Sépie a velryba (2005)

Veľmi dobre spracovaná dráma, ktorej scénar, nominovaný na oskara sa príliš podobá skutočnému životu. Príbeh naozaj zaujímavo vykresľuje ako sa členovia rodiny vyrovnávajú s rozchodom, každý svojim spôsobom. Otec vzťahom so študentkou, mama pokračujúcim promiskuitným životom, starší s bratov hľadaním samého seba a mladší začínajúcim alkoholizmom a svojským skrášľovaním školského prostredia. Toto by mohli púšťať v manželských poradniach ako výstrahu, čo s rodinou dokáže spraviť rozvod.Takže senár dostal oprávnenú nomináciu na oskara, že je dej nudný pre viacerých užívateľov je jasné. Dráma nie sú Avangers, takže pri výbere tohto žánru ťažko môžete očakávať 90 minútové napätie. Výkony hercov, kamera a hudba skvele doplnia komornú, skôr festivalovú atmosféru filmu a ľudí, obľúbujúcich dobré filmy potešia nepochybne viac ako hollywoodské braky súperiace v dosiahnutí väčšieho zisku. 85%...

Ochránci (2017)

No počkaj, Avanger. Najprv k samotnému filmu či k zúfalstvu komentára Rudu z Ostravy? Rudu necháme tak, prvá veta jeho komentára mi stačila nato, aby som pochopil, že pri počutí americkej hymny stvrdne. Takže k filmu. Sedlák z ruského sela si vystrelil z toho, čím holý (v)úd oblbuje tínedžerov (a nielen ich) už dlhé roky. Za pár kopejok sa dokázal neskutočne dobre vysmiať z príbehov o avangeroch,xmenoch,deadpooloch,hulkoch,wonderwomens a neviem ešte koľko týchto veľkolepých skvostov kinematografie som zabudol spomenúť. Pretože toto ste inak ako paródiu na nich brať nemohli. Molodec čo sa transformuje do medveďa sa nápadne podobá na toho z rozprávky máša a medveď, chlapík s mečmi prejde čínskym autom ako nôž maslom a veľa ďalších scén je skvelou paródiou na štúdio Marvel.A tu, na čsfd tá paródia tiež bije do očí. Ľudia to porovnávajú práve so spomínanými americkými filmami. Budíček, ľudia. Scary Movie nie je Vreskot, Ochránci nie sú Avengers. 5 hviezd to nemá iba preto, že ho proste nemôžem porovnávať so serióznymi filmami.Úžasný kanadský žart v podaní ruského režiséra, ktorý dokonale vystihol dvojhodinové epické americké ságy v 80 minútach.

Ztracené město Z (2016)

Nesúď knihu podľa obalu a už vôbec nie film podľa názvu. Očakával som že Z v názve bude Zombies, čiže vcelku som sa tešil na ďalšiu oddychovú filmovú jazdu a tajne dúfal, že sa priblíži svojou kvalitou 28 dňom potom.Čo som dostal namiesto toho?Neuveriteľne nudný, zdĺhavý film pojatý krajne liberálnym režisérom.Nezvyknem písať komentáre v tomto duchu, ale inak sa nedá. Hlavný predstaviteľ je uchvátený vyspelosťou kanibalov v Amazónii, jeho hádka v britskom pléne je zúfalý pokus vykresliť ho ako pokrokového bádateľa a jeho odporcov ako predpojatých bielych Európanov s predsudkami. Samozrejme stavia pracovné úspechy ďaleko pred svoju rodinu, zase liberalizmus v celej svojej kráse. A nemá najmenší problém nechať priateľa v núdzi s gangrénom uprostred lesa. Čo tam po chorých, keď sa môžem zúčastniť na hostine, kde budú vyspelí domorodci, ktorí boli tak inteligentní, že dokázali pestovať kukuricu , podávať ako hlavný chod svojho súkmeňovca. A výstup najstaršieho syna je zúfalý hlavne s ohľadom na jeho neskoršie nepochopiteľné zanietenie v pomoci otcovi. Už pri jeho prvej ceste po Amazónii som dúfal, že ho tá puma zožerie. Naozaj si neviem spomenúť na hlavnáho hrdinu filmu, ktorý by ma tak neskutočne iritoval.Toto sa ani len nepriblížilo ku skvelým dobrodužným filmom ako Objatie hada či Aguirre, hnev boží. Dve hviezdičky dávam za komparz, pár hercov zahralo dobre, celkom zaujímavú scénu zo zákopov prvej svetovej vojny, pekné prostredie a úvodný hon na jeleňa.Je smutné, že dvaapolhodinový film ponúkne najlepšiu časť hneď v úvodných desiatich minútach.Zúfalstvo a strata času.

