Les Forgerons (1895)

Statický frontální záběr na dva kováře, z nichž jeden buší kladivem a to se neustále ocitá mimo záběr :-)

Východ z továrny (1895)

Nelze jinak hodnotit "první film". Jedná se o statický záběr bez střihu, ve kterém nešlo o umělecký přínos, ale o vědeckou hodnotu...

La Voltige (1895)

A máme tady prvního filmového herce = koně, který má neuvěřitelnou trpělivost :-)

Příjezd vlaku na nádraží v La Ciotat (1896)

Tento snímek je důležitý především z historického hlediska = byl součástí slavného promítání v GRAND Café na bulváru Kapucínů v Paříži v prosinci 1895, které se považuje za první filmovou projekci vůbec (za kterou diváci platii) a traduje se, že dojem přijíždějícího vlaku byl pro tehdejší obecenstvo tak sugestivní, že sálem zaznívaly výkřiky zděšení, protože si diváci mysleli, že se na ně opravdu řítí vlak. Vidíme zde počátky estetiky záběru, vlak přijíždí po diagonále, proto vytváří 3D dojem.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Příběh je pro mě v tomto díle jeden z těch slabších (tak tomu bylo už i v knížce), ale filmové zpracování je v tomto případě prostě nejlepší = vizuálně úžasné, s nádhernou výpravou, a oproti předchozím dílům se zde dá mluvit o práci s filmovými prostředky. Cuarón umí :)

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

26.09.2010 Není možné, já nemám Dědictví ve zhlédnutých filmech? Dnes jsem film viděla asi podesáté... Nenudí mě, i když v něm již nic nového nenacházím. Zajímalo by mě, jak by film vnímal divák z NEpostkomunistické země. Podobenství o tom, jak člověka (a lidi kolem něj) mění peníze, by probíhalo podobně v kontextu každé společnosti, ale jak by jednaly postavy ryze českého charakteru = když něco mít nemůžu, chci to, až to mít můžu, ztratím o to zájem (plyn); jak by se vypořádaly s typickým alibismem - do partaje jsem vstoupil kvůli dětem...apod. ? Velmi zájímavý snímek otevřený k sociologickým úvahám.

Poslední vládce větru (2010)

Samotný příběh je úžasný...to poznám, aniž bych četla knižní předlohu. Ale ty debilní dialogy (především) celý film zabíjí. V mnoha místech jsme v sále (bohužel) vybuchovali smíchy: "Pomohou nám jedině v severním vodním království, ale to je na druhém konci světa" - "Tak bychom tam mohli doletět na Apovi" - "...(dramatická pauza)...taky mě to napadlo!!!" A ten šílený dabing... Ach jo, do kina se chodí přece na titulky, ne?! A ten konec... Miluju otevřené konce, ale takhle fakt nééééé :-(

Město darované (1965)

Není moc co hodnotit, tento krátký sestřih z kdysi propagandistického dokumentu se nedá považovat za filmové dílo. Nevadí krátká stopáž, špatně je především to, že pokud se zamyslíte, jak dílo ohodnotit, zjistíte, že pokud neznáte celek (jen tyto úryvky, které se střídají s obrazy vytvořenými terezínskými vězni), připadá vám to celé jen jako nepovedený trailer, chybí forma. Vše do konečné podoby vykreslí až výklad okolo, kdy se probouzíte ve zděšení, v jaké hrůze tam ti lidi byli, ale před kamerou se museli smát a radovat, nemohli dát najevo svou bezmoc a varovat tak další lidi, kteří ve své naivitě věřili, že je Terezín odpočinkovým sanatoriem pro Židy...