Nelegální obchod (2019)

Tato ""seagalovka" není tak příšerná jako filmy s Norrisem v 80. letech, ale věřit tomu, že agenti CIA by se kdy mohli jen tak sbalit a založit si vlastní agenturu, to je opravdu již přes čáru.Určitě však lepší, než většina české produkce za posledních 30 let, ač film trpí všemi možnými neduhy amerických tv seriálů současnosti.Jen dotaz, pokud někdo dává jen 15%, což ani nemůže při soustavě rozpětí 1-5 hvězdiček, jak by u stejně odhodlaného recenzenta - amatéra dopadli všechny ty "slasti" s různými Liškami, Polívkami, nyní Dykovými či Issovými - Onříčkovými, tak to se raději snad vůbec nebudu dotazovat :-)

Černobyl (2019) (seriál)

Netřeba nějak hodnotit!

Above Majestic (2018)

Film je opravdu velmi složité absolutně nějak hvězdičkovat, neboť se má jednat o dokument, kdy zdaleka nevíme, co všechno v něm je pravda a naopak.Vyloženě slátanina to tedy není, ale film trpí hlavně roztříštěností, skáče z tématu na téma, mnohdy jsou argumenty založené jen na svědectví mluvících hlav a jednotlivé kauzy do sebe ani zdaleka svoji logikou příliš nezapadají nebo se nijak vzájemně nepodporují, neprolínají.I tak je tam však zjevně mnoho informací, které pravdivý základ mají, protože neapatičtí lidé se k těmto zdrojům jistě dostali již nějak v minulosti.Samotná stopáž je také nemalým problémem a nejvíce zaráží očividná snaha lidi burcovat, manipulovat po vzoru různých sekt, což je na tomto dokumentu (?) vůbec nejvíce odpudivé! Pokud by autoři nezaujatě servírovali jen samá fakta a nepřekračovali únosnou hranici emocí, nebylo by toto dílko tak okatě v některých svých pasážích až nestravitelně směšné.Škoda, že autoři sami sebe takto diskreditují, napáchali tak více škody než užitku - smutné.

Tři dny Kondora (1975)

Pověst filmu poněkud předchází skutečnost, zřejmě proto, že téma v rané post - hippie éře bylo odvážné a zároveň tehdy i dost antisystémově módní. S odstupem času lze ovšem snadno odhalit, že film řemeslně nepatří k tomu nejlepšímu, ač se samozřejmě nejedná o žádný brak. Největší slabinou je vytváření napětí, střední část díla se spíše vleče a zdá se mi, že herecké výkony nejsou ani nijak extra přesvědčivé, což platí hlavně pro hlavního hrdinu (být sympaťák neznamená automaticky vítězství nad divákem).Další slabina může být ukryta i ve scénáři, ti co přepisovali knihu neodvedli také nejlepší práci. Pokud vezmeme v úvahu celkově jistou politickou angažovanost celého snímku a až nevídanou otevřenost příběhu o tom, že jedni zaměstnanci CIA dokáží vraždit jiné své zaměstnance (navíc z opravdu neodůvodněných pohnutek), pak se celý tento film může postavit po bok Hyamsova opusu Kozoroh 1 jen jako nějaký chudý příbuzný! Slabý nadprůměr z něho dělá jen fakt, že z dnešního pohledu se rozhodně nejedná o nějakou politicky korektní selanku a to je nezbytné ocenit.Kdyby se Tři dny Kondora měly v budoucnu dostat na index zakázaných filmů ve stále více orwellovském světě, vůbec bych se tomu pak nedivil..