Moon (2009)

Nie je to síce Solaris či Vesmírna Odysea, no na druhej strane je toto oživenie sci-fi žánru naozaj vydarené. Písať nejaký obšírny komentár k 8 rokov starému filmu nemá žiadny význam, nakoľko je jasné, že ak sa aj niekto k filmu dostane po takom čase, určite si neprehodí poradie komentárov tak, aby sa mu zobrazili aj tie iných úživateľov a prečíta si tak maximálne 3 užívateľov s vyšším bodovým hodnotením. V každom prípade sa jedná o dobre spracovaný nápad v ponurej vesmírnej atmosfére bez nejakých prehnaných efektov. Výstižných takmer 80%

To (2017)

Kedysi dávno, ešte v časoch, keď sme si vo videopožičovni museli na to, kým sa k nám kazeta dostane poriadne dlho počkať (mladšia generácia sa v tomto komentári stráca už teraz) som sa nevedel dočkať, kým To uvidím. Nakoniec som z neho veľa nemal, kedže som značnú časť filmu presedel so zatvorenými očami. Zlaté časy, keď ešte film dokázal človeka, teda dieťa, vystrašiť. Potom som si To pozrel ako dospelý. O čosi neskôr som sa dopracoval aj ku knihe, teda bolo to vlani, keď knižné vydavateľstvo načasovalo ďalšie vydanie Kingovej novely priam ideálne.A nakoniec som zo strachom začal sledovať To (2017). Strachom z toho, že to dopadne ako Dunkirk či Vojna o planétu opíc. Našťastie to bolo neopodstatnené. Film je jednoducho skvelý. Od úvodnej scény, v ktorej si Georgie púšťa loďku až do konca má film Kingovskú atmosféru. Je to ucelené, dej má spád a hlavne nie je v ňom žiaden rušivý moment v podobe zbytočných dialógov či postáv. V porovnaní s pôvodným spracovaním mňa osobne sklamal iba hlas klauna, všetko ostatné bolo o poznanie lepšie. Pre mňa je tento film druhým najlepším spracovaním noviel Stephena Kinga hneď po Kubrickovom Osvietení, určite najlepší remake posledných rokov.

Neviditelné zlo (2006)

Klasická mäsiarčina v inom prostredí, v ktorom je tentokrát hlavnou zápornou postavou chlapík s hákom na dlhej reťazi. Ako obvykle na začiatku môžete tipovať ktorá postava kedy, prípadne ako umrie a kto nakoniec prežije. Tisickrát opakované a iba mierne pozmenené klišé o prísnej kresťanskej výchove (nikdy nie je zabijak moslim,hinduista,jehovista či budhista, ktovie prečo ) ktoré vedie záporného hrdinu k tomu, že sa z neho stane maniak nás po primerane dlhom čase privedie ku klasickému koncu. Mimochodom asi najslabšia scéna filmu, ten pád bol prehnaný zo všetkých scén asi najviac Alebo to priklincovanie mamky? Alebo...nuž, bolo ich viac. No na druhej strane presne preto majú tieto horory svoje čaro. Ku trom hviezdičkám prispeli prestrihy k čiernobielym spomienkam na páchateľove detstvo, ktoré ho trochu oživili a od zvyšku béčkových hororov trochu odlíšili.55% od užívateľov odráža jeho kvalitu.

Amityville - Dům hrůzy (1983)

Podpriemerný film, aj s ohľadom na rok v ktorom vznikol. Podstatne slabšie ako iné časti a žánrovo podobné filmy z tohto obdobia.Snaha nadviazať na niečo pomerne úspešné nevyšla, niektoré scénky sú vyložene trápne. Sériu Amityville postihol podobný osud ako Exorcistu či Omen, a oveľa neskôr série Saw či Pach krve, že sa k réžii ozaj dostal každý a namiesto toho, aby niečo nové priniesol kúsok toho dobrého z prvej časti vzal. Strata času, oplatí sa pozrieť snáď iba tým, ktorý chcú vidieť všetky dostupné časti točiaace sa okolo domu v Amityville. 43% od užívateľov je zaslúžených...

