Ospalá díra (1999)

Záležitosť pre Burtona jak vyšitá. Mysteriózne, záhadné, čudné a miestami dosť temné. Hororové scény s bezhlavým jazdcom fungujú skvelo, atmosféra je v nich vyšponovaná. O zvyšku strašidelných scén sa to povedať nedá, to sú len obyčajné lacné lakačky. S krvou sa nešetrilo, povedal by som, že jej bolo trošku priveľa, ale veď to je Burton. Vizuálne slušné. Herci výborní (inak prvý film, čo som videl s tak mladým Deppom). Detektívna linka funguje. Zo začiatku som si síce prial, nech to ponechajú komorné, no vo výsledku je dobré, že je to fantasy. Je fajn, že tu bol niekto záporný, kto ťahal celú dobu za nitky. A je pravdou, že som nečakal, že to bude práve dotyčná postava. Avšak vo výsledku to nebolo niečo ohurujúce. Takže tak, Sleepy Hollow je v globále taký fajn 4-hviezdičkový film.

WandaVision - Finále seriálu (2021) (epizoda)

A je po finále, a tým pádom aj po seriáli. Otázky boli zodpovedané v podstate už v predošlej epizóde. Akurát to bolo treba dobre ukončiť, pretože pred poslednou časťou zostalo veľa vecí neuzavretých. No musím povedať, že ma prekvapilo, ako rýchlo sa podarilo tvorcom skĺbiť všetky linky a rýchlo ich uzavrieť. Takže som nechápal, prečo to zbytočné naťahovanie epizódy o ďalších dvadsať minút. Celkovo finálna časť splnila svoju hlavnú úlohu, ale štýl, akým bola podaná, ju robí jednou z najslabších celého seriálu (netvrdím však, že bola zlá). Som prekvapený, že nám nebol odhalený nejaký poriadny väčší záporák, ktorý ťahal za nitky (mimo Agnes). Toho negatívneho pána v obleku ani nehovorím, lebo z toho sa vykľula extrémne čierno-biela postava bez poriadnej motivácie. Fighty boli ok, ale až tak nestrhli. Od samotného konca som čakal všeličo, no to, ako sa to vlastne skončilo, vo mne vyvoláva otázku či "WandaVision" je skutočne tak veľmi dôležitým kúskom MCU ako odrazový mostík do budúcna, a či z veľkej časti nie je jeho príbeh zbytočný, skrz jeho zotretie v tejto epizóde.

WandaVision - V předchozích dílech jste neviděli (2021) (epizoda)

Obrovská dávka temna a drámy oproti predošlým dielom. Ôsma epizóda čo to poodhaľuje z Wandinej mladosti - udalosti, ktoré predtým len v skratke odzneli. Rovnako slúži na zodpovedanie niekoľkých hlavných otázok, ktoré sme sa pýtali od začiatku seriálu. P.S.: Nevyčerpaného materiálu zostalo po predposlednej epizóde kopa, tak som zvedavý, ako si s tým plánuje poradiť finále.

Mamma Mia! Here We Go Again (2018)

Prvý film bol príjemná, milá, zábavná a svieža podívaná... No pokračovanie "Mamma Mia! Here We Go Again" by sa dalo opísať antonymami prídavných mien, ktorými som označil jednotku. Okrem vizuálu (postavy, prostredie a pod.) sa jedná vnútorne o úplne iný film. Ja som sa tešil na muzikálovú komédiu, ktorá bude mať šmrnc. Ale dostal som romantickú "drámu", ktorá má výrazne bližšie k hudobnému filmu. Skrátka poväčšinová nezáživná a nezábavná (tie pokusy byť vtipný nebudem radšej komentovať) nuda. A to ani nehovorím o konci (teda o takej cca poslednej tretine), ktorý som regulérne pretrpel a každú minútu som kukal na čas, ako je to s príchodom tituliek. Ja teda neviem, čo zohralo hlavnú rolu pri rozhodovaní spraviť pokračovanie (či volanie fanúšikov alebo money, money, money), ale pustiť sa do toho bez normálneho potrebného scenára, bol veľmi blbý krok. Áno, réžia a scenár jednotky neboli excelentné, avšak na danú vec bohato postačovali. Dvojka je v tomto, no... Nápad rozdeliť pokračovanie na - prequel: Postavy s mladšími predstaviteľmi príliš nefungujú skrz ich staršie hviezdne stvárnenie, aj keď Lily James je výnimkou a pozerať čisto len na ňu by som vydržal pokojne a rád celý film. Udalosti si odporujú s ich popisom v prvom filme - ako načo to bolo dobré?! a sequel: Veľa bodov, ale príbeh de facto žiaden. - bolo takisto "vynikajúcim" rozhodnutím. Prečo proste nemohli spraviť obyčajný jednoduchý sequel a zbytočne to nemotať?!?! Určite by fungoval na 100pro lepšie ako toto. Celkovo to bojuje so zbytočným množstvom vedľajších postáv, ktoré slúži len ako chabá výplň v neexistujúcom príbehu. Zato hlavní hrdinovia z jednotky sú trestuhodne nevyužití. Nestarnúce hitovky skupiny ABBA prvý diel využil na maximu všetky, a tak tu ich už moc nezaznie - čo je ďalším slabým článkom. No, celkovo obrovské sklamanie. P.S.: Tunajšie hodnotenie vyzerá kladne, ale len na prvý pohľad. Vzhľadom na obrovský nepomer počtu hodnotiacich s počtom pri "Mamma Mia!" sa dá dedukovať sklamanie fanúšikov.

