12 opic (1995)

Výborné scifíčko, které je výpravné a temné, aniž by bylo hororové, a to je velice vzácný jev. Ovšem zatímco forma je naprosto dokonalá (Willis i Pitt tady předvádějí něco, co od nich asi nečekali ani jejich největší fanoušci), myšlenkově to zas tak převratné není, celosvětová pandemie tu už byla několikrát a cesty časem nesčetněkrát. Kdyby to nenatočil tak vynalézavý a osobitý režisér jako Gilliam, asi by to dopadlo přinejlepším průměrně. A taky by to určitě nevyvolalo tolik diskuzí nad neexistujícími významy a poselstvími :))

Nesnesitelná krutost (2003)

Parádní komedie, inteligentní, vtipná, plná nejrůznějších špeků a vychytávek, prostě Coenovci jako vyšití. I když, marná sláva, s devadesátými léty a peckami jako Miller's Crossing, Fargo nebo Big Lebowski se to nedá srovnávat. Ale to já jen tak blbě remcám, tohle je špička, neváhejte!

Millerova křižovatka (1990)

Tahle věc je především brilantně vymyšlená a napsaná, pak také fantasticky natočená a zahraná, hudba je skvělá, kamera jakbysmet...počkat, co teda není na tomhle filmu pětihvězdičkového? O ničem nevím. No jo, do Big Lebowskiho točili kluci Coenovic jednu geniální pecku za druhou, ale od Bratříčka jim to nějak skřípe. Sice pořád s přehledem převyšují většinu ostatní hollywoodské produkce, ale my stále čekáme, zda se jim znovu podaří natočit něco tak mistrovského, jako je Millerova křižovatka.

Mazaný Filip (2003)

No jo, pane Marhoul, ono když člověk sleduje všechny ty skvělé americké filmy, tak si říká, že natočit něco takového musí být hračka, že? Ale ono se záhy ukáže, že to není hračka. Tenhle film je bohužel tak špatný, že se tomu snad ani nechce věřit. Člověk je už přece jen zvyklý na určitý standard, takže když pak vidí tohle, chce se tak trochu zvracet. Největší a nejnápadnější kámen úrazu je evidentně v osobě režiséra. Film působí jako výtvor studenta prvního ročníku FAMU, a to možná těm chlapcům ještě křivdím. Scénář je rovněž příšernost a naši slavní herci hrají do jednoho tak hrůzostrašně, že to snad ani nemůže být jen vinou neschopného režisérského vedení. Zářivou stránkou tak zůstává pouze opravdu výborná kamera a především fantastická hudba, což je jediný aspekt filmu, který odpovídá atmosféře klasického noir filmu. Jinak je to děs běs.

Mulholland Drive (2001)

Tohle Lynchovi nevyšlo. Co chtěl vlastně natočit? Na to, aby to byl geniální a krystalicky čistý surrealismus jako Eraserhead to není dost úchylné a Lynch do toho zbytečně plete falešné zdání děje, aby měli pseudoinťouši nad čím debatovat. A není to ani velmi osobitě a originálně zpracovaný silný příběh jako Elephant Man, Wild at Heart nebo Duna, protože to nemá žádný smysl ani děj. Totéž v bleděmodrém bohužel platí i o jeho předchozí Lost Highway, které jakoby tomuhle kočkopsu z oka vypadlo, takže můj komentář je pro oba filmy stejný.

Lost Highway (1997)

Tohle Lynchovi nevyšlo. Co chtěl vlastně natočit? Na to, aby to byl geniální a krystalicky čistý surrealismus jako Eraserhead to není dost úchylné a Lynch do toho zbytečně plete falešné zdání děje, aby měli pseudoinťouši nad čím debatovat. A není to ani velmi osobitě a originálně zpracovaný silný příběh jako Elephant Man, Wild at Heart nebo Duna, protože to nemá žádný smysl ani děj. Totéž v bleděmodrém bohužel platí i o jeho pozdější Mullholand Drive, které jakoby tomuhle kočkopsu z oka vypadlo, takže můj komentář je pro oba filmy stejný.

Duna (1984)

Dunu jsem přečetl několikrát, je to neskutečný čtenářský zážitek a jeden ze základních kamenů fantastické literatury. Nikdy jsem ovšem nevěřil, že by TOHLE dokázal někdo zfilmovat. Lynch to dokázal TÉMĚŘ, ale i to samo o sobě je neuvěřitelné. Protože epická linka Herbertova mistrovského díla je ještě obsáhlejší a komplexnější než u Pána prstenů, zaměřil se Lynch vcelku prozíravě spíše na pocitovou a atmosférickou složku příběhu, a dopadlo to daleko lépe, než jsem se odvažoval doufat. Kdo čeká další Hvězdné války, nedočká se, ale myslím, že čtenáři a obdivovatelé románu by nemuseli být zklamáni. Já nebyl.

Mazací hlava (1977)

Většina filmů Davida Lynche "není o smyslu", řečeno moderním newspeakem. Je o navození nálady, pocitů, emocí, v drtivé většině temných, zoufalých a hlubokých jako propast. Eraserhead je mistrovským dílem filmového surrealismu, kinematografický obraz namalovaný samotným Satanem. Tady však Lynch narozdíl od pozdějších Lost Highway nebo Mullholand Drive jde za svou šílenou vizí daleko soustředěněji, cílevědoměji a nápaditěji a nerozmělňuje ji falešným zdáním smyslu či reality, aby měli inťouši nad čím diskutovat. Kdo chce spáchat sebevraždu a stále slabošsky pochybuje, ten bude mít po shlédnutí Eraserheada naprosto jasno.

Město andělů (1998)

Docela průměrný hollywoodský doják, který má u mě hvězdičku navíc za Meg Ryan.

Uneseni (2002) (seriál)

Zpočátku mě to fakt chytlo, skvěle napsané, natočené i zahrané, ale pak se to začalo stále víc propadat do přechytřelého žvanění a nudy. Škoda. Ale ten tvrďácký plukovník tajné služby ze začátku stál za shlédnutí.