Pátek třináctého 7 (1988)

Tak jsem si říkal, proč na to pořád koukám, vždyť je to stále dokola to samé, navíc čím dál blbější. Na začátku série se tvůrci ještě snažili o nějaké to tajemno, ale teď už jsou to hned zkraje filmu jen jatka. Nicméně Jason zahradníkem se mi v tomhle filmu docela líbil. Bylo vtipné, co vše dokáže se zahradním náčiním, dokonce jsem chtěl dát o hvězdičku více jako odměnu za návrat ke kořenům postupné likvidace party teenagerů bezostyšně si užívajících na břehu jezera Crystal Lake (to se nedělá), ale pak to začala kazit slečna Jedi, které k dokonalosti chyběl už jen světelný meč. Nakonec to byla Jasonova rutina šmrncnutá telekinezí, která mi tam ale spíš vadila.

Pátek třináctého 8 (1989)

Tak sice jsem se u toho občas zasmál, ale že by mě něco děsilo? Jasonova rutina tentokrát na výletní lodi a v New Yorku.

Freddy versus Jason (2003)

Tak tohle je už úplně mimo časoprostor. Nehorázná kravina, ale zase jsem se u toho dobře bavil. Plus ještě hezké holky, bohužel většinou brzy zesnulé. Takový zvlášní slasher nakombinovaný se soubojem muže proti muži nebo spíš zrůdy proti zrůdě, asi jako Gamera kontra Gaos (neviděl jsem, ale podle táty legendární).

Stezky slávy (1957)

Už jsem viděl hodně filmů o absurditě války a ještě více o krutosti války, ale tohle je film o absurdní krutosti či kruté absurditě války. Kubrick je prostě dokonalý.

Smrtící válečníci (2009) (pořad)

Neviděl jsem všechny díly, některé mi přišly už z názvu pitomé, ale řekl bych, že jsem viděl podstatnou většinu, i když ne všechny od začátku, což není žádný defekt, protože jsou beztak všechny epizody skoro stejné. Předně musím říct, že výsledky nemají naprosto žádnou vypovídající hodnotu a osobně pochybuji, že to vůbec nějaký program počítal. Spíš si myslím, že si scénárista řekl, kolik by to asi mohlo vyjít, aby to lidi sežrali? Takže opravdu nehodnotím "realističkost" toho, jestli mohl Apač zabít gladiátora (proč si to nerozdali v aréně?) nebo ninja Sparťana (jeden kluk na táboře mi tvrdil, že pravý ninja odrazí i kulku, takže nechápu, proč to nevyhrál, asi bude ještě v nějaké další epizodě bojovat proti rotě kulometčíků, PS: Zdravím Adama, který byl někdy v 90. letech na táboře někde ve východních Čechách, víc si opravdu nepamatuji). Celé to měření je dobré jen na to podívat se na zbraně bojovníků. Už samotný výběr zbraní je někdy pochybný, ale dejme tomu (poznámka: překladatel si evidentně plete oštěp a kopí, měl by víc koukat na Špotákovou, aby věděl, že kopím se nehází). Mlácení do gelových figurín, bodání sekání, střílení, vybuchování, zkrátka celá ta nosná část epizody, kdy se jako "měří", je to hlavní, kvůli čemu na to koukám. Ne, že bych věřil tomu, že upilovaná brokovnice je lepší než Walther P38 jen proto, že udělá větší díru (nehledě na to, že Walthera mohl mít i Italoameričan). Tohle jejich hodnocení je spíš směšné než nějak směrodatné (Máňa říkala, že to není směroplatný). Ale jako každý správný věčný kluk jsem prostě nadšen představou, že si mohu hrát ne s plastovými v Číně vyrobenými pistolkami a katanami, nunčaky, oštěpy (tím se hází!) aj,. ale s opravdovými nefalšovanými, i když v případě historických zbraní určitě nově vyrobenými, meči, šavlemi, oštěpy, luky, šípy, samostříly, pistolemi, samopaly, puškami, granáty a čím vším vás napadne. Už chybí jen upozornění: Tohle doma nezkoušejte. Asi každý takový kluk, který si hrál s prakem, s kuší z ramínka a dřevěným mečem, který někde na smeťáku zkoušel čím se dá co nejlépe rozbít a který zkoumal účinek petardy na četu plastových vojáčků, musí jen blednou závistí nad figurínami, terči, odepsanou večeří (jíst se to pak asi nedá, i když pro psa možná dobré, když v tom nebude moc střepin) a hlavně těmi efektními průhlednými gelovými krví nacucanými paňáci, do kterých můžete dle libosti mlátit, sekat, bodat, střílet atd. Jediné, co to člověku dokáže zhnusit je to neustálé (hezky po americku) opakování, na co se to koukám, že tu bojují na život a na smrt ti nejhustější válečníci dějin podle toho nejdokonalejší programu, který udělalo nějaké slizké studio v Británii. Ovšem ze všeho nejvíc mě vytáčí ta očividně hraná rivalita ala realityshow, kdy po sobě jednotliví "experti" pokřikují, jak jim nakopou zadky atd. No to je fakt otřes, Američani. No a na závěr se do sebe ti dva super bojovníci konečně pustí. Akčnost scén ujde, i když někdy jsou tam pěkné koniny, to zase jo. Proč ho zabíjet, když jsem ještě neukázal všechny zbraně, co mi ti televizáci dali? Ale jak jsem psal, výsledky nemají žádnou vypovídající hodnotu a když zrovna nevyhraje ten váš favorit, tak nad tím můžete mávnout rukou. To není, jako když váš klub vypadne v play-off. Ostatně, jestli ten program vážně funguje, zajímalo by mě, jestli by hokejisti porazili ragbisty třeba v házené (obojí drsní válečníci). Vsadil bych na hokejisty, protože hokejka by s tou gelovou hlavou určitě zamávala (i když ty moderní kompozitky). Shrnu-li to, je to dobrá oddychová zábava, rozhodně to není dokument, ale o těch zbraních se člověk přeci jen něco málo dozví a je-li člověk hravá povaha, určitě se mu tyhle zbytečné a nic neříkající, byť efektní, experimenty budou zamlouvat.

Tři veteráni (1983)

Pohádková komedie, kde dobro vítězí nad zlem, ale musí při tom začít hodně legrace, než se mu to konečně povede.

Happy End (1967)

Jedním slovem vynikající. Nechápu, že jsem tenhle skvost neznal dřív. Úžasně jsem se bavil od začátku do konce nebo snad opačně?

U pokladny stál... (1939)

Jeden z nejlepších filmů s Burianem a Marvanem. Nezapomenutelné scény s deliriem a operací prstu. Prostě dokonalst na plátně.

Ronin (1998)

Skvělé obsazení, rozumný děj a jedna akce střídá druhou. Ani chvíle v klidu, honička, přestřelka, pak si chvíli lámat hlavu, kdo zrazuje koho a s kým a pak zase honička, přestřelka atd. a zas znova až do konce filmu. Člověk se u toho nudit snad ani nemůže. Akčních scén je hodně a jsou zatraceně povedené, zvlášť s odstupem si filmu začínám vážit, protože dneska se zdá, že se normální akční film už snad ani nikdy nenatočí.

Centurion (2010)

S historií se to sice moc nepotkalo, ale jako akčňák je to celkem ucházející. PS: Na to, že je dneska v každém akčňáku nějaká pohledná "amazonka", co běžně dává na frak bojem ostříleným svalovcům, je nějaká kvóta z Bruselu?