The Human Centipede III (Final Sequence) (2015)

Tak nám nakoniec predsa len verbal ľudskú stonožku ohodnotil, napriek tomu, že pri prvom diele sa dušoval, že toto hodnotiť nebude. Nuž, niekto si za svojim názorom dokáže stáť, niekto je proste bábovka. Ako som pri hodnotení druhej časti spomenul, nebolo jasné či film je braný ako "realita" alebo predstavy, tak odpovede sme sa v tretej časti dočkali. Opäť nám Tom Six pripomenul, že sme sa pozerali iba na film. Na film. Na film. Nie, nie je to chyba. Asi toľkokrát totižto treba pripomenúť ľuďom, ktorí toto videli, že sú to iba predstavy. Pre mňa nepochopiteľnou záhadou ostáva, ako niekto, kto prvú časť považoval za odpornú sa dopracuje k tomu, aby hodnotil aj časť tretiu. Ak predsa obdivujete Rembrandta a nepáči sa Vám Piccasso tak sa nechodíte do galérie pozerať na výstavu toho druhého, alebo snáď áno? Možno je to istá forma sebatrýznenia. Skôr nad sebou by sa mali títo ľudia zamyslieť, nie nad režisérom. Teraz k samotnému filmu. Dieter Laser v úlohe Williama Bossa je úchvatný. Na začiatku som mal pocit, že svojim výkonom prekoná seržanta z úvodnej desaťminútovky Full metal jacket. Nakoniec to nebolo až tak skvelé, ale aj tak bol vynikajúci. Samotné objavenie Sixa vo filme (a záber, ako sa pri praktikách Bossa pozvracia) mala opäť filmovým "znalcom" pripomenúť, že on samotný si to nijako neužíva. Iba sa snažil zaujať. Presne ako Ruda z ostravy a.k.a verbal. Tiež sa svojimi komentármi snaží zaujať. A vďaka tomu, že sa vyjadruje ako kretén mu to prinieslo výslnie rebríčka užívateľov čsfd. Sixovi odlišnosť vyjadrovania veľa fanúšikov nepriniesla.Možno preto že Ruda uráža iba kresťanov a Tom Six si vystrelil úplne zo všetkých. Tak, život je už raz taký. Známe zlodej kričí chyťte zlodeja zase raz platí.

Oběť zla (2007)

Timber Falls ponúka presne to, čo od béčkového hororu očakávate. Začiatok,predstavenie postáv,zápletka aj koniec prinesú presne to, čo človek pri výbero tohto tipu hororu chcel. Vôbec nebude vadiť, ak si na 5 minút odskočíte, neprídete o nič, čo by ste už na začiatku filmu neočakávali.Príliš podobné filmom ako Texaský masaker či Pach krvi a podstatne slabšie. Jednoducho úžasný film na pozeranie s priateľkou či na vypnutie po náročnom pracovnom dni.Ako bonus dostanete tak gýčový koniec, že si poviete že toto by ste lepšie natočili aj Vy.

Lidská stonožka 2 (2011)

Tak, a to som sa bál, že nikdy Rudu z Ostravy a.k.a Verbal neuvidím, a on Vám dostal hlavnú rolu v pokračovaní ľudskej stonožky. Ale teraz už vážne. Druhý diel je o poznanie lepší. Čiernobiele spracovanie, scénar aj kamera spravili výrazný krok vpred. Pravdepodobne kvôli reakciám niektorých ľudí na prvý diel samotný režisér viackrát pripomenie, že prvý diel bol iba film a aj koniec ostáva otvorený tak, že nie je jasné, či celý druhý diel nebol iba predstavou hlavného hrdinu.Odhliadnuc od námetu je príbeh otvorený zhruba ako v Lynchovej Mazacej hlave, čiže nie je jasné či to je realita alebo iba predstavy dotyčného človeka. Scéna v ktorej hlavný hrdina rozsvieti v izbe a hľadí na svoju matku bodajúcu do postele, kde si myslí že leží on a jeho následný výraz tváre a celkový záber naňho je skvostom kinematografie. Od piatich hviezdičiek film delilo málo. A že je celkové hodnotenie tak nízke ma neprekvapuje.To je údel surrealistických filmov.Nikdy neoslavia masu.Sú skôr pre filmových labužníkov.