21 gramů (2003)

Začnu netradičně... pátá hvězdička je za výborný epilog a herecké výkony! Natočit 21 gramů jako řekněme skládačku, byl velice dobrý nápad. Divák je tím "donucen" více sledovat, prožívat životy hlavních hrdinů a vše si postupně dávat dohromady... tak jako v životě skutečném. Nakonec si tím pomohl i Alejandro Iñárritu, protože ač bezpochyby je jedním z nejkvalitnějších režisérů současné doby, stále to není Lars von Trier, což je v některých scénách, které mohly "více přitlačit na pilu" znát a bylo by to znát ještě více, kdyby děj plynul postupně. To je ale jen malá výtka, ony ty scény samozřejmě emotivní jsou, obzvlášť závěr a již zmíněný epilog! Herecké výkony snad ani netřeba komentovat, jsou bez výjimky bezchybné, jedno jméno ale zmínit musím... Benicio Del Toro! V Amores perros Iñárritu nedokázal kvalitu prvního příběhu přenést na další dva (i když byl ve třetím zase blízko). 21 gramů je tedy kvalitativně kompaktnější a tím i celkově silnější. 85%

Příběh služebnice (2017) (seriál)

"Historie", zákony a vlastně dění v Gileádu se odkrývá velmi pomalu, z příběhu služebnic se dozvíme ledasco, ale především to jejich, tedy denně stejné procházky, denně stejné rozhovory na povolené téma a služba. Ovšem tohle všechno je opravdu silné, podporující beznadějnou depresivní atmosféru. Občas tuhle dokonalou tvář série naruší nějaká vzpomínka... ano, bylo jich až příliš, ale zase se díky nim dozvídáme, jak k tomu vlastně došlo. Silných scén má série mnoho, všechny řekněme vážné, ale potěší i ty svým způsobem "odlehčující", ty u kterých nevím, co si vlastně myslet, alespoň z počátku. Jde o Scrabble s velitelem, výborné, napětí a nejistota by se dala krájet. Vůbec postava velitele je v sérii pro mě tou zásadnější a takový "Příběh velitele" by nebyl vůbec špatný. Nebo ještě lépe, jeho ženy, postava která projde mnoha změnami, i když která ne. Yvonne Strahovski jí zahrála dokonale, za to obsazení Offred už mi příliš nesedlo, i když musím uznat, že i Elisabeth Moss hrála velice dobře. Z technické stránky seriálu zaujme především kamera, ta používá vhodné filtry, ale také například časté detailní záběry tváří herců, především Elisabeth Moss, což je k vyjádření emocí jistě dobrý tah. Ale zpět k ději, závěrečná epizoda byla dle očekávání také tou nejlepší, otevřený konec vítám, alespoň je na co se těšit. Tedy doufám, že těšit. 80%

Tajemství smrti slečny Neznámé (2016)

Především první polovina výborná, i když právě ta byla spíše thrillerem. Práce patologa je zde podána v jakési "odlehčené formě", samozřejmě pouze ze začátku. Brian Cox umí a baví, vše navíc podpořeno kvalitní kamerou, střihem, občasným "humorem" a hudbou. Ve druhé polovině už se začíná hororově přitvrzovat, kvalita je stále vysoká, hlavní dvojice se vše podivné snaží vědecky vysvětlit, což je zase zajímavé a tak mohu opomenout i několik těch "náhod". Závěrečných vysvětlení se příliš nenabízelo, proto jsem vcelku spokojen. Ono je lepší, že to bylo jak bylo... nějaké digitální duchařské orgie, či hluboké hlasy ze záhrobí by vše vybudované zničily. 70%

Smrtihlav (2017)

