Podraz (1973)

Spojení Redford + Newman se mi velice líbí. Už druhý film za poslední týden a zase pecka. Někde v půlce jsem si uvědomil, že tenhle příběh znám. Jedna epizoda mého oblíbeného seriálu Podfukáři tuhle klasiku adaptovala. Trošku si to přitunili, ale základ tam byl stejný. Jde vidět, že se jedná o jejich velkou inspiraci pro celý seriál. Výborný con, kterým nás film provede ve všech jeho fázích. Trošku se zašmodrchala ta romantická nitka, ale což, to překousnu. Super.

Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

Jak už někdo v komentářích napsal, tak to neřadím jako western film, ale jako film o zvláštním přátelství a heist zlodějinách. Škoda, že jsem to neviděl před dvaceti lety, protože by se z toho pro mě stala určitě srdcovka. Když je nahánělo likvidační komando, tak jsem tajil dech a spolu s lovnou zvěří čekal, kdy se jim odlepí z pat. Bylo to napínavé a narozdíl od jiných akčňáků to museli borci vyřešit útěkem. Moc hezké a chápu, proč to je v top 50 na csfd.

Hra o trůny: Poslední hlídka (2019) (TV film)

Krása. V dnešní konzumní době, kdy jsme velice rychle schopni hodnotit dílo negativně či machrovat jak bychom to my udělali lépe je fajn že existují takovéto mapující dokumenty. To čím si stovky lidí prošlo za těch několik let je pozoruhodné a dílo, které vytvořili je unikátní a navždy změní směr seriálové tvorby. Klobouk dolů.

Dnes naposled (1958)

Hardcore. Spousta fetu je zakázáná, ale chlast nás vesele mete do hrobu. Už v padesátých letech to věděli a tahle šílenost ukazuje jak hluboko lze klesnout. Je jedno jestli jste pan továrník nebo uznávaný houslista, jak jednou čuchnete k vermutu, semele vás to. Silná energie čpí z tohoto snímku a mrazí mě, jak ho ani šedesát let neozubilo.

Rudé horko (1988)

Arnold na svém vrcholu, kdy stačilo udělat pár svých terminátorských grimas a zobali jste mu z dlaně. Příběh pro jednodušší jedince, ale kontrast socialistického sovětského svazu a kapitalistického západu v jednom filmu s humorem a Desert Eaglem se jen tak nevidí.

Vraždy podle Jidáše (1999)

Nejvíce mě dokáže na*rat, když mají čeští distributoři potřebu se kreativně pochlubit svým vymyšleným názvem filmu. Originální Resurrection se dá přece tak hezky přeložit a ne spoilovat v názvu a vymýšlet koniny. Film samotný měl dobrý rozjezd, ale finále, kdy poznáme vraha a začíná honička o čas ztrácí na hodnotě. Navíc finální killing spree v nemocnici do toho modelu moc nezapadá. Třešnička v podobě finálních úsměvů a teď už bude život super to celé korunovaly. Filmům jako Sedm to nesahá po pupek, ale něco to mělo do sebe a ať se propadnu jestli se mi dnes večer nebude zdát o odřezaných končetinách!

Útěk z Alcatrazu (1979)

Tak tady se inspirovaly všechny ty Shawshanky a Skály. Tohle je ta prvotina, která dala Alkatrazu komerční jméno. Clint v ráži nám chce ukázat, že bude první, který při útěku neskončí s kulkou v zádech nebo na dně San Francisco Bay. Drama by se dalo krájet, napětí až do poslední minuty. Trochu chyběl detailnější rozbor pozadí jednotlivých postav a jejich dalšího osudu, ale pokud měl film dostát svému názvu a věnovat se útěku, tak se mu to povedlo. Trošku McGyver style, kdy jedny nůžky na nehty vám pomohou ke svobodě :-)

Mazaný Filip (2003)

Svoje ultimátní hodnocení musím po letech snížit, protože ten film dost zestárnul a stejně tak jeho břitký humor. Pořád tam bylo pár ultra vtipných gegů, ale už jsem se za břicho nepopadal. Některé scény (např filmové natáčení exotické Asie) byly navíc zbytečně dlouhé a připravovaly si půdu na jeden vtip, což ve finále spíše uškodilo. Pořád je to pecka a Hanák je excelentní, ale na total pět hvězdiček to prostě není.

Velké dobrodružství Čtyřlístku (2019)

Po nepovedeném a product placementem "nabitém" Čtyřlístku ve službách krále je tohle perla pro všechny generace, všechny fanoušky a novou generaci, která na čtyřlístek teprve najíždí. Návrat ke krásné kreslené grafice, kterou známe z komiksů je ku zlepšení. Čtyři zajímavé příběhy, které jsou většinou recyklací již existujících knižních vůbec nevadí, protože v pohybu je to úplně něco jiného. Žasnul jsem a dávám plné score, které podtrhuje moje malá dcera, která vydržela v kině celou dobu (když nepočítám čůrací přestávku)!

Orel Eddie (2016)

Hezký sportovní film. Vypráví příběh britského skokana, který sice nepokořil světové rekordy, ale pokořil ty osobní, kdy s trochou píle a chutí jít si za svým snem dosáhnete čehokoliv, třeba i účasti na olympiádě. Bylo tam spousta klišé, ale fungovalo to a moc jsme si t os ženou užili.