Love, Death & Robots - Požírač duší (2019) (epizoda)

Ano, Drákula v této jedinečné podobě stále žije a má jediný problém, neexistující velikost trenek? No to taky, ale především kočky! Příběhově nic převratného, ovšem co se hlášek týče, je tento kraťas dotažen téměř k dokonalosti! To vše navíc v parádní komiksové animaci. 75%

Psi nenosí kalhoty (2019)

Juha mi po celý děj prostě nesedl a Pekka Strang za to určitě nemůže. Naopak, jeho pohledy po návratu ze snového bezvědomí jsou dokonalé, trýznivě smutné. Ovšem že je tohle jediná cesta ke smíření se s osudem, jsem mu (postavě) prostě nevěřil a to i přesto, že v tom celém je i jiné potěšení. Navíc bylo by to stále tak těžké? Přeci jen se hlavní děj odehrává mnoho let poté. Mnoho let poté, Elli je dospělá, Juha místo co by ji jistě nelehkou situaci ulehčoval, na ni neuvěřitelně kašle. Můj pohled na věc, příběh tak jak je rozhodně špatný není a že hlavní hrdina není ten největší sympaťák má své klady, nebo svůj klad, jmenuje se Mona. Podstatně zajímavější Kristou Kosonen taktéž výborně zahraná, žel s menším prostorem v příběhu. Ovšem scény jejich postupného sbližování a zároveň strachu, že takto to být nemá, jsou jeho ozdobou. Ono celé sbližování a S/M pozadí filmu má za následek nejednu vtipnou scénu, například takový zubař amatér, nedalo se nesmát. Technicky musím vyzdvihnout nádhernou kameru, ve "snových" pasážích romantickou, ve zbytku filmu syrovou, perfektně využívající světlo. A samozřejmě hudbu, Michal Nejtek skutečně umí, líbilo se mi, jak do ni zakomponoval ruchy z okolí, například nemocniční přístroje! Celkově jsou Psi nenosí kalhoty solidní a netradiční romantickou komedií, ale takové O těle a duši bylo ještě kousek výše. 70%

Dálniční hlídka (2019)

K žánrům zde uvedeným, mysteriózní je pro mě leda ten obdiv k dvěma individuím, vyskytujícím se ve filmu. I když on tu podobně byl i dříve a bude pravděpodobně navždy. Příběh se tomuto tématu ale vlastně věnuje jen tak mimochodem, více v něm jde především o dvojici rangerů v důchodu Franka a Maneyho a za tento pohled na věc jsem rád. John Lee Hancock v parádní dobové atmosféře nikam nespěchá, dává si záležet na budování příběhu a dokonalém představení jak "nálady ve společnosti", tak hlavních postav. To se mu daří nebývale, svůj podíl na tom samozřejmě má i herecká dvojice snů Kevin Costner a Woody Harrelson, oba nepřekvapivě výborní. Když se ještě vrátím k žánrům, on je to svým způsobem western, ve kterém hlavní hrdinové putují často prázdnou krajinou, kde nebezpečí a zlo číhá všude. Ono zlo je potom ve výborném závěru po zásluze potrestáno. Bonnie a Clyde jsou tu všude, ale pořádně vidět jsou právě až v této dokonalé scéně. Což mi zase přijde jako velmi zajímavý a oproti jiným zpracováním originální postup. Nutno dodat, že film má i několik vtipných momentů, nebo celých scén, například takové Maneyho zjišťování, na čí straně vlastně stojí šerif. Vtipné, zároveň zase dobu odrážející. Hold vyšetřování v této nepřátelské atmosféře muselo být pomalu nerealizovatelné, ostatně i to je z některých scén cítit. 80%

Balada z hadrů (1960) (divadelní záznam)

Hra je oproti forbínám slabší, ale co není! Moudrost a genialita dvojice Jan Werich, Miroslav Horníček, je neskutečná, vůbec oproti dnešním "komikům" (chce to alespoň patery uvozovky). I ve hře je to především o nich, nelze jinak, ale možná je to částečně i kvalitou záznamu. Ten je dost špatný, přesto ještěže existuje alespoň takový! 90%

