• Pohádka

Finský nůž (1965)

Silně nevěrohodný útěk dvojice mladíků před spravedlností. Tohle není divoký západ, a i když veřejná bezpečnost trestuhodně nekoná, v socialistickém Československu desperátům moc možností nezbývá. Přemýšlel jsem, jak z té pořádné šlamastyky tvůrci vybruslí, ale nakonec se to pomocí takového malého šikovného podrazu povedlo! No to se fakt povedlo! Jeden z nejpřekvapivějších závěrů v čs. kinematografii! Poněkolikáté v českém filmu zazní velice oblíbená a často opakovaná propagandistická píseň Pilarky, ve které procítěně pěje: „...jak koráb pro kosmické lety...“.

Martin a červené sklíčko (1966)

Tohle má záhadně úplně jinou úroveň než ostatní Martinové. Posun od žvatlajících dětí jako hlavních proganistů se vyplatil. Výborní Tříska, Hrubý. Skvělý komediální výkon Lohninský. Vízner těmto bardům herecky úplně nestačí, ale vynahrazuje to příjemným hlasem a přívětivým obličejem. Kriminálka pro děti západního střihu. Angličtinu ovládá průvodce i detektiv. Pěkný západní kabriolet. Cizinců a valutových turistů snad více než dnes. Z filmu sálá i díky barevnému provedení letní pohoda. Mnoho humorných situací, třeba když Hrubý vleze na skluzavku v botech a košili.

Kdo chce zabít Jessii? (1966)

Celý příběh se točí okolo „Antigravitačních rukavic“. Já jich mám doma hned několik. Rovněž antigravitační boty, trenýrky a další oblečení. Symbolika: 39:09 – globus – v rozmláceném bytě zůstal stát pěkně rovně (ale s nakloněnou zeměkoulí pod správným úhlem 66,6°) a nepoškozen.

Ostře sledované vlaky (1966)

Starší výpravčí je vyhlášený holkař. Výpravčí junior má děvče u dráhy. První pokus o milování se nepovede, což je tak obrovská tragedie, že je potřeba si urychleně v hodinovém hotelu přeřezat žíly. V nemocnici (blázinci?) dostává nešťastník zdarma radu od děvkaře v bílém plášti, aby se nechal zaškolit od profesionální kurvy. Celé okolí to nadšeně schvaluje. Dokonce i „církev svatá“ s úsměvem a laskavým slovem to podporuje: „Jenom nevím, jestli to některá bude na sebe chtít vzít. Uložím to jako křesťanskou povinnost.“, plácá hloupě nesmysly „důstojný pán“. Dva dny před dlouho očekávanou schůzkou se svou milovanou je úkol vykonán. Mladý průvodčí poté neuvěřitelně pookřeje, je jak vyměněný a všichni zúčastnění mohou dojetím zamáčknout slzu. Bejt tou jeho holkou, ženu ho sviňskym krokem a už ho nechci nikdy vidět. Strýc holky – fotograf je další člen party sexuálních zvrhlíků. V atelieru s úsměvem osahává mladé dívky. Městečko je centrem neřesti vyhlášeným patrně široko daleko. Asi i proto tam na cestě Evropou zastaví vagon plný prostitutek převlečených za zdravotní sestry. Naštěstí jde zrovna kolem regiment německých vojáků, takže mají děvky o výdělek postaráno. Další perverzity: dost nechutný dvojsmysl - paní přednostová cpe husy. Hrma na rytmické pohyby zápěstí užasle civí a nestydatě po starší ženě žádá sexuální zaškolení. To už nemá daleko k jinému žánru. Když se dvojice průvodčích připomínající hrdiny seriálu „…A je to!“ zrovna nevěnuje sexuálním radovánkám, tak chce vyhazovat do povětří válečné vlaky. S tím jim pomáhá děda věchýtek Lebeda. Závěrečné exploze se ale na české poměry docela povedla. Symbolika: 37:40 – globus. I u fotografa musí být v roce 1945 globus, nejlépe veliký a uprostřed záběru. Hlášky: „Za naší staničkou to vyletí do povětří na účet vesmíru.“ – kostrbatá vesmírná propaganda.

Kočár do Vídně (1966)

Film o pomstě nakonec nebyl tak strašný, jak jsem se obával. Brutalita nízká, výborné výkony Hanzlíka a Janžurové. Hodně pomalé tempo. Nikdo by se neměl mstít. Zvlášť ne křesťanka. Navíc modlit se před aktem pomsty Otčenáš. Římanům 12:19 Nemstěte se, milovaní, ale dejte prostor jejich hněvu, neboť je psáno: "Já se mstím, já odplatím", praví Pán; Symbolika: 58:12 – one eye symbolism: Zachariáš 11:17 Běda mému bezcennému pastýři, který opouští stádo, meč na paži a na pravém oku! Jeho paže bude zcela uschlá a jeho pravé oko bude zcela zatemněno.

