It's Always Sunny in Philadelphia (2005) (seriál)

Viděl jsem to tak před deseti lety, když byly na světě tři čtyři série a moc jsem se u toho řezal. Když jsem nedávno potřeboval nějakou ujetost, nějaký černý humor, vzpomněl jsem si na to. No a než jsem stihnul ohodnotit první sérii, sjel jsem čtyři. Sakra to je ujeté. Takový plesnivý humor plný špíny, ponížení a neštěstí. To mi po těch čtyřech sériích čím dál tím více lezlo na nervy. Potřeboval jsem zase nějaký happy-end, tak nevím, jestli svůj plán dokoukat to celé (má to už třináct sérií!) zvládnu. Možná počkám na podzim, kdy má vyjít McElhenneyho nový seriál Mythic Quest, který věřím, že bude podobně zbarvený. Tak mi to nedalo a sjel jsem všech čtrnáct sérií. Musím říct, že po pár týdnech jsem si na celou partičku zvyknul a teď, když jsem na konci, je mi po nich smutno. Překvapivě se příběh začal přenášet mezi sériemi a byla tam určitá kontinuita. To mám rád u tohohle typu seriálů, že jen tak roky nežvaní, ale posouvají se v příběhu. Nejsilnější (a zároveň nejnápadnější) linka je homosexualita Maca, která vykristalizuje v epický závěr třinácté série. Pouštěl jsem si to dvakrát a pak ještě jednou ženě. Nesnáším balet a muzikály, ale tahle exprese toho, co se v Macovi bilo vyjádřené moderním baletem byla prostě kulervoucí. Nic podobného jsem nikdy neviděl a klobouk dolů za takový výkon. Možná bych se nezlobil, kdyby to skončilo tímhle eposem, ale dostali jsme další čtrnáctou sérii, která opět nezklamala a je plná gegů. Závěrem mi tedy bude smutno, ale těším se, že si pustím zase nějaký sitcom, kde to končí třeba romantickou uzávěrkou (HIMYM?) nebo morálním ponaučením (Earl?). Nebo že bych si dal nějakou další depresi (Black Mirror?)?

F1: Touha po vítězství (2019) (seriál)

Při letní přestávce jsem měl abstinenční příznaky a potřeboval jsem nutnou dávku benzínu do žil. Tenhle seriál jsem rozkoukal s ženou kdysi na jaře, ale táhlo se to jeden díl za měsíc. Tak jsem si to sjel celé sám během tří večerů a občas mi málem ukápla slza. Jde vidět, že je to zdramatizované, že ty pohledy Hornera při bouračce obou Red Bullů v Baku jsou sestříhané, že jsou vyšmiknuté zaváděcí kola, které trošku sníží to napětí, ale pokud to ignorujete, tak si užijete dramatickou jízdu. Pohled na osobnosti jezdců a jejich rozhodnutí v kariéře, jejich chyby a jak se s nimi vypořádali, nic z toho při sledování velkých cen neuvidíte. Je to proložené komentářemi ze Sky Sport, které když chvíli posloucháte, zjistíte, že čeští komentátoři jim nesahají ani po kotníky, škoda, že to není u nás dostupné. Těším se na druhou sérii a líbí se mi, kam Liberty Media směřuje. Snaží se zaujmout příběhem nikoliv strohými daty. Snaží se zaujmout mladší publikum, což je dobře, protože ti staří fanoušci (jako i já :-D) jsou už zapšklí a budou na všechno plivat, tam už to nemá cenu bojovat ;-) Díky za tenhle počin!

Území strachu (1986) (TV film)

Jedno se těmhle starým českým detektivkám musí nechat a to je mrazivá atmosféra. Ta hudba, ty záběry a ta oběť jsou vždycky trošku strašidelné, že se pak bojím večer lesem z hospody. Území strachu to ještě akcentovalo zimní depresivní lokací. Mínus hrálo přehršle postav, zamotaný příběh a složité odhalení viníka. Jedná se o průměr a ani vyšetřovatelé nechrlí charismatem. Takový Kanyza nebo Zedníček z jinych inscenací tomu dávali šmrnc. Vízner je nemastný, trošku slaný, ale k těm balóňakóvým vyšetřovatelům má daleko.

Drive Angry (2011)

Jak se ten kluk Nicolas Cage dopracoval k těmhle filmům? Dvě hlášky mě přesvědčily, že je to na jednu hvězdu. "Nejdříve tě zabiju a pak si pohraju s tvojí mrtvolou." a "Tak a teď je všechno v prdeli." Opět přemýšlím, zda to tvůrci mysleli vážně nebo věděli, že vytvářejí kokotinu. Vrátil se z pekla, aby se pomstil. Krásně ztvárněné Vráně to nesahá ani po kotníky. Dost to vykrádá Terminátora (vystřelené oko, vymáčknutí čelního skla, auto s tekutým dusíkem). Jsou tam nahaté kočky (mrdací scéna, kdy během šukání odbouchne deset rednecků). A je to trapné až ke stropu. Ale vydržel jsem to. Dávám dvě hvězdy, protože jddnu dávám filmům jako Žraloci útočí a to je ještě o level níž. Ale jedna hvězda je spíše pro mě za to, že jsem to vydržel.