Kdybych to bral z historického hlediska, je to samozřejmě na odpad, jenže tak se na film dle knižní předlohy dívat nedá. Navíc Smrtihlav si ten odpad z mnoha důvodů rozhodně nezaslouží. Film se dělí na dvě části, což mi až tak problém nedělalo, ale pravdou je, že ta první je podstatně lepší a jakoby "kompaktnější". Ve druhé části nám toho tvůrci chtějí ukázat až příliš, tedy se hodně stříhá a hodně skáče, což nepůsobí dobrým dojmem. Komorní příběh o vzestupu Heydricha je filmařsky podstatně lepší, navíc mě příjemně překvapil Jason Clarke, jenž ho ztvárnil až odporně výborně. Ve druhé polovině se film krom příběhu výsadkářů okrajově věnuje i Třem králům, což mě velmi potěšilo. Ono totiž je důležité o těchto věcech mluvit a že to není zrovna přesné, to už není tak důležité.... kdo chce víc a přesněji, jednoduše si najde. Herecky je Smrtihlav dobře obsazen, s dvojicí Jozef Gabčík a Jan Kubiš jsem byl spokojen a to i s jejich opravdu více slovanským vzhledem. Kvalitativně ale samozřejmě všechny přehrává již zmíněný Jason Clarke, scény s ním jsou ty nejlepší, i když za tu vůbec nejsilnější považuji "zpěv československé hymny". Výborná je i technická stránka filmu, především hudba se opravdu povedla a tvoří tak značný podíl výsledné atmosféry jednotlivých scén. Kamera, občas až "artová", taktéž dokonalá. Kdo by chtěl po krátké době další Anthropoid? Já nikoliv, za odlišné zpracování jsem nakonec rád. 70%

Baron Prášil (1961)

Fantastické, opravdu silně fantastické, fantazii jako Karel Zeman jen tak někdo nemá. Co na tom, že je film zase příběhově jednoduší, o to tu opravdu nejde! Filmový svět efektů je zde to hlavní, vše je navíc podpořeno vtipy, na které se nezapomíná a především výborným hereckým obsazením. Ano, Miloš Kopecký je skutečný Baron Prášil, jakoby občas hrál tak trochu sebe. Přemýšlel jsem, kdo jiný by mohl barona zahrát a napadl mě pouze Jan Werich. Ten již ale ve filmu roli má, sice menší, ale taktéž výbornou a vtipnou. V té spoustě zajímavých scén mě krom velryby, dělové koule a mnohých dalších zaujala především tanečnice tančící dle hroznu. Velice dobrý a kvalitně natočený nápad, ale chválit práci kamery, to zde snad ani není třeba. 90%

Král Belgičanů (2016)

Vlastně právě v době, kdy se král "se svou družinou" vydá na cestu Balkánem se film skutečně rozjíždí. A já měl tak trochu obavy, jak zde bude Balkán zobrazen, protože trapných scén mohlo býti dost. Naštěstí se nic takového nestalo, vše je snad až "reálné", přesto o vtipné situace není nouze. Styl vyprávění se mi líbí, natáčení dokumentu film ozvláštnilo a zároveň mu přidalo další příběhy. Nějakou větší pointu jsem ani nečekal, tudíž nemohu být zklamán. 70%

Neznámá dívka (2016)

Psychologické, silně sociální drama, které ze začátku vypadalo vcelku zajímavě. Propojení práce doktorky a pátrání mě bavilo, ale nevím nevím, jestli by Jenny pátrala na vlastní pěst dál, i když ji bylo nejednou vyhrožováno, každopádně pro vyústění filmu to nutné je... Ano, ten už příliš moralistický a zcela zbytečný závěr, ten který zničil veškeré dosavadní dění a nechal film dá se říci bez emocí. Je to vlastně taková "Dardennovská klasika", ovšem změnu by to již opravdu chtělo. 55%

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017)