Mamma Mia! (2008)

Príjemný snímok, ktorý na zlepšenie nálady určite odporúčam. Dej má svoje slabé pasáže a časti, ale má aj milé a úsmevné chvíle a momenty. Herecky veľmi fajn. Otcovská trojka sympatická - každý charakterovo odlišný a zároveň navzájom sa dopĺňajúci. Najviac by som vyzdvihol perfektného a vtipného Stellana Skarsgårda. Skupina ABBA je legendou. Toľko hitov - evergreenov, čo stihli vyprodukovať napriek tomu krátkemu času, za tých 10 rokov svojej existencie, si dovolím tvrdiť, že také niečo sa doposiaľ nepodarilo žiadnej kapele (možno jedine Queen-om). Vzhľadom nato je koncept muzikálu na ich skladby parádnou voľbou, ktorá sa skrátka pri aspoň akej-takej zručnosti podariť musí. A "Mamma Mia!" sa v tomto ohľade podarila na výbornú. Spracovanie, interpretácia aj zakomponovanie pesničiek do filmu je skutočne vynikajúce. O choreografii by sme sa mohli baviť... a plne chápem, že fajnšmekri muzikálov budú zrejme z toho hompálania a poskakovania sklamaný, no pre mňa, čo tento žáner nijako extra nevyhľadávam, to bolo fajn. Na druhej strane som už videl muzikály, pri ktorých som bol z choreografie a celkového spracovania v úžase - no "Mamma Mia!" to v tomto prípade dozaista nie je. Po cca prvej polhodine som si vravel, že všetky hity už vystrieľali... lenže oni prichádzali rázom ďalšie a ďalšie. Skutočne po hudobnej stránke je "Mamma Mia!" nabitá až na roztrhnutie. Z tých dominantných songov (čo sa týka celkového spracovania vo filme) by som mohol spomenúť určite "Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)", "Lay all your love on me" či samotnú "Mamma Mia", avšak rozhodne je ich viacej. ABBA je skutočne legendou, a to celkovo, nie iba ako popová skupina. Ja moc pop neobľubujem, nie je to žáner, ktorý by som si len tak púšťal počas voľna. ABBA je ale výnimkou. Myslím, že to je aj prvkami rock'n'rollu, ktoré často vo svojich skladbách využívajú (BTW sú členmi Rock & Roll Hall of Fame). P.S.: Osobne si nemyslím, že by Pierce Brosnan nevedel spievať, práve naopak. Len ten svoj prejav pri spievaní nedokázal dostatočne precítiť.