Vánoční sen (1944)

Příběhově nic až tak originálního, i když na dobu vzniku ano... má to poselství. Za to technicky naprosto fascinující, nejvíce snad scéna s pianem, větrák a obraz, nebo mlsná žirafa, nádhera! Navíc celý film nepostrádá i nějaké to kouzlo starých vánoc. 80%

Love, Death & Robots - Tajná válka (2019) (epizoda)

Děrsu Uzala se do okultního příběhu vlastně hodí... ta podoba, nedalo se nezmínit. Každopádně zájmy o okultismus v této době byly především na druhé straně, tedy je to celé trochu naruby, i když krajina Sibiře má svá tajemství. Navíc celý děj stojí a padá s grafikou, čímž příliš padat nemůže, je to úchvatné, obzvlášť právě ta krajina. Přesoudruhováno tu ale bezesporu je. 75%

1917 (2019)

Jak asi vypadal takový život v zákopech? A jak asi vypadalo území smrti za nimi? Do detailu promyšlená první část nadchne, prostě musí! Kamera je naprosto fantastická, hlavní hrdiny pronásleduje, ale pocit, že v této části ještě pro ni nejsou těmi nejdůležitějšími, ten mám. Je tu život, či přežívání ostatních v zákopech, prakticky na okraji záběru, přesto pro mě v jeho středu, něco takového se opravdu vidí málokde! To po příchodu na území smrti už jsou tu téměř jen oni, jen oni a válka, její následky. Děj neubírá na intenzitě a syrovosti, dokonalé kompozice zůstávají, ale je tu více místa pro detail. Prázdnější, přesto stísněnější prostředí si to žádá, některé záběry jsou na hranici hororu. Před naaranžováním "jednotlivých" scén, či prací s komparsisty (což se vlastně nevylučuje) smekám! Sam Mendes, Roger Deakins ale i Thomas Newman (zase, dokonale splynutí hudby s obrazem) na výbornou! Tohle vše platí do příchodu na farmu, dál tempo poleví, což by samozřejmě nevadilo, kdyby... Na doručení takhle důležité zprávy, by jistě nebyl vybrán "jen tak někdo", ale jeden (dva) z nejlepších. Opravdu by jeden z nejlepších pomáhal Němcovi z hořícího letadla? V rámci války jediný rozumný v této scéně byl právě ten Němec. A kdyby ano, opravdu by si řekl, že když to poprvé nevyšlo, vyjde to podruhé? I v této scéně platí, že se rozumně zachoval opět Němec. A co vyděšená mladá "matka", vážně musí být téměř v každém válečném filmu? Tady bych ji opravdu nečekal. Pocit, že šlo opět o to, ukázat se naivně v tom nejlepším světle mám a je to velká škoda. Samozřejmě i část po farmě má silné momenty, například most, hořící město (i když to kličkování bylo také trochu příliš, takže zase spíše vizuální vrchol), nebo nejzásadnější, běh vedle zákopů. Samozřejmě že zmínění tři pánové i nadále předvádějí své umění, žel už ne v takové míře a ony tři scény jsou opravdu jak z jiného špatného filmu. Především za první čtvrtinu čtyři, ale velmi těsné. 70%

Polar (2019)

