiálním textu údajná sexualita z panenky nijak nevyzařovala..

Přes hranici (2019)

Trochu klišé, ale zároveň i trochu jiné, než běžná americká kriminálka.Bohužel, snad nejvíce filmů v historii již bylo natočeno na toto téma, nechybí emoční melodrama ala latinská amerika.Samozřejmě, z pohledu středoevropana jasný kýč

Pochyby (2008)

Výborné herecké obsazení ( zejména Hoffman), ale špatně zpracované jako filmové řemeslo - s velmi sterilní kamerou.Nejsem odborník, ale právě způsob, jakým je příběh vypravován, to film sráží pouze k průměru! Velmi narativně jsou zde vykreslené charaktery hlavních protagonistů, film může spadat do kategorie sociální psychologie, ale záměr se příliš nezdařil.Nedávám 15%, ale pouze 3 hvězdičky