Nonstop párty (2002)

V jisté FB komunitě jsou Joy Division/ New Order, ač to není jen komunita o nich, nejvíce adorováni.Založili vlastně temný gotický styl a pánové a dámy Bauhaus, Siouxie's, PIL či Killing Joke prominou a po reinkarnaci v sofistikovaný kytarově - elektronický sound pak stáli u zrodu acid - houseové revoluce, jejich oblíbené MDMA pak zahltilo Ibizu a bylo z toho tzv. druhé léto lásky a na dalších XXX let taneční subkultura měla vystaráno.Film je vlastně hlavně pocta guru celé scény panu Wilsonovi a je to zábava k popukání s tou nejlepší hudbou na světě, která vůbec existuje, přesně v intencích britského humoru.Dokonce, lepší hudební snímek jsem nikdy neviděl a ani neuvidím.Ta scéna byla samozřejmě alternativní a ač se New order dokonce objevili na obrazovce socialistické televize v pořadu San Remo jako hosté, nikdy to nebyla a nebude zábava pro lidi vychované třeba Televarietém, Kouzelníky, co možná i příjdou či "velkolepým" estrádním Ein Kessel Buntes.Líbí se mi zde, že v recenzích jsou zmiňované i takové kapely jako Durruti Column, to je paráda.V souvislosti s tím je český paradox, že New Order ještě nikdy nehráli v Praze, ale 3.10. 2019 se to má díky vystoupení ve velkém sále Lucerny konečně změnit.Pak klidně může nastat konec světa, ač již dnes jejich koncerty nejsou tak našláplé, ale zase si člověk užije spousty barevných světel, jako na Genesis v 80. letech - prostě very light system..

Panelstory aneb Jak se rodí sídliště (1979)

Osobně znám soudruhy, kteří film vůbec nepochopili jako satiru a s tím také odešli do hrobu.Chytilová byla hned na začátku své kariéry téměř geniální, drzá a proto zakazovaná, tento film je maskovaná úlitba a vlastně i její pomsta režimu.Nemám ve zvyku reagovat na ostatní diskutující, ale svádět vše jen na totalitní režim a pokroucené chování tehdejších "socialistických človíčků"...no není to trochu, spíš velmi mnoho farizejství? Raději rychle pryč od politických proklamací, jak bylo již uvedeno, "Chytilka" to soudruhům prostě osladila a samozřejmě souhlas naopak s jinými názory, že některé scény jsou někdy úmyslně až přestřelené, ale to je součást jejího zúčtování s režimem.Asi místo pseudorecenzí začnu více číst názory ostatních, ač jsem v té době totiž nějak žil a vnímal ji 20 let mého života, tak se tu na foru dozvídám věci, jako kdybych žil spíš někde na Marsu.Nejlegračnější je však argument, že se každý staral jen sám o sebe, lidi kradli a byli zřejmě asi taky tak nějak divní :-) No, zkusme to porovnat se současností, cenou nových bytů a hned člověk dostane pocit, že je spíše v kroužku nějaké té Sorosovi neziskovky, než na stránkách, kde se hodnotí, bohužel, i dost politicky orientované filmy, ale to by bylo již na jinou diskuzi, jak říká pan VK

Strážný anděl vrahů (2000)

4 hvězdičky nemá tvůrce za to, že při osobním setkání se mnou byl zcela normální a nebo z toho důvodu, že kdysi spolupracoval s Pink Floyd. ale proto, že tento film velice syrově líčí mentalitu postaršího muže, kterého zajímají pouze najatí mladí chlapci na sex a přitom kolem se to hemží jen a pouze mrtvolami, které většinou bez příčiny vyrábí právě jeho milenci.Ta emocionální prázdnota a ta reálná syrovost prostředí, kterou Barbet líčí, to samo od sebe zaslouží ocenění.Film přitom nemá nikterak složitou konstrukci, ačkoliv byl vlastně zfilmován dle knihy, která nyní v červnu 2019 poprvé vychází i u nás a kde místní rodák z Kolumbie popisuje svůj národ jako zvlášť tragický mix "hloupých a líných Španělů s falešnými a vykutálenými indiány" (takový genetický materiál by přeci Češi mohli adorovat více než Slováky, ale překážkou je zřejmě jen ta obrovská vzdálenost).Opět platí, že to nemusí být film pro všechny, ovšem proč před tím zavírat oči, dělat, že takové citové vyprázdnění, brutalita, bída a tragédie neexistují, když státy latinské Ameriky jsou na tomto vzorci vlastně založené.Režisér samozřejmě sleduje jen vztah obou mužů, ale chytří se mohou zeptat, které tajné služby světa za tento strašný stav nejvíce odpovídají.No, napovím - Rusové, kteří jinak mohou asi za vše, ti to nejsou! Podobný scénář v reálu se například teď týká i Venezuely, ale to je již na jinou recenzi