Most špiónů (2015)

Neotřelý příběh zajatých špiónů během studené války. Té informační války, která ukázala lidskou ohavnost stejně jako války světové. Tom Hanks v roli právníka se nejdříve snaží obhájit ruského agenta v nacionalistických spojených státech a následně se vydává do východního Berlína odděleného zdí od toho západního, aby dojednal výměnu za amerického letce. Zajímavý příběh se zajímavým průběhem a příjemným zakončením.

Columbo - Etuda v černém (1972) (epizoda)

Klasický scénář, kdy vraha znáte už od začátku a jen čekáte podle jakých indícií ho Columbo odhalí. Tady však byly od začátku známé i ty indície a proto to nemělo šťávu ani napětí. Bylo však zajímavé sledovat chování dotčených protagonistů jako druhý milenec nebo vrahova manželka. Taky tomu chybělo více hlášek o colombově manželce. Takový průměrný díl, ale neurazí.

Deadpool (2016)

Super super super! Po všech těch zamotaných budoucích minulostech se X-Men sága vytasila s Deadpoolem. Kdo to je? A co je zač? A proč se na všech těch plakátech tváří jako kokot? Vůbec jsem neměl chuť jít na to do kina nebo si to pouštět doma, vždyť je to jenom hype a Wolverine je ten pravý X-Men. Jak já jsem byl hloupý. Tohle byla naprostá pecka. Dlouho jsem se takhle nezasmál a myslím, že tahle humorná stránka X-Menům sluší. Tedy aspoň Deadpoolovi. To že si dokázali dělat prdel sami ze sebe, je naprosto bombózní. "Půjdeš se mnou za profesorem." "A profesor je McAvoy nebo Steward? Celé jste to s tou budoucností zamotali" :-D :-D :-D Tohle je prostě šlupka a žádná jiná sága by to neudělala. Když mu nakonec ta jeho buchta sundá masku a tam je ksicht Hugh Jackmana...no měl jsem dost. Kdyby nebylo tolik hodin, tak si pustím hned dvojku. Tohle se fakt povedlo a oživilo to celou ságu. Velice rád uvítám další pokračování a nebojím se tomuhle nasypat pět hvězd. btw ty úvodní titulky, kdy nejsou uvedeny jména herců či tvůrců, ale třeba "Some Douchebag's Film" nebo starring "A hot chick"....originální!

Nespoutaný Django (2012)

Když jsem na jaře viděl 8 hrozných, byl jsem totálně nadšen z těch dialogů, které začínají nenápadně, ale rozrostou se do neskutečných větví. Od Nespoutaného Djanga jsem to očekával taky, ale snad kromě jedné scény s lebkou se filozofické dialogy či monology Samuela L. Jacksona nekonaly. Byla tu však ta akční část, kdy se Django ze spoutaného otroka dostane na post lovce odměn a zjistí, že je v tom sakra dobrý. Má totiž k ruce Dr. Schultze, který kromě trhání zubů taktéž implementuje kulky do hlav. Tahle oblast byla kulervoucí a moc jsem si ji užil. Tak moc, že jsem i odpustil zvláštní selekci hudby, kdy rapové songy mi do westernu fakt neseděly, ale zasazení slunečních brýlí, které tam taky nepatřil nebo scény, kdy si ta buchta prohlíží dijáky z dovolené, tomu daly trošku punc moderna a lisknou Vás zpátky do reality, kdy si uvědomíte, že koukáte na film Tarantina, ne nějaký klasický western z šedesátek. Viděl bych to na pět hvězd, ale to bych asi urazil již zmíněných Osm hrozných, které mi sedly o fous víc.

Hastrman (2018)

No nádhera! Celé to prostředí mi bylo povědomé, jakpak by taky ne, když máme kousek od Stvolínek chatu! Nádherné zpracování venkova 19.století, všechny ty krajinky, písničky, úsměvy, jednoduchost bytí. Moje žena se u toho rozpustí až to uvidí. Příběh je velice poutavý a držel jsem Hastrmanovi palce, aby to dokázal, konec však trošku seknutý sekyrou. Četl jsem v zajímavostech, že mají čtyři varianty konce, tak se velice rád na DVD podívám na alternativní ukončení. Za mě film tohoto léta!

Křižovatka smrti (1998)

Na druhé shlédnutí je to o hvězdu méně. Kdyby to vzniklo o deset let dříve a mělo to tu špinavou atmosféru LA, tak by to šlo, ale v roce 98 už to bylo s křížkem po funuse. Spojení asijského vtipného mlácení s prořízlou hubou amerického policajta je možná neotřelé téma, ale celý scénář jako by někdo ukradl, přepsal jména, pár hlášek a kasal se originalitou. To jsem tomu prostě nežral. S podivem, že vznikly dvě pokračování.