Velká ryba (2003)

Velice jemný, jímavý a citlivý příběh otce a syna, nikoliv v profláknutém hollywoodském obsesivním stylu, ale v originálním pojetí velkého režiséra. Směsice Barona Prášila a Forresta Gumpa. Spoustě pětihvězdičkových hodnocení absolutně rozumím, sám ale Velkou rybu nejvýše hodnotit nemůžu. Na mně to bylo trošku moc pomalé a snivé (hlavně první půl hodina), bylo to méně dojemné než Forrest Gump a oplývalo řidčí fantazií než Baron Prášil. Přesto je to moc hezký snímek. Zdá se mi, že Tim Burton definitivně pověsil úchylnost na hřebík a na podzim života začíná točit prostě jen nádherné filmy.

Vesnice (2004)

Osobně se mi Vesnice líbí ze všech Shyamalanových filmů nejvíc, ale tím neříkám, že je to kdovíjaký zázrak. Atmosféru tady mistr zahustil náramně a i pointa mě nakonec překvapila a potěšila, narozdíl od většiny, jak se zdá. Příjemný zážitek podtrhuje úžasná Bryce Dallas Howard a nádherná hudba. Pro ty, co ještě neviděli, malá rada - nečekejte horror, nečekejte thriller, nečekejte sci-fi. Čekejte zkrátka Shyamalana.

Shrek 2 (2004)

Druhý díl Shreka má jediný problém - nevychází z mistrovské sbírky pohádek Dr. Seusse, autoři splichtili scénář sami a je to vidět. Zatímco gagy jsou stejně dobré, celková kostra příběhu už není tak kompaktní, působí mírně rozhrkaně a nesoustředěně. Mně osobně taky hodně vadila příšerná hudba, pořád tam vyhrávaly jakési trapné odrhovačky jak z Top Gunu - kam se poděl Leonard Cohen z minulého dílu? Ale je to znovu dobrá zábava, animace je zas o kus dál, člověk se párkrát zasměje - co víc chtít.

Údolí stínů (2002)

Klasická hollywoodská velepatriotická průměrnost, jenže zároveň lahůdkově natočená válčená akce, takže o jednu hvězdu víc.

Ospalá díra (1999)

Nááádhera. To první, co člověka při sledování Sleepy Hollow praští do očí je nááádherná výprava. Vizuálně je to asi nejkrásnější film, jaký jsem kdy viděl. A dále - úžasná atmosféra. Pozdní 18. století, přerod tisícileté éry mýtů a bájí do nové epochy rozumu a civilizace. Malé městečko kdesi na severovýhodě Ameriky. Rodová kletba. Temný podzim, spadané listí vířící v lezavé mlze. Plamínek lucerny mihotající se v sychravé noci a bezhlavý jezdec, démon z pekla, pádící tmou. Film jako by byl překrásnou skládačkou podobných obrazů, nádherně zrežírovaných a nasnímaných. Atmosféru dotváří přesné herecké typy, fantastické starobylé interiéry, skvělé triky a monumentální hudba mistra Dannyho Elfmana. Tim Burton je skutečně pozoruhodný režisér. Dokáže natočit takové příšernosti jako Planeta opic, vcelku průměrné věci jako Ed Wood nebo Střihoruký Edward, i takové skvosty jako Batman nebo právě Ospalá díra. Žádný jeho film ale nepostrádá překrásnou vizuální stránku, nevídanou stylizaci a vynikající herce (Christina Ricci je ďábelsky andělská).

6. den (2000)

Nejdřív pozitiva - námět je určitě zajímavý a vlastně i originální, ještě žádný film se takhle obšírně problematikou klonování nezabýval. A že to JE obrovské téma budoucnosti, je dávno jasné. Dalším nesporným plusem jsou některé vizuální a futuristické nápady, které jsou velmi hezky zpracovány a působí vcelku reálným dojmem. Jedním subjektivním plusem je také Arnold - je to sice jen lehce nadprůměrný herec, ale dohání to obrovským charismatem, které z něj skoro ve všech jeho filmech přímo sálá (alespoň je to můj názor). Ale negativ je mnohem víc - sračkovitý scénář, který se snaží nenápadně evokovat Verhoevenův Total Recall, ale nesahá mu ani po kotníky, zoufale rutinérská režie, mdlí vedlejší herci (dokonce i mistr Robert Duvall), pochybné morální "poselství" celého filmu, podprůměrné triky, no prostě to celé vypadá jako těžké béčko. 6th Day sice není tak hrozná sračka jako End of Days, Likvidator nebo Collateral Damage, ale vůbec nic nemění na tom, že od T2 jde Arnoldova filmová kariéra strmě a nezadržitelně dolů.

Nelítostný souboj (1995)

Naprostá špička mezi thrillery. Mann tohle umí, jak prokázal na nedávném Collateralu. Jeho filmy mají promyšlené a skvěle vystavěné scénáře, špičkovou a pocitově přesnou hudbu, a fantastické herce. Tohle se prostě musí vidět - společně s L. A. přísně tajné nebo Obvyklými podezřelými absolutní elita žánru.

Old Shatterhand (1964)

Tohle už je jen průměr, je jasné, proč Old Shatterhand nedosáhl slávy a úspěchu Reinlovy tetralogie. Narozdíl od ní nepřináší nic nového, jen dookola omílá obehraná témata lačných bělochů a provokace indiánů. Ani režie není tak nápaditá, hudba se s tou původní Böttcherovou nedá vůbec srovnávat, prostě takový mayovský průměr.

Hannibal (2001)

Kdyby se o "umělecký" thriller pokusil někdo jiný, nejspíš by to dopadlo abysmálně, ale Ridley Scott je Pan režisér, takže vznikl skvělý film. Scénář sice není tak propracovaný jako u jedničky a Moore holt není Foster, ale amosféra je rozkošně mrazivá a úchylná a závěrečnou večeři považuji narozdíl od mnoha ostatních za naprostou špičku. Scott rulez.

Den nezávislosti (1996)

Klasický Emmerichovský popkornový spektákl s neodolatelným Willem Smithem. Podobně laděné Hvězdné bráně jsem dal kvůli své zálibě ve sci-fi sice hvězdičky čtyři, ale tady je toho úsměvného patriotismu, donebevolající stupidity a dějových hovadin přece jen trochu moc. Ale je to zábavné a hlavně se to nebere pořád vážně (i když u Emmericha je hranice mezi nadsázkou a vážně míněným poměrně neurčitá). "Zábavnostní" hodnota tohohle kousku bude klesat tím víc, čím lepší triky budou filmaři v budoucnu používat a počítám, že za nějakých dvacet let bude Den nezávislosti vzbuzovat stejný úsměv na rtech, jako dnes třeba Plan 9 From Outer Space.