Halloween II (1981)

Druhá časť začína presne tam, kde prvá skončila. Takmer presne. Michael Myers síce dopadne na konci prvého dielu na zemský povrch tvorený hlinou a lístim, jeho lekár sa však na začiatku pokračovania po vybehnutí z domu pozerá na odtlačok jeho postavy v nádhernom trávniku. A nakonci prvej časti kohútik revolvera nepretlačí po vystrelení šiestich rán naprázdno, v druhej časti už áno. Rovnako ako hodnotenie prvej časti aj túto druhú okomentujem skôr chybami, ktoré filmu uškodili. V dvojke je to predovšetkým vyzdvihnutie obete do výšky chirurgickým skalpelom a utopenie obete vo vriacej vode, keď tej z tváre zlezie takmer celá koža a Michael nemá na ruke jediný pľuzgier. Celá pasáž s touto obeťou je ai najslabšou časťou prvých dvoch častí filmu Halloween. Dvojke k lepšiemu hodnoteniu chýba aj lepšia hudba, lebo tú klasickú z jednotky trochu upravili a už to nebolo ono. Celkovo síce slabší, stále však vynikajúci horor.80%

Halloween (1978)

Je otázne, či k tam legendárnemu hororu má ešte zmysel písať komentár. Možno tento bude iný, napísaný po viacerých pozretiach tohoto filmu, aspoň v niečom. Nebudem rozvádzať prečo je tak skvelý (atmosféra, hudba, herci,pointa) Budem hľadať chyby. V prvom rade sa Michaelovi Myersovi v detskom veku, neskôr v tínedžerskom prestrihu a napokon v dospelosti mení farba očí. Druhým momentom, ktorý udivuje, je to, že človek, ktorý úplne nerozoznáva emócie dokáže v izbe naaranžovať náhrobný kameň a telá tak, aby jeho sestru ( ako sa dozvieme neskôr) vystrašil. Aj strach je emócia a schopnosť rozoznať čo druhých vystraší tiež. A napokon tretím, že tak dokonalý bezcitný vrah má obrovský problém s niekoľkých centimetrov trafiť nožom tínedžerku. Doplním to o fakt, ktorý mňa osobne iritoval vo filme najviac. Opatrovateľka detí, ktorá zistí, že ju prenasleduje vrah sa uteká schovať do domu s dvomi malými deťmi. Avšak dej by musel byť úplne odlišný ak by tam táto časť nebola, tak to Halloweenu odpustíme. Celkovo sa jedna o tak legendárny film, že ak ste ho nevideli, neviete čo to horor vlastne je. 90%

Čarovný les (2014)

Zase až také zlé to nebolo. To, že som muzikál vôbec zapol ( a nie to že ešte aj dopozeral) stojí za povšimnutie. Je to taká zmes Popolušky, Zlatovlásky, troch čarovných fazuliek či červenej čiapočky spojená do jedného celkom vydareného príbehu a muzikálu. Nato, že sa jedná o žáner ktorý za iných okolností úplne ignorujem bol zážitok z výkonov protagonistov a prostredia v spojení zo spevom a hudbou celkom dobrý. 55%

Falešní poldové (2014)

Napriek tomu, že komédie nepatria k mojim obľúbeným žánrom túto som si užil. Dobrý príbeh, nevtieravý humor, skvelé výkony hlavných protagonistov doplnené výbornou hudbou priniesli nečakane príjemný filmový zážitok.80%.

Pompeje (2014)

Ak by nebola do filmu zapracovaná zápletka o trojuholníkovom vzťahu gladiátora a dcéry rímskeho miestodržiteľa a senátora tak by to bol podpriemerný dokument z Viasat History. Pretože efekty zodpovedajú dokumentu. Práve príbeh a zápletka, ktoré sú tak predvídateľné však film zlepšily natoľko, že sa mu oplatí venovať trochu pozornosti. Čakajte takmer do bodky okopírovaný príbeh Russella Crowea čoby Gladiátora s trošku romantickejšou zápletkou. Výsledok Vás ani neočarí, ani nesklame. Len budete mať pocit, že ste film už videli, nakoľko dej je tak predvídateľný (hádam najlepšie to je vidieť na scénke keď si kupec za úplatok zakúpi "bezpečné miesto" na lodi a následný osud lode). Tých 55% čo tu film má odráža jeho kvalitu.