Vrah zo záhrobia (1966)

Hlavní role Chudík. Příchod Chudíka: 29. minuta. 42:16 – Chudík – merkel sign. „Ukažte mi pevný bod a ja pohnem zemeguľou. Kdo to povedal?“, vypustí žoviálně Chudík a jako třešničku přidá pokus o maximálně inteligentní výraz. Vesmírná propaganda zcela bez souvislostí.

Panna zázračnica (1966)

Váhal jsem mezi dvěma a jedním pentagramem. Spíš jsem chtěl dát dva, protože s rychloposuvem zhruba od 30. minuty se to dalo přežít. Rozhodujícím elementem pro nižší hodnocení se nakonec stal nahý zadek Mrkvičky. Význam a smysl dlouhých záběrů na obnažený zadek mi unikl. Možná lačné pohledy některých kolegů filmařů mohl přihřátě vyzdobený Mrkvička s květovanou vestičkou, kloboučkem a náušnicí potěšit. Já jsem koukal jinam. Takže jestli soudruzi umístili do erotických záběrů bílého zadku globusy nebo jinou symboliku, mohl jsem je přehlédnout. Za příjemnou Umeckou + 1/2 pent. Zachycená symbolika: 6:53 – skrytá ruka; 1:17:06 – hliněná venuše. Další: 9. minuta: strašení sirénou a nálety: „do krytuuu!!!“. No té pěkné nádražní budovy bude škoda, až to tam rozflákaj na cimprcampr; 10. minuta – pěkný multikapacitní železobetonový kryt; 11. minuta – chlapy v plynových maskách pro zvýšení strašení. Hlášky: „Ten kopec před vámi je pravěké sídliště.“ // „Destiluje děs a hrůzu.“ // „Kostra matky Země.“

Slečny přijdou později (1966)

Zpočátku i díky hudbě kvalitní atmosféra. S odchodem elegantního Alexeje (Irmanov) však solidní podívaná končí. Jakmile začne úřadovat trojice nekňubů: ředitel hotelu (Dubský), hotelový kadeřník (Beneš) a číšník (Fišer) je všem nadějím konec. Opravdu bídné výkony této trojky. Těm se nedá věřit ani pozdrav. Ostatní se svezli s nimi. Třeba Němeček v roli opilého esenbáka je snad ještě horší. U křečovitých manekýnek se asi není čemu divit. Silně nepovedený dabing Schoberové Kreuzmannovou, která byla o 14 let starší. Konec lehce napínavý, ale předchozí blamáž s nekňubama to již těžko může vykompenzovat. Výplň (cca 80 % času) se prostě nepovedla. Hlášky: „Otýlie Šindelářová bydlela v pátém patře.“ – proč vyšetřují v osmém? // „Rád bych vás, soudruhu poručíku, upozornil na to, že každá teorie má být potvrzena praxí.“ – škoda, že stejný metr neplatí i na nechvalně proslulé teorie: evoluce, třesk, relativita a spol. Symbolika: 8:54 – náznak merkel sign Schoberová; 1:21:48 – náznak merkel sign Dubský (kamera švenkla moc rychle. Kameraman to musel pěkně schytat.)

Ženu ani květinou neuhodíš (1966)

Film o neuvěřitelném záletníkovi. Vlastní žena si s ním chce na manželském loži vážně promluvit a on si rači odejde do hospody. Následuje hrozná scéna s rozmlácenými sklenicemi v hospodě. Perfektní scéna:  po té, co Bohunka uteče z bytu Ludvova kolegy a Ludva jejím pronásledováním způsobí dopravní kolaps. Tímto začíná fantastická část filmu, která končí Bohunčinou svatbou. Závěrečné naháněním Ludvy zástupem milenek + manželka je přehnané a je opět návratem do průměru. Hlášky: „Napadlo mě, jestli bysme neměli zajet za babičkou na Velikonoce.“ „Zdržíme se tam přes celý svátky.“ – komunisté náruživě slaví Velikonoce. // „K sousedce ho nedávej. Učí ho před spaním Otčenáš.“, praví starostlivá maminka. „Já ho také umím a nezanechalo to na mě následky.“, překvapivě odpoví tatínek. // „Vožralej atomovej fyzik je urážlivej a byla by to hotová Hirošima.“- atomovou propagandu je dobré dát i do komedie. Symbolika: 1:06:34 – one eye symbolism (Brejchová); 1:24:08 – One eye symbolism (další Donchuán Kopecký).

Návrat ztraceného syna (1966)

Docela hezký příběh o jednom cvokovi. Filmy o cvocích asi není potřeba úplně do detailů pochopit. Cvoci nejednají vždy přísně logicky. Když je cvokovi lépe, může být doma. Když se mu přitíží, vrací se zpět do cvokhausu. Spíš by se to tedy mělo jmenovat Návraty ztraceného syna, neboť se jedná o notorického cvoka – recidivistu. Výborný Kačer. I primář zní autenticky. Nejvíce se mi líbila závěrečná skvěle natočená akční scéna útěku Honzy před rozhořčeným davem. Hlášky: „Dokud nejsme přežraný, tak není žádná neděle.“ Symbolika: 52:01 – 52:13 skrytá ruka (doktůrek); 1:11:38 – skrytá ruka (levá – okultní směr).