V rámci dobrodružného filmu jsou poslední Piráti jistě slušnou, i když značně přeefektovanou podívanou. Tam kde si tvůrci až tak nelámali hlavu s příběhem, nasadili efekty. Ono už to asi jinak u filmu "pro většinu" nebude, ale právě tady to zamrzí. Hlavní jednoduchý příběh naštěstí funguje a to i přesto, že v něm příliš akce není (i když zde čtu něco jiného). V akčních scénách se potom často před něčím, nebo někým utíká, já bych ale ocenil například více šermu, do tohoto druhu filmu tak vhodného. Postava Jacka Sparrowa zde není tou nejdůležitější, ale díky nevýrazné "hlavní dvojici" by to bez něj zase nešlo. Nakonec ani příliš nevadí, že vlastně ničím nepřekvapí... stále stejně opilí a stále plný často předvídatelných vtipů. V této konkurenci ovšem nemůže být až tak velkým překvapením, že všechny přehrává Geoffrey Rush, jako Hector Barbossa. Ten je zdaleka tím nejzajímavějším a do role přesným. Mohu tedy skončit, jak jsem začal, poslední Piráti jsou slušnou zábavou, ale že bych si je ještě v budoucnu pustil, to se říci nedá. 60%

Městečko Twin Peaks - Série 2 (1990) (série)

Stále silně nadprůměrné, přesto slabší, než první série. Je tomu tak především díky podstatně většímu počtu dílů. I když, ono by to i tak šlo utáhnout... jenže po "vyřešení případu" děj polevuje, jakoby odlehčuje, je tu více prostoru pro komediální vsuvky a jiné, menší příběhy. Tohle naštěstí trvá "pouze" několik dílů, děj se zase brzy vrátí k agentu Cooperovi a začíná další případ, tedy případy. Komických scén je tu opět méně, naopak více mystična, hororu a především napětí. Závěr se mi zdá tak trošku uspěchaný, především výborný poslední díl bylo možné ještě protáhnout, aby se toho více odhalilo... jenže, to by ani nebyl Lynch, kdyby vysvětlil příliš. I přes kvalitu závěrečné epizody pro mě nejlepší scénou série zůstává "děje se to zase", fantasticky natočeno, sestříháno. Přítomnost zajímavé postavy obra ve druhé sérii vůbec potěšila. Stejně jako "více" prostoru pro Hawka, Alberta Rosenfielda, Gordona Colea, či jiného Lea. Naopak během celé série vůbec nezaujal až kýčovitě (záměr?) romantický příběh Jamese a Donny. Po pětadvaceti letech jsem zvědav na napojení a snad i pokračování příběhu, jehož kvalita jak doufám půjde zase výše. 80%

Zahradnictví: Rodinný přítel (2017)

Zvláštní, opravdu zvláštní. Totiž, prvních několik minut mohlo být zajímavých, kdyby tato část měla ve filmu větší prostor. Takhle to byl spíše zmatek, vše proběhlo rychle a bez vysvětlení (jako zásah gestapa) a já si až později dával veškeré dění dohromady. Ono je na to "dávání si dohromady" času mnoho, ve zbytku filmu se toho žel už příliš neděje. První polovina ještě vcelku zajímavá byla (i když rozbalování dárků mohlo být kratší), ale po očekávaném návratu se ze Zahradnictví stává nudná vztahová klasika, v pěkných kulisách. Navíc nad některými dialogy zůstává rozum stát, především ten diskutovaný, ten o otěhotnění. Ono by to i smysl dávalo, kdyby bylo použito jiné slovo a pravděpodobně to tento smysl i dávat mělo... Scéna, ve které se sovětský voják projíždí po domě na koni měla říci co? Snad ukázat ono barbarství armády? Pravděpodobně. Hvězdné herecké obsazení je v pořádku, snad jen ten "rodinný přítel" byl poněkud zvláštní, občas až příliš, jinak mi ovšem Ondřej Sokol do role sedl. Hřebejk a Jarchovský mě tedy potěšili především naprostým úvodem (Voskovec, Werich) a snad i první polovinou. Díky tomu a snad i díky jménu tvůrců dám Dezertérovi šanci, více se ale uvidí až po něm... 40%