Když rozvod, tak rozvod (1982)

Silné myšlenky o rodině, rozvodu a vlastně i smyslu života. Možná to bylo lehce nadnesené a snažilo se to být občas komedií, ale já to viděl spíše dramatickým okem a tam mě to příjemně překvapilo.

Temné hlubiny (2018)

Van Damova reinkarnace se ukázala už v JCVD, kde ukázal že je nejen dobrý karatista, ale i herec. Temné hlubiny byly takový špionážní thriller říznutý akčňákem, který mi docela sedl. Dolph Lundgren se mi tak taky moc líbil, škoda, že nedostal více prostoru. Finále, kdy se všichni postříleli v místnosti 3x3m byl trošku přitažený, ale tohle nebylo životopisné drama :-)

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Po dekádě jsem to znova zkouknul a je to lehký nadprůměr. Je to trošku fantasy, oproti prvnímu dílu má Holmes až nadpřirozené schopnosti vidět do budoucnosti, což je na zakroutění hlavou, každopádně ve finále tenhle skill má celkem pěkné využití v boss fightu, při imaginárním souboji. Můj oblíbený viktoriánský Londýn tady téměř není, protože se děj přesouvá do Francie a Švýcarska, ale i tak si užijete fajn CGI scenérie. Noomi Repace je megakočka i jako cikánka. Co mi přišlo škoda je odkrytí hlavního nepřítele hned na začátku, takže tajemný byl jen jeho cíl, který však brzo taky odhalíte. Koukám, že nás letos čeká třetí díl, tak se těším, kam to Guy Ritchie zase posune.

Země naděje (2012)

Film o stodole a farmářích. Zápletka ze začátku jasná, celkem zajímavá, ale vyšumí do ztracena, není naplněn potenciál postav ani to nemá žádný extra dramatický twist. Myslím že tam byla Matta škoda.

Jak si nepodělat život - Beze stopy (2019) (epizoda)

Byl jsem moc mile překvapen! Vetchý je pro mě punc kvality a tenhle televizní cyklus nebo co to je na mě ze začátku působil dost lacině, ale někdy od půlky velice dobře vykresloval postavy a já bavil. Konec byl dost překvapivý a jediné mínus je za herecký výkon Patrika, který byl málo uvěřitelný. Jinak super.

Sherlock Holmes (2009)

I po více než dekádě to má pořád šmrnc a ten Londýn je prostě boží. Sherlock Holmes nebyl nikdy můj favorit, ale v podání Guye Ritchieho je to prostě pecka.

Obřad (2011)

Tak jsme si to dali po letech znovu a ty dvě hvězdy asi ponechám. Filmů s vymítáním je v poslední dekádě pomálu, asi protože jsme se už těmi zmocněnými dívkami celkem přesytili. Obřad se vydává přímo fo Říma, do epicentra všech ďáblů :-D Anthony hraje starého vymítače, který zaučí mladého neznaboha. Vedlejší příběh má nějakou váhu, ale celkem olitce vylit do hajzlu. Hlavní posedlí jsou taky nezajímaví a závěrečné vymítání přímo z Hopkinse bylo taky trochu k smíchu. S těma starýma horrorama se to moc nedá srovnat, každopádně v žánru toho za poslední roky víc nenajdete.

Řeka (1984)

Celkem průměrné dramíčko o tvrdě pracujícím farmáři, který má (prý) tu nejhezčí holku ve vsi. Mělo to však pár silných až socialistických momentů, které v americkém podání vykouzlí úsměv na rtech. Farmáři jsou ti dobří a budovatelé přehrad ti zlí. Předaná hodnota je spekulativní, ale Mel Gibsob to vzal pečlivě a přesvědčil nás, že se vyplatí tvrdě dřít, abyste na konci života měli nač být pyšní.

Ztraceni - Série 6 (2010) (série)

Většina diváků čekala šest let na zakončení a rozuzlení seriálu. Já čekal patnáct let. Po nějaké třetí sérii jsem to kdysi před léty vzdal a až po letech jsem se k tomu vrátil a s ženou to celé dokoukal. Poslední sérii a celému seriálu dávám pět hvězd, protože si to jednoduše zaslouží. Všichni tady pláčou, že je to plné děr a scénáristi se dostali do slepé uličky, ale pokud jste dávali pozor a posledních pár dílů si spojovali puzzle, tak pochopíte, že scénáristi to měli vymyšlené od prvního dílu. Jack v prvním dílu otevře oči a v posledním je zase zavře. Nejvíc se mi v poslední sérii líbily epizody o Jacobovi a jeho bezejmenném bratrovi. To všemu dávalo logiku a smysl. Černá a bílá, Kain a Ábel nebo jak Lock kdysi v první sezóně pojmenoval sebe a Jacka - muž vědy a muž víry. Kolem toho se to celé točí. Ostrov má vědeckou a mysteriózní rovinu a ani jedna nedojde nikdy do konce, nikdy nedostane rozuzlení. Příběh, který nám tvůrci za těch šest sérií naservírovali však smysl má a to je najít sám sebe a hlavně svůj smysl. Nezemřít sám. Poslední epizoda vše vysvětlila a alternativní dimenze se roztříštila na jakýsi očistec či předsálí do dalšího levelu. Určitě by šlo spoustu dalších věcí popsat a vysvětlit, ale tím by to ztratilo šmrnc a zbytečně bychom se do toho zamotali. Vždyť nelze vysvětlit to o čem sami nemáme páru. Tvůrci se nám snažili položit otázky, na které sami neznají odpověď a my sami se nad nimi máme pouze zamyslet. Podobně to dělalo před lety Akta-X a nikdo je za to nelynčuje. Seriál za docela krátkou dobu zestárl a jeho některé okamžiky jsou nasírací, ale jeho celková myšlenka a určitě i inspirace (už jsem zmínil v komentáři k páté sérii Westworld, kteří v mnohém opisovali) dají seriálovému průmyslu spoustu materiálu a nám divákům určitě hřejivý pocit. Celou sérii říkám, že se mi bude stýskat a je to tak. Za mě topka...

Ex Machina (2014)

Od začátku jsem měl teorii na příběhový twist, který mi scenáristi chytře podstrčili stejně jako další nenápadné nápovědy. Musím říct, že ten film byl opravdu o inteligenci umělé ale sám o sobě byl chytře a inteligentně pojat. Je tam spousta zajímavých vhledů do vědy a umění (Pollockova čmáranice) a do poslední chvíle netušíme, jak to dopadne. Grafické zpracování taky na jedničku. Pátou hvězdu by to dostalo za nějakou morální hodnotu, která zůstává tak nějak nevyřčena a ztratí se za aviným hlavním cílem.