• Pohádka

Zakletá jeskyně (2022)

Po pitvořící a chichotající se pohádce na Č.T. (Klíč sv. P.) naprostý balzám: vážná atmosféra, normální postavy, dynamický a napínavý děj. Skvělá kamera a krásná příroda. Jediná královna slabší, ale jinak sympaťáci jak ze života.

Klíč svatého Petra (2023) (TV film)

Začíná to děsivě. Série pádů, zakopnutí a srážek nevěští nic dobrého. Po letech krásná princezna! Žel kromě princezny se nepovedla jediná postava. Král: spíše pradědeček než otec. Rádcové: pitvořící se karikatury. Nejhorší nápadníci v historii české pohádky: vodník a tři podvodníci. Hlavním cílem podvodníků je najít ztracený klíč. Po velkém trápení (diváka) je klíč nalezen – hurá. Zpěvák ho však nedokáže udržet v ruce, klíč odnáší voříšek, takže celá anabáze začíná nanovo. Vůbec se mi nelíbilo, jakým jazykem spolu postavy mluví. Absolutně nepohádková čeština. Jak z nějakého moderního rychloseriálu. Uměle přilepená scéna s hořící chalupou, jen aby mohl být zpěvák za hrdinu. Neuvěřitelně natahovaný závěr. Skončí to celkem normálně, pak ale následuje ještě naprosto zbytečný přídavek. Další: rybář prosí podvodníky, aby se chovali tiše, že mu plaší ryby. Přesto trojka křupanů nepopojde ani pár kroků a huláká na něj přes půl jezera. // Neplavec skáče ukázkové šipky. // Kromě princezny hnusné kostýmy. // Naštěstí pouze jedna písnička hned na začátku.

Princ Mamánek (2022)

Velká premiéra plešatého prince v české pohádce. Originalitě se meze nekladou. Princ může být starý, ošklivý a plešatý. Přístupnost bych volil od 15, možná od 18 let. Pohanské rituály, různá monstra, amulety, hrubé nepohádkové výrazivo, pohřbívání zaživa, klanění se mluvícímu stromu, halucinogenní sny, duchové, přízraky. Prostě horor. Čarodějnice, kterým není rozumět, byly zábavné tak první dvě minuty. Pak už se parodie na Troškova čertíka „já jsem malej ale šikovnej“ posouvá do křeče.

Fantom Morrisvillu (1966)

Nezasmál jsem se snad ani jednou. Nejhezčí je začátek s operou Carmen. Pak to padá k laciným vtípkům: dva chlapi civí chlípně na sekretářku, které spadne šanon. Mladší si neváhá kvůli tomu lehnout na stůl, aby měl lepší výhled na poprsí. Podivné vtípky: čokl má pít na svatbě víno. Slabé písničky (kromě jediné). Nejvíce mě asi zaujala půvabná Jana Nováková. Není bez zajímavosti datum jejího údajného úmrtí: 3.12. – to je 33 jak ze Zednářské učebnice. Celkově ale velká nezáživná slabota. Hlášky: „Tato dáma se objevovala vždy o Vánocích.“ – dojemná socialistická propagace Vánoc. „Sklízela veliké úspěchy na obou polokoulích.“ – vesmírná propaganda. „Alan má jen víru v sama sebe.“ – ateismus. „Že v nás žije Darwinova teorie… svět je z kočičin a volovin.“ – propaganda EVILuce / přiznaná pravda. „Ať mě všichni čerti odnesou.“ Symbolika: „Pachatelem je muž vysoký šest stop, tři palce.“ – 3x6; 45:03 – Filipovský, merkel sign; 1:04:25 – globus?; 1:13:56 – 1:14:15 Marvan – učebnicová skrytá ruka (20 vteřin!).

Strašná žena (1965)

Začátek pomalejší, pak ale nastupují výborní Sovák, Menšík a další. Pozadu nezůstávají ani němečtí herci. Mladík je skvěle nadabován Třískou. I Lír se postupem času dostává do formy a navazuje na svůj dobrý výkon z Ledových mužů. Neuvěřitelná výprava na ledě. Tři nádherné písně i zdařilá hudba. Velkolepá lední revue, ve které nechybí humor. Symbolika: 15:16 – 2 x triple X; 1:08:32 – černobílá šachovnice; 1:13:00 3x6.

Konec srpna v hotelu Ozon (1966)

I při přehrávání rychloposuvem mi to připadalo jak zpomalenej film. Neuvěřitelné šnečí tempo. Propagandistický film o neexistující hrozbě. Symbolika: 1:03:39 – 3x6 handsign.

Poslední skotský král (2006) odpad!

Neuvěřitelně zlé kletí proti našemu Pánu Ježíši Kristu. McAvoy dokonce dvakrát. Více nemá cenu hodnotit. 3. minuta – scénka s globusem. Točící se globus je vděčné téma.

Tajemná řeka (2003)

Režimní film na politickou objednávku. Děti v USA mizí před očima. Je tedy nutné látku umělecko-politicky zrecyklovat. Za vlasy přitažený propletenec zločinců. Jaká by to musela být neuvěřitelná náhodička, že by propletenec v NY narazil zrovna na členku propletence? Co motiv? Vysvětlení těžce nevěrohodné. Totálně podivný konec vyznívá do ztracena. Nebo na něj zapomněli? To má být výsměch divákům? Směšné těžkotonážní prdelaté mlátičky. Detektivové OK. Schvalování násilí. Vražda pedofila je v pořádku. Jedním z cílů filmu je nakydat hnůj na věřící křesťany: 1) vedoucí mlátiček je věřící; 2) kříž na prstenu usměvavého násilníka. Symbolika: 5:15 – kříž na prstenu násilníka; „Jednotka 33.“; 24:45 – eucharistie (eucharistie = magický rituál pojídání Boha Všemohoucího); 1:02:48; 1:03:12 – merkel sign; 1:06:36 – podání ruky. Hlášky: „Hitlerova matka chtěla jít na potrat. V poslední minutě si to rozmyslela.“ – velmi vtipná propagace potratů.

Jak si nevzít princeznu (2021) (TV film)

Matně si pamatuji, že tam bylo celkem dobře propracované cestování v čase. Jinak nic moc. Sudičky chabota. Princezna taky nic moc.

Hvězda života (1998) (TV film)

Krásná a neokoukaná princezna Lenka Vlasáková. Zimních pohádek není mnoho. Hercům se kouří od úst, lze tedy usuzovat, že se natáčelo i v třeskutých mrazech! Představitelé mnohdy pouze v lehkých kostýmech zaslouží pochvalu. Napínavý příběh o lásce mezi myslivcem a princeznou. Atraktivní téma nebeských těles. Pěkné zakončení neznámé pohádky. Výtečné výkony: Vetchý, Blažek. Hezká záporačka Filippi. Povedené podbarvení klasickou hudbou. Filmaři dávkují pravdu: „…hvězda spadne z nebeské klenby...“ // „Na hvězdnou dráhu se dostaneš tam, kde se hvězdná obloha dotýká země.“ // „Přijede sem magistr astrologie a astronomie.“ „Ten magistr vypadá jako podvodník.“