V rámci žánru spokojenost, komiks je z toho cítit v každé vteřině a to je nejdůležitější. Velmi zajímavá je kamera, taková svým způsobem komorní, často detailní, což sedlo především do první poloviny. Ta je bezesporu tou lepší příběhovější polovinou, více než o akci jde o život starého mládence v chatě v horách. Vděčné téma... pes (jednou jsem měl psa), rybičky, štípání dříví a sbližování se, vůbec by mi nevadilo, kdyby tato část měla ještě více prostoru. To ovšem nejde, Polar je film akční, tak pěkně béčkové devadesátkově, což se prostě nemůže nelíbit. Výborný je barevný kontrast dvou světů, Duncan a lehce k šedé utlumené barvy, zabijáci (nebo parodie na ně) a až kýčovitě barevné scény. On ten kýč vlastně být musel, stačí se podívat na úchvatné panoptikum postaviček, jimž šéfuje Daffyd! Tedy vlastně pan Blut, což je jedno, i pan Blut by do Little Britain sedl dokonale. Právě díky negativní vizuální zajímavosti (přesto zajímavosti) postav vlastně ani nevadí, že téměř nikdo krom Madse Mikkelsena pořádně nehraje, on to stejně utáhne sám. A ta druhá polovina? "Hlubší" děj je stranou, je to akce, ve které jde o možnou milou, ale především o důchod, což prostě vyprovokuje k nadživotním výkonům, které tu Duncan předvádí. Ale ne, akce je velmi slušná, navíc i ten trefný černý humor přítomný především v první polovině zde v menší míře je a za to jsem velmi rád! 70%

Operace Entebbe (2018)

Ani mně nesedlo podivné prolínání jinak velmi zajímavého a silného příběhu. José Padilha si měl ujasnit co chce natočit a dát tomu větší prostor, v této podobě je veškeré napětí pryč. Nejpovedenější část je jistě ta politická, má slušné obsazení a dobrý děj, ale zase, málo prostoru. Více ho dostává únos, ten ještě natočen velmi slušně, jenže po něm následuje dlouhé přešlapování na místě. Samozřejmě co dělat, když se čeká na vyjednávání? Tak co třeba představit více z rukojmích, ukázat jejich příběh, nebo se zaměřit na německé únosce, vše by bylo zajímavější, než všudypřítomné prázdno. Krátká scéna Wilfrieda a "paní s číslem", je toho důkazem, žel zase končí rychleji než má a dál až na několik společných pohledů nepokračuje. Linie vojáka a tanečnice je tu vlastně proč? Možná kvůli finální scéně? Asi. Právě ta bere místo podstatně zajímavějšímu ději a především ničí finále. V té nejočekávanější scéně mně prolínání s tancem opravdu nesedlo, působilo akorát zmatek a ničilo napětí. Navíc použitá hudba se k vojenskému zásahu opravdu nehodila, škoda. 55%

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Nazgûlové, postavy pro mě natolik zajímavé a především úchvatně provedené, že jejich vliv na celkový pocit z filmu je naprosto zásadní! Ale popořadě... To, že má Pána prstenů Peter Jackson velmi rád, je cítit prakticky z každé vteřiny děje. Nádherné a především trefně zvolené jsou veškeré lokace natáčení. Prakticky to stejné platí i o kostýmech, maskách, ale i výběru herců, kteří jsou do svých rolí mám pocit naprosto ideální. Zvláštní kapitolou je potom Andrew Lesnie a jeho kamera, dokonalá v detailech (motýl, kopyta koní...), ale i bojových scénách, či krajinných přeletech. Howard Shore vše doprovází v občas až (vhodně) idylických jemných melodiích, jindy zase patřičně temných, dunivých, chorálových... skvostné prolnutí! Sice jedna z mnoha takových scén, přesto nádherná, "Nazgûlové a jejich výjezd". Dění do Roklinky, je z mého pohledu tak výborné velkou měrou díky nim. Scény jako hledání hobitů v lese, souboj s Aragornem, nebo vrchol všeho, řeka a koně v podání Arwen (málem bych zapomněl, nádherné efekty v celém filmu), jsou jedny z nejlepších a současně i přes skřety z mého pohledu nejtemnějších, až hororových. Druhá polovina má zase vizuálně nádherně provedenou Morii, úchvatnou bitvu se skřety v ní. A přesto, méně je někdy více, svým způsobem komornější první polovina v tomto velmi silném celku vítězí, samozřejmě jen o tenký prsten. 90%