• Pohádka

Tři dcery (1967)

Asi jen za pohlednou první československou misku. O jeptišku náruživě usiluje místní playboy. Sestra představená mu jí prapodivně vhání do náruče. Spousta totálně nesmyslných keců, jak převychovat jeptišky. Divné uniformy milicionářů jak odněkud z Ruska. Trojice mudrlantů srší nápady. Tak dáme jeptiškám srandovní hábity, aby se sami znemožnily. Na závěr dlouhý monolog zlé a despotické sestry představené. Věřící opět vykresleni jako dávno přežití fanatici, kteří patří při nejlepším někam do středověku. Protivná odrhávačka „štrngy brngy ostružlinky“.

Drak se vrací (1967)

Podle názvu jsem čekal karate film nebo kung-fu film. Ale Drak je zřejmě normální přezdívka slovenských bačů. Faktem zůstává, že drak je démonické zvíře (Zjevení 12). Podle toho taky vypadá film: násilí, podpalování chalup jen tak ze zášti. Na někoho se zlobíš? Tak mu podpal chalupu! Vždyť došková střecha tak dobře hoří. Hnaní stáda krav přes ohnivé peklo – předlouhá pasáž trápení dobytka. Častá symbolika ohně, hadí symbolika, podivné keramické výtvory Draka jak z pekla. Čarodějnické sabaty s hořícími košťaty. Pálení chleba!

Happy End (1967) odpad!

Ještě, že to má jen 72 minut. Jen díky tomu jsem to dokoukal. Vyndávání jídla z úst. To je laskominka. Vypadá to jak zvracení. Musel jsem se dívat jinam. Mluvení, chození, pouštění nahrávek pozpátku. Natočeno podle Law of Reversal známého satanisty Alaistera Crowleyho.

Transit Carlsbad (1966)

Naprosto zamotaná šaráda o špionech hraničící s parodií. Dva agenti nešikové mají provést jakýsi úkol asi tedy únos a skončí to tak, že jeden unese druhého. Koumáci se bojí i vlastního stínu a trumfují se, který z nich předvede ustrašenější pohled. Ale hlavně že operují na půdě nepřátelské mocnosti. K Adamírovi s Vinklářem francouzština vůbec nesedí. Naštěstí je tu vědec – bílkovinář – zachránce lidstva, jehož koníčkem je nechat se unášet. Ztělesňuje ho výborný Macháček, k němuž naopak němčina pasuje skvěle. Holt pan herec. Film zdobí vozy západních značek, především porsche české doppel (možná triple) agentky Alžběty. Škoda, že nedostalo více prostoru! S odřenýma ušima za tři ruďásky. Z písní se nejvíce povedla Honzova hitovka „Svítí, svítí slunce nad hlavou“. Symbolika: 33 - 32:33 – dva lístky vedle sebe 30 a 30; Frankfurt, Langstrasse 33.

Volejte Martina (1965)

První povídka zmatená a nepochopitelná. Hlavně nerozumím tomu, proč stále ukazují prastarou fotografii nádvoří pošty. Druhá povídka již celkem normální. Díky Menšíkovi se na to dá dívat. Martin tentokrát přes hubu nedostane.

Martin a devět bláznů (1966)

Neuvěřitelný nesmysl, ve kterém si mrňata z jeslí v doprovodu starších capartů chodí hrát do nebezpečného podzemí. Dočkáme se krásné a dojemné socialistické propagace vánoc. Nazdobené stromečky kam se podíváš, i dole v podzemí! Návrat ke žvatlajícím dětem jako hlavním hrdinům se samozřejmě nepovedl. Dospělí herci jsou evidentně naštvaní, že se musí prodírat špinavými stokami. Jediný Effa to trochu maskuje. Na závěr se koná nechutná rvačka, kdy omladina vyválí Martina od hlavy až k patě v bahně a špinavé vodě. Idol ovšem rychle oschne a ke konci už opět v dobré náladě a čisté bundě rozdává dobrosrdečná moudra.

Kočky neberem (1966)

Celkem ucházející road movie s pohlednými dívkami a partou kluků v buřinkách, kteří procítěně přísahají, že se nikdy nebudou ženit. Letní pohoda se zadrhne až ke konci, kdy mládežníci dostávají skvělý nápad a krátí dlouhou chvíli hrou vhodnou především pro citlivější povahy Na pravdu / fanty: „No řekni, jestli už si měla kluka, dyť je to jen hra.“

Magion (1984) (pořad)

Další hypnotizující znělka. Toto už je hypnóza na tvrdo. Pojmenovaná podle první čs. družice Magi – ON (zapínáme magii), která nám tři roky levitovala nad hlavami a pak záhadně vstoupila z vakua vesmíru zpět do tlakové zemské atmosféry. Pozor! Mezi vakuem vesmíru a tlakem zemské atmosféry není podle vědců vůbec žádná bariéra!  Magické oko si zamrkalo a začala hodinka magie.

Vega (1987) (pořad)

Hlásí se nadšený fanda Vegy. Před r. 90 každou středu od pěti přikován k televizní obrazovce na hodinku hypnózy. Hypnotický stav navozuje krásná znělka nabízející atraktivní 3D cestu vesmírem jak z videohry. Proč něco podobného nezažíváme i na Zeměkouli? Vždyť naše planeta letí vesmírem naprosto fantastickými rychlostmi. Zeměkoule spolu s ostatními planetami podle vědců pronásleduje slunce řítící se vesmírem megarychlostí 800.000 km/h. Jak to že nevidím každou noc znělku Vegy na vlastní oči?

Sedmikrásky (1966)

„TENTO FILM JE VĚNOVÁN TĚM, KTEŘÍ SE ROZHOŘČUJÍ POUZE NAD POŠLAPANÝM SALÁTEM“ Mě rovněž vadí pošlapané kuře a další znehodnocené a zničené jídlo. Snad každý normální člověk ví, že tohle se s Božím darem nedělá! A Chytilová nejlíp, jinak by nám nenabízela tuto cynickou omluvnou repliku povýšených dekadentních elit. Nechutné chování dvou slepic. Režisérka s Krumbachovou jistě ochotně předvedly, jak se správně tančí v jídle. Jeden pentagram za charleston.