Babylon (2022)

BABYLON je FILMOVÝ ZÁŽITOK! Mám chuť pozrieť si to celé ešte raz a na veľkom plátne. Popri nomináciach na Oscara za výpravu, kostýmy a hudbu sa na niečo dôležité zabudlo. A čo herecké výkony? Margot Robbie a Diego Calva by si ich podľa mňa právom zaslúžili. BABYLON je pre mňa v TOP 3 za rok 2022😉🧡!!! (Hneď po filmoch Top Gun: Maverick a Elvis).

Hodiny (2002)

Nie je náhoda, že som si práve dnes vybrala príbeh o ŽENÁCH, to som ale netušila, aké komplikované postavy to budú :-). The Hours je zvláštny film, ale tak zaujímavo zvláštny. Vtiahol ma do deja, v podstate každá dejová línia ma zaujímala. Máme tu tri príbehy žien, každý z príbehov sa odohráva v inom čase a na inom mieste. Máme tu tri fantastické herečky🙂!!! Všetky tri mám v TOP 10 a dokonca Meryl Streep je moja srdcovka a number one. Nicole Kidman je s tým nosom priam na nepoznanie a za rolu Virginie Wolf dostala Oscara. Jej príbeh sa odohráva v Anglicku v 1923, páni presne pred 100 rokmi. Mňa ako matku dvoch detí :-) asi najviac zaujal príbeh Laury Brown, ktorá žije v LA v 1951, Juliane Moore ako Laura je tiež skvelá, podľa mňa ešte o kúsok lepšia ako Nicole. A do tretice tu máme ako vždy vynikajúcu Meryl Streep ako "Mrs. Dallowey" Clarissu, ktorá žije v NYC v 2001. Každú z postáv je neskutočne ťažké pochopiť, pretože nevieme o nich všetko, môžeme si len domýšľať, po čom túžia. Je to také puzzle. Virginia píše Mrs. Dalloway (nečítala som) a Laura aj Clarissa presne tú istú knihu čítajú. Film The Hours je vlastne len jeden deň v živote týchto troch žien, len hodiny. Kedysi dávno som ho už videla, ale veľmi som si to už nepamätala. [SPOILER: Myslela som si, že Laura (keď išla piecť narodeninovú tortu na druhý pokus) dá tie tabletky na spanie do torty, ktorú zje buď len manžel alebo celá rodina. Tiež som veľmi nepochopila ten bozk medzi Virginiou a jej sestrou a potom medzi Laurou a jej susedkou. SPOILER KONČÍ]. Dodatok: Z vedľajších postáv bola výborná Toni Collette, ani som ju nespoznala. Virginia Wolf: "A woman's whole life in a single day. Just one day. And in that day her whole life." 75%.

U tebe nebo u mě? (2023)

Čo sa stalo so žánrom romantická komédia?!! Od istého času to ide dole vodou a malo by sa to premenovať na NEROMANTICKÚ NEKOMÉDIU!!! Na tento film s mojou obľúbenou Reese Witherspoon som sa úprimne tešila, ale žiaľ jeho hodnotenie je pravdivé! Your Place or Mine je podpriemerný, nudný, politicky korektný a ničím nezaujímavý netflixovský film. Keby toto dávali v kine a keby som si na to (kvôli Reese samozrejme) kúpila lístok, určite by som bola veľmi sklamaná. Reese je super ako vždy, ale nič iné tu skrátka nefunguje. Film kazia maximálne otravné vedľajšie postavy, ktoré pre dej nie sú nijako dôležité. Záhradník Steve Zahn, wtf? Postava navyše, ktorá nie je vôbec vtipná, ale trápna - chudák Steve, alebo vlastne blbec, že sa na takú rolu dal. Ďalej gay kamarátka, ktorej jedinou úlohou vo filme je držať a piť kávu, ale jasne, komunita musí mať svoje zastúpenie. A do tretice parťáčka Reese v NY. Len tak zrazu sa objaví v Petrovom byte, len tak náhodou sa z nej a Reese stanú best friends a hlavne je jej vždy k dispozícii akoby nemala vlastný život! A bla bla bla. No veru nebavilo ma to, ani cutie Reese Witherspoon nedokázala film zachrániť!!! 40%. Dodatok: Ešte dobre, že som si ho nenechala na môj narodeninový večer, ako som pôvodne zamýšľala, asi by ma piclo.

