Saw 3D (2010) odpad!

Je to tak příšerný film, že mě nenapadá žádný dostatečně jedovatý, zlomyslný a jízlivý komentář. A to je co říct.

Neznámý (2011)

Asi se mnou fakt není něco v pořádku. Nějak nezapadám. Ale k věci... Nevím, jak dlouhý může být můj příspěvek v tomto fóru, ale bojím se, že kdybych chtěl vyjmenovat všechny úlety z tohoto filmu, prostor by mi nejspíš nestačil. Tak jen namátkou připomenu supertajného agenta nezničitelné organizace, který si zapomene na letišti kufřík s krycími materiály (a pár supertajných agentů, jeho kolegů, kteří nejsou schopni ten kufřík na letišti vyzvednout). Supertajnou agentku, která nedokáže vypnout vlastní bombu (která by však stejně zabila i oba špiony). Úraz hlavy, po kterém se vytvoří vzpominky na neexistující život (tedy i před začátky plánování atentátu). Úraz hlavy, po kterém dotyčný zapomene, že se umí rvát, ale jakmile se rozpomene, dovednosti zabijáka se mu vrátí. Úraz hlavy, po kterém ho propustí z nemocnice bez výslechu, bez zaplacení a bez identifikace, a ještě mu evidentně přidají nějaké to ojro navíc. Úraz hlavy, po kterém nemusíte pár dní spát. Nebo třeba sjezd po žebříku z n-tého patra, aniž by dotyčnému začaly hořet holé ruce. Krásné svítící a blikající displeje u bomb, blikající a pípajicí USB, vypnutý notebook s běžícím systémem, IR dálkové ovládání k televizi, které zapne bombu za zdí. Auto, které dokáže jet dozadu stejně rychle, jako jiné dopředu. Američan, který umí v autě řadit. Berlín bez signálu GSM. Berlín bez policie. Kdyby mě to aspoň trochu bavilo, chyby bych nehledal. Ale po celkem slibném úvodu už jsem jen tiše kvílel. A závěr filmu? Nemohu nevzpomenout jednu Leacockovu povídku - ne, to není tvoje žena. Ne, ty nejsi doktor Harris. Ne, já nejsem tvůj přítel. Ne, ty jen nějaký ten rok předstíráš, že jsi špičkový biolog. Ne, to není atentát na prince Shadu. A (reminiscence na Českou sodu) není to ani dort co vařil pejsek s kočičkou - je to echt německý eintopf: Richard Walker v Paříži, Jason Bourne i v Berlíně, Bryan Mills opět Paříži. Hmm... asi jsem na začátku zapomněl napsat POZOR, SPOILER. Za to se vám omlouvám. Sorry.

Obřad (2011)

Nedávno jsem při procházce v lese narazil na stopy koní a kupodivu to ve mě vyvolalo tísnivě nepříjemné mrazení. Až po čase jsem tento pocit pochopil - byla to reminiscence na film Obřad, který jsem bohužel před časem viděl. A protože podle mého psychiatra je metoda vytěsňování zcela nesprávná, nezbývá mi, než promluvit. Film o sobě prohlašuje, že je thriller. To je však jen zbožné přání, odpovídající atmosféru se nepodařilo navodit ani na chvilku. Jediný pocit, který mě provázel od začátku do konce, byla trapnost. Film o sobě dále prohlašuje, že je natočen podle skutečných události. Jestli je tomu skutečně tak, ochraňuj nás pámbu - když exorcista přenechá průběh obřadu pochybujícímu laikovi, protože mu zrovna zazvonil mobil, je to přinejmenším na pováženou. Film by rád byl i hororem v původním slova smyslu, pohříchu je jím jen ve smyslu přeneseném, neboť pár prostých lekaček dobrý horor neudělá. Film by měl být i dramatem, ale co čert nechtěl, vyšla z toho jen dvouhodinová ubíjející nuda. Někdo tu zmiňoval krásné římské uličky a domy. Byly většinou točeny v Budapešti. A díkybohu za ně, prostředí považuju za jediné pozitivum celého filmu. To, že v ďábla nevěříme, neznamená, že neexistuje. Osobně si však myslím, že by většina postav tohoto filmu udělala nejlépe, kdyby též navštívila svého psychiatra. A to je vše. Doufám, že odedneška mě už stopy kopyt strašit nebudou - tak tedy spánembohem.

Holky z naší školky (2007)

Teda myslel jsem si o sobě, že mám vytříbenější vkus. Buďto mé hodnocení ovlivnila lehce povznesená nálada, zástup školaček v punčochách, anebo ten film fakt má něco do sebe. Skoro bych řekl, že c) je správně. A navíc mám nostalgický vztah k Dívce s perlou (i když Venuši mám o přeci jen o něco radši).