Constantine (2005)

Vskutku parádny film. Čudujem sa, čo sa udialo s ohláseným pokračovaním, keď ešte stále nevzniklo a asi už, bohužiaľ, ani nevznikne (rovnaký prípad ako s World War Z). Nemyslel som si, že fantasy, ktoré sa bude točiť okolo kresťanskej mytológie, biblii a pod., ma bude tak veľmi baviť. No hlavným dôvodom je zrejme neopozeranosť danej tematiky. Máme tu kopu počinov zameraných na grécku, egyptskú, rímsku a severskú mytológiu, báje a povesti, ale je toho tak veľa, že nové filmy už moc nezaujmú. Naopak Constantine využil náboženstvo kresťanov a ono to skvelo funguje. Tvorcom sa podarilo vytvoriť sakra zaujímavý a komplexný svet. Herecky veľmi slušné. Efekty výborné. Príbeh vtiahne hneď od začiatku. Finále je akési kostrbaté a vláčne, ale zas na druhú stranu nám nadelilo parádneho Lucifera. P.S.: Hlavným hrdinom tu pomrie niekoľko blízkych, keď sa to dozvedia, chvíľku smútia, avšak hneď v ďalšej scéne sa tvária, ako keby sa nič nestalo... Čudné...🤔

Ed Sheeran & Justin Bieber - I Don't Care (2019) (hudební videoklip) odpad!

No nie je to môj žáner skrátka... Napriek tomu som sa snažil byť pri hodnotení čo najobjektívnejší. Taká tuctová chvíľková "hitovka", o ktorej po pár týždňoch po jej prefrčaní rádiami nebudeme už počuť. Klip možno zaujímavý ale ne.

Válka světů (2005)

V rámci žánru katastrofický film výborné. V rámci témy "mimozemský útok na Zem" taktiež výborné. "Vojna svetov" vyniká spomedzi podobných filmov pohľadom na vec nie hrdinov, ktorí sa postavia zlu odvážne čelom a zachránia planétu a pod., ale práve vo veľkom zachytáva dopad mimozemskej invázie z perspektívy obyčajných trpiacich ľudí. To dáva príbehu veľkú osudovosť, ktorú je od cca 20. minúty (začiatku invázie) cítiť. Takéto chladné filmy (ktoré majú navyše ešte aj filter, z ktorého ide chlad) nie sú pre Spielberga typické. Dal si ale záležať a natočil to skutočne dobre. Časté kamerové dlhé zábery pekne dokresľujú udalosti a zachytávajú emócie postáv. Williamsova hudba nie je zbytočne epická - naopak je tichšia, a keď znie, dotvára mrazivú atmosféru. Problémy filmu sú spojené s alienmi - 1. ako vedeli, čo bude za milióny rokov na Zemi? a 2. keď nám sú predstavení ako neviem ako veľmi vyvinuté bytosti, tak prečo skončia kvôli tak banálnej veci. Vizuálne spracovanie na vysokej úrovni. Herecky parádne zahrané.

WandaVision - Přerušujeme vysílání (2021) (epizoda)

No viem si predstaviť ako veľmi museli byť MCU fans nadšení. Pre mňa bola 4. epizóda fajn. Super, že došlo k nejakému vysvetľovaniu, pretože za predchádzajúce epizódy sa toho toľko nakopilo a dokopy nič nevysvetlilo, že aspoň niečo sme už potrebovali objasniť. To, že príde na komplet vysvetľovací diel, by ma ale rozhodne nenapadlo. Do ďalšieho vývoja seriálu dúfam, že sa pôjde už ucelenejším spôsobom, lebo si nemyslím, že takýto typ rozprávania je pre takto komplikovaný seriál vhodný aj do budúcna.

Wonder Woman 1984 (2020)

Objektívne musím hneď na úvod napísať, že sa nejedná až o takú veľkú sračku. Na druhej strane hnev a frustrácia fanúšikov je úplne oprávnená a pochopiteľná. Jednotka bola dosť slušný film, no "Wonder Woman 1984" je... nudné a nezáživné čudo. Stopáž 2 a pol hodiny si zvyknú brať na seba filmy, ktoré majú fakt čo odrozprávať. Tento film aj napriek tomu, že sa tu toho deje skutočne dosť, je tu množstvo postáv a príbehov, rýchlo sa menia lokácie... to spracovanie je však extrémne prázdne. Akcia, ktorá bola pri prvom filme asi najlepším článkom, tu vôbec nefunguje (slow motion zábery veľmi zle vybrané) a navyše je jej extra málo. Záporáci tomu takisto nenapomáhajú, zahratí sú však slušne. P.S.: Patty Jenkins sa po prvej Wonderke stala dosť populárnou, to bol samozrejme aj dôvod prečo si ju Lucasfilm vybral ako režisérku ďalších Star Wars, no vzhľadom na tento jej najnovší počin by som nebol prekvapený, keby jej angažmán dopadol podobne ako v prípade tvorcov GOT.