To Leslie (2022)

Cítim sa podvedená!!! Mám rada filmy inšpirované skutočnými udalosťami. Zaujal ma obsah filmu, ktorý som pochopila tak, že To Leslie je príbeh slobodnej matky, ktorá vyhrá v lotérii, no postupne výhru premrhá. Čakala som teda niečo ako rollercoaster. Čakala a čakala a nič. Žiadne flashbacks, spomienky, nič. Keď Leslie pozerala na synovu fotku z detsva, pomyslela som si, teraz to príde, teraz určite ukážu ako to celé bolo. Nestalo sa tak. Celé 2 hodiny sa pozeráme na Leslie, ktorá už všetko premrhala, zničila si život a čo je horšie, ublížila svojej rodine a najviac vlastnému dieťaťu! A na to sa fakt ťažko pozerá. A tak ako zle sa pozeralo na Leslie, ktorá z obrazovky prakticky neodíde ani na minútu, rovnako zle sa sledovalo tento negatívny, depresívny a ničím neobohacujúci film. Pre mňa je Leslie postava, s ktorou som nedokázala ani na sekundu súcitiť. Keď ukradla vlastnému synovi peniaze na alkohol a vždy keď sa zachovala nevďačne (voči synovi a aj neskôr voči majiteľovi motela), neznášala som ju!!! Naozaj by bolo voči divákovi fér, keby aspoň polovica filmu ukázala aj to, čo bolo predtým, než o všetko prišla. Mne sa veru film vôbec nepáčil, druhýkrát by som ho nepozerala, ani keby mi zaplatili. A k ospevovanému hereckému výkonu Andrey Riseborough poviem len toľko, že si myslím, že každá dobrá herečka by dokázala zahrať alkoholičku. Jej herecký syn Owen Teague ma dokázal na takom malom priestore, aký dostal, zaujať viac. Prekvapilo ma, že som v jednej z vedľajších postáv nespoznala Allison Janney. Jedna hviezdička za spoločné scénky Leslie so synom a za kúsok niečoho optimistického na koniec. Páčili sa mi aj niektoré pesničky. "But you're what's wrong with you. Not anyone else." "You know, some people can't see a good thing, even when it's dropped on their plate."

Žít (2022)

Krásny film. Od začiatku až do konca. Bill Nighy ma veľmi milo prekvapil, poznala som ho len z Love Actually, ale wow Mr. Williams už asi navždy zostane jeho životnou a nezabudnuteľnou filmovou rolou, pretože toto bolo teda niečo. Klobúk dole. Living by si okrem už nominovaných kategórií na Oscara zaslúžil nomináciu aj za hudbu a výpravu. Celkovo sa mi veľmi páčila atmosféra Londýna 50tych rokov a aj kostýmy. Celý film je urobený v retro štýle počnúc úvodnými titulkami až po záverečné. Zaujímavá je aj kamera, práca so svetlom a farbami. Living je jednoducho radosť sledovať🧡. Vrelo odporúčam. Asi si niekedy pozriem aj japonský originál Ikiru. Najkrajšie scénky: Sunday Ice-Cream & Mr. Zombie. Na hojdačke v jeden zasnežený večer šťastne si pospevujúc The Rowan Tree. 85%.

Blade Runner 2049 (2017)

Blade Runner 2049. No konečne som sa k nemu dostala. Je zaujímavé, že približne rovnaký čas prešiel vo filme ako aj od pôvodného filmu :-). Vizuálom Blade Runner som bola nadšená, u tohto nového Blade Runner 2049 som čakala asi ešte väčší audiovizuálny zážitok, no sklamaná som neostala, hoci trošku mi tu chýbala Vangelisova hudba. Je obdivuhodné ako veľmi sa v mnohých ohľadoch podobá nový Blade Runner na originál, mám na mysli atmosféru a výpravu. Ryan Gosling je herecká špička, u mňa už celé roky v TOP 10. Harrison Ford tiež výborný a stále vo forme, asi si neviem predstaviť, že by nebol súčasťou filmu. Ana de Armas už tu dokázala, že je viac než len pekná tvárička. Najviac ma bavili spoločné scénky Ryan a Ana a potom Ryan a Harrison. Väčšinou mi extra dlhá stopáž nevadí, tu to ale Denis Villeneuve trošičku prehnal. Pekné 4*.

The Chosen - Lékař, uzdravte se (2022) (epizoda)

