Putování s pravěkými monstry (2005) (seriál)

Možná má nejoblíbenější série ze všech Putování. setkáváme se tu s fantastickými stvořeními žijící v době před dinosaury, tedy v době, o které se toho jinak moc nedozvíme. Napadá mě jen setkání s ohromnou vážkou v Cestě do pravěku. Prostě je to další skvost z dílny BBC.

Putování s dinosaury (1999) (seriál)

Jede z mála případů, kdy je pět hvězdiček opravdu málo. Jedním slovem geniální dokument o životě dávno vymřelých forem života. Skvěle natočeno, úžasné efekty, dávno vyhynulá zvířata jako živá a to nejen vizuálně, ale také chováním a životními osudy. Hlavně díky tomu, že to nejsou jen krásně vytvořené, ale jinak mrtvé potvory, ale zdánlivě skutečná stvoření, před námi ožívá pradávný svět. Ale ocenění si zaslouží nejen filmaři a trikoví specialisté, ale hlavně přírodovědci, jenž nám umožnili nahlédnout do časů dávno minulých. A je celkem jedno, že to nejspíš přesně tak nebylo. Důležité je, že to tak mohlo být.

Jurský park (1993)

Pamatuji si na tu dinosauromanii, která se po uvedení tohoto úžasného filmu rozpoutala. Ještě teď mám někde na půdě krabici plnou dinosaurů a v knihovně i nějaké knížky. Když se mě učitelka ve škole ptala, čím bych chtěl někdy být, odpovídal jsem suverénně, že paleontolog. To byly časy! Paleontolog bohužel nejsem, ale Jurský park znám nazpaměť a i tak s ho rád někdy pustím. A mimochodem, nazpaměť znám i Putování s dinosaury, takže mě už žádny Tyranosaurus neohromí, Liopleurodon je panečku potvora!

Predátor (1987)

No prostě Predátor! O tom se snad ani nedá psát. Jako kluk jsem to uměl nazpaměť. Každou chvíli jsme si hráli, že jsme v pralese a honí nás predátor. Kde jsou ty časy? A kde jsou ty časy, kdy se točili takovéhle filmy, jako Predátor, Terminátor... ach jo, zase mě přepadnul sentiment. A mimochodem důležitý poznatek pro život, hodící se hlavně zoologům a lékařům: "Když může krvácet, může i umřít!"

Piraňi II: Létající zabijáci (1982) odpad!

Kdyby piraňa měla křídla křídla jako pták... Pravděpodobně nejstupidnější film, jaký jsem kdy viděl. Odpad je vlastně velice mírné hodnocení. On je totiž odpad a odpad. Některý odpad se dá recyklovat a znovu použít, některý se musí spálit nebo zahrabat hluboko do země a některý je toxický a životu nebezpečný. Tento snímek patří k filmům, které jsou toxické a zdravému rozumu nebezpečné. Hodnotit ho tedy nemá smysl.

Jistě, pane ministře (1980) (seriál)

Tak tohle je asi můj nejoblíbenější televizní seriál. A podle mě je to také ten vůbec nejlepší. Málokdy se u něčeho bavím jen z poloviny tolik jako u nikdy nekončících soubojů zmateně vyhlížejícího ministra pro administrativu Jima Hackera a stálého tajemníka tohoto ministerstva Humphreyho Applebyho s jeho nevyčerpatelným vodopádem slov, při němž obdivuji jak autora, tak hlavně překladatele. To vše doplňuje mnohými vtipnými glosami Jimův osobní sekretář Bernard Woolley. Je to asi ta nejlepší politická satira, co znám. A někdy mě dost mrazí při pomyšlení, že to mnohdy a mnohde, i když rozhodně ne tak vtipně, asi vážně funguje.

Schindlerův seznam (1993)

Jeden z nejpůsobivějších filmů o holocaustu vůbec. Po filmařské stránce určitě i nejpovedenější. Zhlédnutím tohoto filmu se mi jen potvrdilo, jakou atmosféru dokáže navodit černobílý film oproti barevnému, když se to umí. Námět je rozhodně zajímavý, i když bych možná mnohem raději viděl takto krásně zpracované třeba Smrt je mým řemeslem. Osobně mě totiž mnohem více děsí "hodní" a poctiví úředníci jakým byl velitel Osvětimi Rudolf Höss než bestiální sadisté typu Amon Götha.

Python (2000) (TV film) odpad!

Na mém osobním stupidometru má tohle deset bodů z deseti možných. Kdybychom žili v době starověkého Říma a tohle viděl césar, tak dá filmový štáb hodit lvům.