Neviditelní (2014) (seriál)

Neviditelní - Nevídané zklamání, asi tak bych to vystihnul. Nápad natočit seriál o vodnících se mi zamlouval. Říkal jsem si, že to má ohromný komediální potenciál čerpající z dobré tradice českých crazy komedií. Ale právě nevyužití potenciálu je to, co mě na celém seriálu nejvíce mrzelo. Kdybych se chtěl bavit nad lobisty, pustím si Kancelář Blaník. A když se budu chtít pobavit s vodníky, asi mi nezbude než Dr. mráček. Ale zase tak hrozné to nebylo. Někteří herci a zejména Barbora Poláková neskutečně excelují a čas od času se člověk doopravdy zasměje.

Život a doba soudce A. K. (2014) (seriál)

Asi by stálo za to s něčím porovnávat, ale s čím? Nejsem seriálový divák, takže odpusťte, pokud jsem poslední dobou něco přehlédl, ale Soudce AK měl prostě švih a kadenci jak jeho ruský jmenovec. Po dlouhé době nejen, že jsem nějaký seriál doopravdy sledoval, ale dokonce jsem se těšil na další díl. Možná to nebylo tak dokonalé, aby si to zasloužilo plný počet, ale kde nic není, ani smrt hvězdičku neubere.

Hvězdná pěchota (1997)

Měl jsem tu 4 hvězdičky, ale po dnešku přidávám, protože se mi tento film líbil i na opakované shlédnutí a pokud je něco "čtyřhvězdičkové" i po páté, tak to má prostě pět hvězdiček. Mám rád válečné filmy, mám rád sci-fi (i když nejsem fanoušek) a tenhle film je kombinací obojího dokreslený povedenou hudbou. Jasně, je tam pár logických kotrmelců (v budoucnosti nejsou tanky?), ale film baví a vsuvky v podobě federálního zpravodajství jsou dokonalé, jak vystřižené z filmových týdeníků první poloviny 20. století nebo z filmečků počítačových strategií a ty já rád.

Planeta opic (1968)

Ten dojem už sice není takový, jako když jsem to viděl kdysi, ale pořád je to nesmrtelná klasika žánru, skoro každá druhá scéna se někde parafrázuje nebo paroduje. A v době, kdy se na východě přehodnocují vojenské koncepce, i to poselství zase získává na aktuálnosti. Asi tam nějaký ten gen sebezničení přeci jen bude.

Podporujte svého šerifa! (1968)

Nejlepší americká westernová komedie všech dob. Tedy alespoň já lepší neviděl. Vězení bez mříží (ne to, jak se sem tam snaží někdo prosazovat dnes) je prostě pecka. Navíc pochvala za dokonalý dabing.

22 výstřelů (2010)

Já mám Rena rád. A mám rád filmy, kde se chlap, hoden toho slova, rozhodne vzít spravedlnost nebo odplatu do vlastních rukou. Ano, není to žádný dechberoucí trhák, ale účel to splnilo a já se těch 118 nenudil.

Na západní frontě klid (1979) (TV film)

Viděl jsem několikrát, ale naposledy před lety. Před mnohými lety jsem četl i předlohu, ale je to už tak dlouho, že jsem se na film dneska díval s čistým hledím, protože srovnávání knih s filmy filmům většinou škodí, ale co si pamatuji z těch dávných prožitků z dřívějšího shlédnutí filmu, tak u mě i ve srovnání s předlohou obstál. Každopádně je to opravdu dobrý film, dobrý protiválečný film. Já si myslím, že opakovat, že válka je svinstvo, není klišé, ale nezbytnost. A tenhle film zanechává v divácích emoce, silné emoce... a rozhodně ne proválečné.

100 pušek (1969)

Zábavný western trochu jiného typu. Možná až tak trochu válečná film :-) No padouch byl opravdu padoušský, Raquel opravdu krásná, takže vše, jak se na western sluší a patří. A hlavně je dobré vědět, že když se sejdou čtyři Mexičani, je jeden z nich generál.

Zázračná planeta - Série 1 (2006) (série)

Všechny přírodopisné dokumenty s Davidem Attenboroughem mám velmi rád, ale tohle je navíc vizuálně dokonalé. Co se informační hodnoty týče, jsou sice i lepší dokumenty, ale tohle mě vyrazilo dech. Příroda je čarokrásná a v tomto seriálu se ji autorům podařilo zachytit, alespoň z části tak, jaká doopravdy je.

Tenká modrá linie (1995) (seriál)

Ano není to tak dobé jako Černá zmije, ale to je jako říct: Není to tak vysoké jako Mount Everest. Tohle je prostě exploze vynikajícího anglického humoru, správně uštěpačného, krásně sarkastického. Dialogy jsou prostě dokonalé, ať jde o střet inspektora Fowlera jako konzervativce proti feministické konstáblini (je to tak správně feministky?) nebo jakožto necitlivého a naprosto netečného muže a jeho parnetky Patricie toužící po jeho větší vřelosti či jako poctivého a zákonadbalého inspektora s tupým po úspěších bažícím detektivem Grimem. Ale i ostatní postavy stojí za to, i když tupost konstábla Goodyho je občas až přehnaná. Bohužel největším a snad i jediným nedostatkem je pouhých 14 epizod. Ano, v nejlepším se má skončit a není nic horšího než stokrát opakovaná schémata a věčně nastavovaná kaše, kterou tak rádi Američané, která i z vynikajícího seriálu po pár letech udělá trapně nevtipný kompost, ale tady by se materiál na více než čtrnáct dokonalých epizod určitě našlo.