Odplata (1999)

Uvěřitelný nežádoucí herec současného Hollywoodu se nejdříve "nekorektně" choval na stříbrném plátně, než začal zlobit i v reálném životě, obě jeho role jsou však velmi uvěřitelné a sympatické.K příměrům jako akční, krimi, thriller či drama bych ještě neopomněl připojit přídomek komedie, neboť to je v kontrastu se všemi výše uvedenými synonymy zřejmé.Dnes již 20 let stará krimi - komedie trpí jistou odlehčeností let 90., kdy ironie byla velmi častá,Jedná se vlastně o krásnou pohádku pro dospělé děti, jejíž hlavní ambicí je pobavit a vydělat.Nejsem si jist, jestli v podobném nenáročném, avšak stále s jistou vysokou laťkou (ne)vkusu by bylo možné natočit podobný miniopus i dnes, přimý, nekomplikovaný a přesto zábavný a místy trochu i dokonce strhující a přitom bez veškeré té povinné politické korektnosti, která se dnes tak afektovaně a všude nosí :-(

Kvílení (2010)

Dobrý film k tomu, jak se trochu seznámit s beatníkovou poezií, něco opravdu málo se i dozvědět z jeho života a úplně nejméně zajímavou částí filmu je pak scéna ze soudní síně, jež je nosnou konstrukcí celého filmu a rozhodně nepůsobí tak, že by se v ní právě rozhodovalo o budoucnosti svobody slova v "největší demokracii světa".Možná si Ginsberg zasloužil znamenitější zpracování svého příběhu, když měl tak obrovský vliv i na samotnou hudbu 60. let, o čemž ve filmu nepadne ani ta nejmenší zmíňka.Údajně byl zmlácen při své první návštěvě Prahy v polovině 60. let před hlavní poštou v Jindřišské ulici agentem STB, který za svoji špinavou práci dostal 800 korun, samotný beatnik se hned druhý den ocitl na pokoji v Londýně společně s Bobem Dylanem a The Beatles.Ve filmu je totiž i zmíňka o pražském hotelu Ambasador a myslím, že málokdo vůbec chápe proč bez jistého vysvětlení

Vládci chaosu (2018)

Åkerlund se proslavil klipem pro Prodigy a Rammstein daroval jejich největší umělecký počin, když zfilmoval pařížský koncert již téměř před 7 lety.Není proto vůbec divu, že stejnou pastvou pro oči je i poměrně brutální snímek Pánové chaosu, kam obsadil do hlavní role bratra byvší dětské hvězdy a jako jeho partnerku skutečnou umělkyni Ferreiru, jež život trochu pošahaných lidí sama moc dobře zná - jejím blízkým přítelem je Mac DeMarco, kterého by měli znát všichni současní hibsteři světa a sama, ač závislá na heroinu, se stará o svého přítele Zachary Cole Smith z nadějných DIIV.Samotné zpracování odpovídá překolorovanému zpracování skladby "Smack my bitch up" od již zmíněných Prodigy.Sám život pak napsal velmi krvavou historii společenství černého kruhu a Åkerlund tuto látku uchopil s maximální citlivostí, dobrým pochopením subkultury a vyvážeností celého příběhu, kdy se jako autor rozhodně nestaví na něčí stranu, pouze výborným tempem popisuje všechny okolnosti, které vedly až k tomu nejstrašnějšímu konci.To je tak, když všechno sedí správně na svém místě a ač většina populace zrovna nebude vzývat Death Metal jako svůj životní styl, každý jen trochu kulturně smýšlející člověk by měl tento film určitě shlédnout.66% našich spoluobčanů však raději vždy znovu půjde do kina na pohádku o tom, jak Queen "zachránili" koncert století ve Wembley.A to je vlastně v pořádku, je však lepší být vždy svůj.Poselstvím filmu může být i poznání, že ani s tou přílišnou osobitostí se to nemá přehánět!