• Romantický

Adžimu: Kaigan monogatari (2001) (seriál)

Velmi citlivě pojatý příběh o přátelství a lásce. Nelze si nevšimnout, že jak čas plyne, společnost je čím dál tím povrchnější, což se podepsalo i na způsobu vytváření romantických příběhů v anime v současné době. Postavy se zde chovají uvážlivě a dospěle a příběh je uvěřitelný. Styl animace je moc pěkný, o dost realističtější než ten současný. Hudba vycházející z ukulele, na které spokojeně brnká éterická Ajumi, je příjemná k poslechu a k ozvláštnění děje.

Mangaka-san to Assistant-san to: The Animation (2014) (seriál)

Fakt povedená harémovka. Yuuki je strašnej sympaťák - takovej nevinnej zvrhlík se zlatým srdcem, jenž je naplno oddán tvorbě své mangy... a dámským kalhotkám. Slečny, které kolem něho neustále obskakují (primárně kvůli výpomoci s kreslením jeho mangy, což je v těchto anime harémovkách docela rarita, aby k tomu ještě měly nějaký důvod) jsou každá svým vlastním způsobem jedinečná a k mému údivu příjemně snesitelná - ukázkové příklady nejrůznějších 'dere' girls z tohohle úžasného universa. Velká pocta všem mangaka je zde znát, dost uvěřitelné, a troufám si říct i reálné vykreslení života umělců vymýšlejících pod tlakem deadlinů nepřetržitě nové a nové scénáře ke svému příběhu, skicy a následné výsledky jejich děl k tomu, aby potěšili své věrné čtenáře. Všechno, co se tam děje, je extrémně vtipné, trefné a často i dojemné.

Kurošicudži (2008) (seriál)

Malej klučina se vzhledem lolitky, mj. jediný přeživší potomek rodu Phantomhive, jménem Ciel udává rozkazy svému oddanému, podotýkám démonickému komorníkovi Sebastianovi - ať už aby někoho oddělal, nebo aby Cielovi zavázal botičky (on si je totiž chlapeček sám zavazovat nehodlá). Společně řeší vážné ,,případy", jako např. tutově nevykradený zmršený koncept Jacka Rozparovače, děvčátka, ze kterých dělají oživlé panenky nebo bezpohlavní anděl s pacifistickými sklony. Atmosféra je správně gotická, ale poslední díly jsou už dost přitažené za vlasy. Nejvíc mě pobavil Sebastian - nesmím opomenout např. scénu s vidličkami v ruce či jeho rafinované praktiky ke zjišťování informací u žen. Vedlejší postavy (sluhové a antropomorfní humanoidní psík Pluto) se celkem povedli. Ale Ciel, i přestože přišel v tak nízkém věku o rodiče, si u mě sympatie nezískal. Za nejlepší postavu, které tohle anime vděčí za velkou popularitu v otaku komunitě a nejspíš by bez něj ani neobstálo, považuji skvělého Sebastiana. Kuroshitsuji je tedy velmi zajímavý seriál, který má však cenu shlédnout jen kvůli Sebastianovi a tudíž ho považuji za průměrný.

E Mo Zai Shen Bian (2005) (seriál)

Velmi povedené taiwanské dorama s mnoha sympatickými postavami, hlavně Ahmon a Qi Yue jsou skvělá dvojka. Z velké části je to taková klasická milostná telenovela o zakázané lásce, ale je tu i pár pořádně osudových a nečekaných zvratů, především poslední díl. Kromě toho neustálého jiskření mezi hlavními postavami je zde také tucet skvělých gagů, které vykouzlí úsměv na tváři. Ústřední píseň i ty ostatní, co během seriálu zaznívají, jsou skvělé a zatraceně chytlavé.

Porco Rosso (1992)

Porco Rosso je humorně, ale přesto i dojemně pojatý film s trochou té nadsázky, která dodává pointu celému příběhu. Opět důkaz toho, že Miyazakiho představivost dokáže i nemožné. Jeden z nejlepších filmů studia Ghibli, který se spolehlivě odlišuje od jeho obvyklých fantazijních složek určených spíše pro mladší publikum. Na své si zde přijdou nejen milovníci letadel, ale i všichni ostatní.

Hoši no koe (2002)

Udělat animovaný film a ještě ho celý namluvit jen ve dvou lidech je vážně úctyhodné. Z velké části to však působí jako nějaká počítačová střílečka z vesmíru a děj je místy dost zmatený. Neustále zde dějová linka přeskakuje z naší planety Země někam do vesmíru a tudíž moc nelze určovat časové intervaly po uplynutí nějaké doby. Do toho je příběh postaven na romantickém vztahu, který prochází těžkou zkouškou v podobě vztahu na dálku. Zatímco ona trčí kdesi ve vesmíru a pálí ze svého vesmírného vozidla ohnivé koule o sto šest, on na svou dívku trpělivě čeká a čeká, až se nakonec chudák ani nedočká. Film mě nijak zvlášť nezaujal, ale ta nízkorozpočtová atmosféra zahrnující 3D vesmírná tělesa připomínající vzhled těch z počítačových her a minimalistickou melodii měla něco do sebe. Když už nic jiného, tak se alespoň může člověk po zhlédnutí tohoto filmu zamyslet nad filozofií celého příběhu.

Ókami šódžo to kuro ódži (2014) (seriál)

V něčem mi to připomíná podobně naladěné anime Itazura na Kiss. Nejspíš kvůli lehce natvrdlé hlavní hrdince, která bezmezně pálí za bezcitným playboyem. Většina postav nijak zvlášť nepřekvapí, ale Sato, tajemný krasavec, co se rozhodl udělat ze své přítelkyně svého psa, je sympaťák, protože se zde alespoň hlouběji rozebírá jeho postava. Ten je však asi jediným důvodem, proč se na pár dílů tohohle anime podívat. Je to vesměs průměrné anime s předvídatelným chováním postav a průběhem děje.

Nazo no kanodžo X (2012) (seriál)

Animace ve stylu anime z konce 90.let je fakt dobrá. Ale to, co se tam děje, je hodně zvláštní. Vyjadřovat si náklonnost ochutnáváním slin svého protějšku nepůsobí dvakrát romanticky, ale přesto je zábava pozorovat, jak se vztah dvou hlavních protagonistů vyvíjí. Melodie doprovázející různé situace je geniální. Podtrhuje celou tu šílenost až absurdnost, jenž vévodí celému seriálu. Ona absurdita je však v tomto případě zárukou mnoha vtipných situací a hlášek s nimi spojených, které přidávají na originalitě tohoto bizarního počinu. Poslední díl sice končí trochu zvláštně, ale i tak se jedná o lehce nadprůměrnou podívanou.

Itazura na Kiss (2008) (seriál)

Kotoko tak dlouho pálí za Irie-kun, až skončí v jeho domě. Ta má štěstí, co?

Lví král (1994)

Legendární kousek ze studia Disney s nádhernou hudbou.