Cizinec (2010)

POZOR, SPOILER! Je to fakt ubohost. KONEC SPOILERU. "Neměl bych tu být", říká Frank v půlce filmu. "Ani my ne", reagují diváci. Film se nemůže rozhodnout, zda bude komedií, romantickým filmem, akčňákem či dramatem (a není ničím). Herci nehrají, jenom se tváří (a vlastně ani není co hrát). Angelinu Jolie by mohl úspěšně zastoupit věšák na šaty (a dokonce se mu těmi vystupujícími kostmi dost podobá). Johnny Depp nejspíš trénoval na Jacka Sparrowa (a to ho mám dost rád). Pokud to nutně musíte vidět, doporučuji odložit rozum v šatně (a toleranci nastavit na maximum).

Zelený sršeň (2011)

Vypadá to, že nastalo období looserovských antihrdinů - Kick Ass, Scott Pilgrim a teď růžový panter Zelený sršeň, kterého jsem tiše, leč procítěně nenáviděl od začátku do konce - hlavní hrdina nemusí být vždy totožný s titulní rolí. O to víc tak moje sympatie získal skvělý Kato a ujetý záporák Chudnofsky, který by si zasloužil přeci jen trochu víc prostoru. Film se nebere vůbec vážně, a jako oddechovka bez větších ambicí dokonale poslouží. Slušně namíchaná porce humoru, akce, hlášek, nadsázky, odkazů a vizuálu. Polemika s Rosomakem, jehož komentář je tu často citován: ne pro každého je tradiční schéma mainstreamových filmů s typickým kladným hrdinou a výraznou zápornou postavou zárukou kvalitní podívané, natož pak romantická linka završená heterosexuálním vztahem. Stejně tak nevzpomínám na záběry, jak Wayne po večerech lakuje svůj vůz, Q vyrábí laser v hodinkách či Parker testuje lepidlo. I Dave Lizewski si jen objednal kostým přes internet. Ano, je to jen film plný hlášek a vtipných scén - a přesně na to jsem šel. A že si za nějaký čas nevzpomenu, o čem to vlasně bylo? Nevadí, zajdu si na dvojku. Slabší 4*.

Stealth: Přísně tajná mise (2005)

...aneb jak natočit laciný film za velké peníze. Delší dobu podezírám Hollywood, že scénáře už dávno nepíši živí lidé, ale nějaké ne moc složité počítačové programy: money_to_waste=135000000$; pick(top_gun, space_odyssey, knight_rider); repeat bullshit until overflow a tak dále. Jestli je to pravda, tak tenhle politický, geografický, sociální, logický, technický a fyzikální paskvil zaručeně stvořil nějaký virus. Nedivím se, že vznikla stávka scenáristů (báli se o svůj chleba) a chápu, že zase skončila (báli se, že si jejich stávkování nikdo nevšimne). Že s účastí v takovéhle kravině souhlasil Foxx nebo Biel chápu, každému se hodí další jachta, ale jak se jim proboha povedlo přemluvit tu stíhačku?

Hon na čarodějnice (2011)

Jak mám psát komentář, když všechno, co jsem chtěl říct, už řekl salalala? Tak jen dodám, že je smutné, když je film děsný místo aby byl děsivý a směšný místo vtipný. A je škoda, že Leslie Nielsen je už po smrti, tenhle scénář byl určitě psaný pro něj.

Daniel Landa - Večer s písní Karla Kryla pro Český národ (2004) (koncert) odpad!

Nevadí mi, když se někdo s hlasovým rozsahem jako telefonní sluchátko rozhodne živit zpěvem - pokud si najde posluchače, je to jeho věc. Nevadí mi, když se někdo poněkud... jednodušší? rozhodne mluvit na veřejnosti - pokud mu ty neskutečné bláboly lidi žerou, je to jejich věc. Nevadí mi, když si dospělý chlap hraje na rytíře - je to lepší, než kdyby si on a jemu podobní hráli na vojáky. Ale když si bývalý skin vezme Kryla do huby a zprzní ho tím, že z něj udělá vojenský pochod, je to už příliš. K čemu výčitky svědomí, k čemu tohleto smetí, farizej nikdy rukama nelomí, pro něho účel prostředky světí. Dnes jsi, Dane, důstojným občanem - a s mincemi nemáš nijaké viny...

Lovci dinosaurů (2005)

Ed Wood jednadvacátého století. Není snad nic, čím by tenhle film běžného diváka neurážel... a není snad nic, čím by mě nefascinoval. Viděno již třikrát, pokaždé s větším nadšením.