E03: Physician, Heal Yourself. Ježiš po dlhšom čase opäť doma v Nazarete. Spoznávame aj nové postavy a to Lazára a jeho sestry Martu a Máriu. Práve tie momenty, ktoré mohli byť highlightom celej epizódy a to flashbacks malého Ježiša, ktorý sa od otca priúčal tesárskemu remeslu, práve tie sú tu najmenej funkčným článkom. Totižto nech by som sa akokoľvek snažila, nemôžem predýchať Jozefa z Nazaretu ako Afro-Američana s dredami (!!!) a ešte k tomu asi o generáciu mladšieho, zato hviezdička dole a aj palec nadol. Ešte v jednej veci ma táto TV show prekvapila. Výber herečky Ježišovej matky Márie. Dve série som žila v tom, že Vanessa Benavente je nejaká staršia herečka, až dnes pri záberoch na mladú Máriu som si uvedomila, že asi som sa celý čas mýlila. Síce som jej presný vek nezistila, ale je mladá (vekovo zhruba ako Jonathan Roumie) a aby vyzerala ako matka tridsiatnika musia na nej maskéri popracovať :-) a vlastne je pekná, hoci ako Mária ani veľmi nie a vlastne by mohla byť :-). Všimli ste si, aký cool rupsak nosí Ježiš? :-). Znova a znova sa utvrdzujem v tom, že Jonathan Roumie je perfektná voľba, best Jesus ever!!!

Říše světla (2022)

Empire of Light je skôr taký nenápadný film, človek by až nepovedal, že je od Mendesa. Nie síce jeho najlepší, ale stojí za pozretie. Mendes sa tu venuje viacerým dôležitým a citlivým témam, každej z nich by sa dalo venovať aj individuálne a on ich tu všetky skĺbil do jedného filmu, čo miestami pôsobí až prekombinovane. A potom tu máme lásku k filmu. Kino Empire je v skutočnosti bývale kino Dreamland Cinema v prímorskom mestečku Margate na juhu Anglicka. Páčilo sa mi byť na dve hodiny v zákulisí diania v kine, keďže aj ja osobne kino milujem a navštevujem ho pomerne často. Olivia Colman tu priam exceluje, z vedľajších postáv ma oslovil Toby Jones. Spočiatku to celé plynie dosť pomaly a vzbudzuje dojem, že to asi nebude za veľa stáť, no postupne to začne gradovať a napokon diváka odmení množstvom emócií. Empire of Light nie je ani tak o deji či myšlienke, ale skôr o pocite. Samota, smútok, rutina, nespravodlivosť, beznádej, hnev, sklamanie. Záblesk nádeje, svetla, radosti ako Empire of Light, keď sa všetko rozsvieti na lepšie časy ako úsmev na tvári Olivie Colman. Zároveň som získala tipy na zopár klasických filmov z tej éry. 65%.

Mission: Impossible II (2000)

Pokračujem v mojej "Mission possible"🙂pozrieť si všetky Mission Impossible filmy do letnej premiéry 7! Fúha no riadne nízke číslo dvojka dostala. Jednotka bola určite oveľa lepšia, ale aj dvojka stojí za pozretie. U mňa plusové body sú už len za výber lokality. Austrália je môj nesplnený sen, málo filmov sa nakrúca v Sydney, tak ma to obzvlášť potešilo. Dlhšie vlasy Toma Cruisa a ani spomalené zábery mi nevadili, viac mi vadilo to množstvo výbuchov a veľa podobných akčných scén, taktiež znova a znova sa opakujúce strhávanie si masiek z tváre - nebolo to domyslené, napríklad typ postavy, výška atď. (to som im neverila!!!) A vôbec ani na sekundu som neverila, že Ethan a Nyah sa stihli za jeden deň až tak do seba zamilovať, stavila by som sa, že v trojke si už na ňu nespomenie a okrem toho bol to hrozný výber herečky! Vraj ju vybrala vtedy ešte Tomova Nicole a asi nechcela, aby mal Tom nejakú krásku kolegyňu, lenže táto nezaujala ani herecky. Hopkins tu mohol byť aj dlhšie ako nejaké tri minúty. Mission Impossible II je taký typický akčný film ako mnoho iných, kde chceli pridať trošku romantiky, lenže nefunguje to a tak trochu som mala pocit, akoby chceli napodobniť Bonda alebo nejakého nesmrteľného hrdinu, keďže Ethan nakoniec neskončil v nemocnici. Človek by povedal, že minimálne bude mať otras mozgu, niekoľko zlomenín a vážnych poranení. Rozprávočka Mission Impossible, kde sa Tomovi Cruisovi samozrejme nemôže nič stať. A celkom sa mi páčila hudba a niektoré napínavé scénky. 60%.

The Chosen - Dva po dvou (2022) (epizoda)

Ďalšia výborne napísaná epizóda. Čo sa týka skvelého castingu, Paras Patel by si zaslúžil všetky ocenenia, aké existujú. Veľmi sa mi páči, že tvorcovia The Chosen sa maximálne snažia o to, aby tí vyvolení dvanásti pôsobili čo najľudskejšie :-) a ako ľudia s bežnými radosťami, starosťami a chybami. Ježiš v podaní Jonathana Roumieho je ako taký best friend, s ktorým by som si rada zašla na kávu :-). Také bonusy naviac sú humor a romantika. Zaslúžených 5 hviezdičiek.