V hlubinách země (2013)

Feministky všetkých krajín spojte sa!!! Inak sa tento absurdný príbeh opísať nedá. Film začne, ako inak, pred posledným fáraním baníka a poriadnou oslavou, na ktorej to partia preženie až tak, že sa so sebou do podzemia rozhodne vziať aj vyslúžilcovu dcéru, ako inak , vysokoškoláčku, ktorá síce po fláme ráno z baníkmi ledva dýcha, ale o hodinu už hádže uhlie ako chlap dva dni pred baníckym dôchodkom. A potom, čo ľuďom po zosype uhlia začne prepínať asi po 15 minútach (riadne urýchlená ponorková nemoc) so svojimi 40 kilogramami a vysokoškolským IQ 55 bez najmenších problémov vyvraždí 150 kilogramových chlapov niekoľko rokov fárajúcich v bani a ako jediná nešťastie prežije. Toto je tak obrovský výsmech ľuďom, ktorý robia tak náročnú prácu, že by sa vysielanie tohto filmu malo povoliť iba na lesbických a feministických protestoch, tam by Ketai dostal všetkých Oscarov. Ak si chcete pozrieť, ako takéto nešťastie prebieha, pozrite si radšej spracovanie banského nešťastia v Mexiku či Čile. 10%...

Před úsvitem (1981)

Film z obdobia, keď bolo vyvražďovanie partie mladých ľudí miestnymi dedinčanmi ešte v plienkach. A práve preto som si film užil. Klasický scénar z úvodnou vraždičkou a prestrihom na partiu mladých na ceste do takmer opusteného lesa ma hádam nikdy neprestane baviť. Človek pri týchto filmoch môže neskutočne dobre "vypnúť" a prestať myslieť na starosti bežného života. Celkovo je film presne taký, ako sa dá čakať a výkony hercov zodpovedajú kvalite béčkového hororu. 70%.

Plán 9 (1959)

Jeden z filmov, ktorý je tak zlý, až je dobrý. Predstava emzákov ako ľudí, iba oblečených v smiešnych kostýmoch, pohybovanie sa oživnutých mŕtvol, dialógy, ktoré sa v tom období viedli svojským štýlom, odkaz proti priemyslu využívajúcemu štiepenie atómu, piloti v "kokpite" lietadla, úžasne zobrazené lietajúce taniere a záverečná scéna vytvoria jeden na dnešnú dobu neueriteľne zábavný film, ktorý však v čase svojho vzniku šokoval. (to aj český film Extáza v roku 1941, lebo sa v ňom objavila časť nahého ženského tela) Iná doba, iné mravy. Myslím, že ak sa pri sledovaní pokúsite vžiť do obdobia 50tych rokov, film si celkom užijete. 75%.

Blade Runner (1982)

Veľkými kladnými prvkami filmu sú herecké výkony, málokedy sa stane, aby bol Harrison Ford vo filme v ktorom vystupuje zatienený niekým tak výrazne ako v tomto filme Rutgerom Hauerom. Pozitívnym je aj fakt, ako Ridley Scott a celkovo ľudstvo vnímalo budúcnosť, terajšiu súčasnosť, teda rok 2017. Ich vízie a realita stojí za povšimnutie. Rozporuplnou je hudba. Tak, ako je v niektorých momentoch fantastická (najmä úvod a niektoré pasáže s pohľadom na mesto budúcnosti) je vo veľkom kontraste s pasážmi, kde zneje ako čínske vyzývanie k spoločnej modlidbe v nejakej mešite. Tá tam proste nesedí. Ak by to bolo celé ladené v duchu elektronickej hudby bolo by to lepšie. A nakoniec, príbeh. Ten je miestami tak neuveriteľne nudný, že člen elitného komanda lovcov replikantov v ňom vyznieva ako neschopná baletka. A záver to pokazil úplne. Odrazu sa v replikantovi prebudí svedomie voči človeku, ktorý vyčistí vštkých jeho kolegov? No...naviac ako 55% to u mňa nemá

Noc oživlých protinožců (2014)

V nespočetnom množstve filmov so zombie tématikou už ide viac menej o to, či film bude prepadákom alebo sa udrží v medziach ktoré budú znesiteľné. Na prekvapenie Noc oživlých protinožcú (komerčný český preklad tentokrát upútal, pri názve wyrmwood by som o tento film ani nezakopol) nie je až tak zlým filmom. Ak za strop tématiky nemŕtvych možno považovať 28 dní potom tak toto spracovanie sa k nemu dokázalo (na rozdiel od iných zombie filmov) aspoň priblížiť. A nakoniec, používať Zet ako palivo to tu ešte myslím nebolo. 60%.