• Životopisný

Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)

Hanks a Eckhart pod vynikají taktovkou Clinta Eastwooda. Film přenáší na plátno reálné drama a je to příběh, který za vyprávění stojí. Ovšem 100% to bejt nemůže. Už během sledování filmu vás napadají různé logické otázky, které nejsou zodpovězené v momentu, v kterém odpovědi potřebujete znát. A k tomu teda podle mne jedna až chyba. Aby vyšetřovatelské týmy při počítačových simulacích a jiných, velmi podrobných rekonstrukcích události, při kterých letadlo s lidmi na palubě řízeně padá v New Yorku do řeky opominuli časový úsek v délce cca přes půl minuty… to se mi věřit nechce. Chápu ale scénaristy i toho Clinta… ono by jim bez téhle linky jinak prostě nedrželo pohromadě a film by byl prakticky nenatočitelný. Za tenhle oslí most 20% dolů. Jinak ale je to hodně dobrý film. Výjimečně pomůže, když si o celém „Zázraku na Hudsonu“ něco načtete dopředu, nebude to na škodu!!

Loupež ve velkém stylu (2017)

Oddychovka vhodná pro proválené odpoledne. Neočekávejte nemožné a pak vás trojice akčních seniorů zabaví. Všechno dobře dopadne, neumře ani pes a i když se to z takového popisu může zdát jako uslintanej cajdák, není to tak. Pro mě film dovedně balancoval mezi komedií a parodií, velmi vkusně podanou a s momenty, které nezapomenu ještě dlouho…třeba na smykující důchodcovskou nákupní trojkolku v „honičce“ nebo "citace" Pulp Fiction v bance. Rozhodně doporučuju ke shlédnutí. ** Takhle nějak by se dalo zfilmovat Na Plechárně J.Steibecka..

Power Rangers: Strážci vesmíru (2017)

Rasově i genderově vyvážená pětice amerických středoškolských outsiderů je nejspíš schopná ubránit zeměkouli před čímkoli, co se k nám může raketou, teleportem nebo červí časovou dírou dostat z nekonečného vesmíru nebo z paralelní dimenze. Nenechte se ale napálit trailerem, ve filmu to neuvidíte. Morfování je tam sakra málo a bitek z emzáky ještě míň. Slovy jedna. Tvůrčí tým dokonce dokázal nemožné. Natočil film o Power Rangers, v kterém „strážci“ vůbec nepotřebují sílu bleskozordu! Tahle vtíravá větička, která se ozvala v každém díle seriálu (a že jich bylo), ve filmu nezazní vůbec! Za to se v nekonečných užvaněných scénách dozvíme, jaká traumata rozežírají duše amerických, pečlivě vystajlovaných teenagerů krátce po nástupu 21 století. Lehký to asi nemají ale sakra…Každýmu, kdo přišel do kina, aby viděl s pořádnou výpravou to, co kdysi nabídl kouzelně pitomý nekonečný seriál o pozemšťanech, bojujících „ninja“ stylem v barevných motocyklistických kombinézách s nejroztodivnějšími umělohmotnými příšerkami nebo slintajícími jedinci, které kostymérka už v návalu zoufalství polepila larisou a chemlonem to je úplně…u …jedno. Za ty prachy za lístek mohla bejt slušná večeře. Dávám 20% za hlavní padoušku a 10% za pěkný hi-tech-sci-fi doupě v kamenolomu.

John Wick 2 (2017)

Na pokračování příběhu Johna Wicka jsem se opravdu moc těšil. A teď ale nevim, jestli se chci těšit na chapter no.3. Nějak moc ho mlátěj. Není první, je to zřejmě takovej trend v tý kinematografii, že hlavní hrdinové dostávají v posledních letech ale hodně krutě přes držku. A že něco vydržej. Tak třeba Keanu Reevese může jakýkoliv zloduch bodnout do nohy, prostřelit ho u jater a několikrát přejet autem. Nic nepomáhá stejně ho boogey man nakonec pěkně zblízka rozstřelí. A taky občas nepotřebuje moc dobíjet. Není to teda tak pitomý, jako byly osmdesátkový filmy s polonahým Arnoldem, kterýho přes holou hruď nepokosí ani kulomet, ale nakročeno tu je. Film ale odsejpá, padouši v oblecích umírají po desítkách a finále je opravdu grande action movie. Ve srovnání s jedničkou ale dvojka Johna Wicka pokulhává. A ano, i mě dostala scéna na střeše s Laurence Fishburnem, kterej se celej tetelí blahem a svého někdejšího partáka ze světa nul a jedniček přivítá replikou …už jsme se dlouho neviděli….a pánové, tento muž mi v minulosti pomohl se osvobodit. Plnej počet nedám, ale za hýčkání diváka, za muziku plnou bustrovanejch baskytar a vůbec velmi svižný biják zasloužených 80%.

Po strništi bos (2017)

Film pro milovníky nostalgie a vyprávění pamětníků o tom, jak si jako děti za protektorátu hrály a přitom světem otřásala druhá světová. Funguje to bezvadně. Poslední svěrákovský filmový počin se prostě bude líbit hlavně všem, co měli dědečky a babičky, kteří uměli vyprávět tak, že jste žadonili aby vyprávěli ještě… Jediný čeho lituju, že jsme na film neměli lístky dál od plátna. Záliba režiséra Svěráka jr. v detailních záběrech nevymizela a pohled na různé předměty z domácnosti roku 1942 přes celé plátno prostě zblízka patřičně nevyzní a rozhodně je neuvidíte celé. A je to škoda. Co na tom, že dětští hrdinové jsou místy trochu prkenní a Ondřej Vetchý (tatínek hlavního hrdiny) by se se svým ztvárněním role hodil spíš na divadelní prkna. Zato Třískovi, Kaiserovi nebo Voříškové uvěříte každé hnutí prstem. Dlouho se mi nestalo, že by mě mrzelo, že už jsou titulky. Chtěl bych ještě…

London Town (2016)

Nebejt upoutávek v kině, netušil bych, že film existuje. Pohled do londýnského polosvěta rodícího se punku vypadal jako nářez, kterej tu dlouho nebyl. Fakt jsem se těšil co uvidim, Moje puberta se odehrávala zhruba ve stejném letopočtu jako děj filmu, ovšem v kulisách smogem začouzených Teplic. To by to ale musel bejt jinej film. London Town vás provede jednou životní etapou puberťáka v době jeho 15 narozenin. Jednoduchý to neměl. V ženských šatech musel řídit taxi, táta v nemocnici, máma ve squatu a na krku malá ségra. Představitel klukovské role mi nebyl sympatickej a jediný plusový body jsou za scény, v kterých se objevuje „kapela Clash“. Je jí tam ale míň, než by člověk z traileru čekal.