Kontakt (1997)

Další zástupce mé nejoblíbenější kategorie filmů - inteligentní, "realistické", nehororové, neakční sci-fi. Tuhle navíc režíruje Robert Zemeckis, a kdo by neměl rád Roberta Zemeckise, hraje v tom Jodie Foster, a kdo by neměl rád Jodie Foster, a napsal to Carl Sagan a... a je to prostě super.

Trosečník (2000)

Přečtěte si Limův komentář a dozvíte se zápory filmu. Já přidám klady - stoprocentní Zemeckisovo řemeslo jako vždy, stoprocentní Hanksův výkon jako vždy, spousta skvělých nápadů, dobře vystavěný scénář, forma a gradace filmu a především to člověka chytne za srdce a ani na chvíli se nenudí. Nadprůměrné čtyři hvězdy.

Nevěsta přes internet (2001)

Kdyby tenhle film dostal do parády ryzí Hollywood, zřejmě by z toho vysekal docela solidní a napínavé drama. Jenže kdyby jsou chyby a Birthday Girl je jaká je. Myslím, že tvůrci se dopustili v poslední době časté chyby - chtěli zkombinovat hollywoodský postup s nějakou "hlubší výpovědí" a nějak se jim to vymklo z ruky. Na hollywoodskou jízdu je to přílíš rozvleklé a zamyšlené a na zajímavý nezávislý artfilm zase málo soustředěné a podnětné. Film zvedá o hodně výš, než by zasloužil, božská Nicole (jako brunetka je snad ještě víc sexy než jako blond) a také Ben Chaplin, který hraje opravdu znamenitě a pro mě osobně byl velmi příjemným překvapením.

Život brouka (1998)

Určitě dětštější (nikoliv dětinštější!) než AntZ, ale paradoxně jsem se u toho bavil lépe. John Lasseter prostě své řemeslo umí jako nikdo jiný a divák si užije kupu příjemné a roztomilé legrace. Mimochodem český dabing patří k tomu nejlepšímu, co jsem slyšel za hodně, hodně dlouhou dobu.

Mravenec Z (1998)

Určitě jeden z nejlepších animáků, geniálně namluvený (dabing je oproti originálu, ale třeba i oproti dabingu Život brouka hrozivě zmršený) se skvělými dialogi a především typickými allenovskými monology. Ovšem narozdíl od ostatních komentátorů mě ty "dospělé" narážky a momenty spíš rušily. Jako by se tvůrci nemohli celou dobu rozhodnout, ke kterému konci věkového spektra diváků se nakonec přiklonit. Je to škoda, osobně jsem se víc bavil u Života brouka, kterého nic nerozptylovalo a který šel bez váhání a soustředěně za legrací.

Záskok (1994)

Nádherná filmová hračka, stejně elegantní, kompaktní a jednoduše geniální, jako ten gymnastický kruh pro děti. Ze všech úžasných předností filmu nejvíc vyčuhuje do popředí neuvěřitelně hravá a nápaditá režie Joela Coena, fantastické představení J. J. Leighové a Paula Newmana a povedená hudba Cartera Burwella. Pět hvězd jako vyšitých.

Sním či bdím? (2001)

Superoriginální filozofická animovaně-hraná meditace. Richard Linklater se stejně jako ve filmech Before Sunset a Before Sunrise snaží divákům představovat myšlenky, názory, pocity v originální a zábavné formě. Jenže narozdíl od obou uvedených filmů je Waking Life z velké části jen pseudointelektuální žvanění, slovní průjem, který budí zdání hloubky a moudrosti, ale ve sktuečnosti je to jen blábol. Určitě jsou tam i zajímavé myšlenky, zajímavě podané zajímavými figurami, ale bohužel jich je příliš málo. Prázdné tlachy tentokrát vítězí na plné čáře. Přesto je forma tohohle snímku natolik originální a podmanivá, že dvacet třicet minut se na to dá koukat docela bez újmy. Kdyby Linklater ubral na pseudoinťoušství a přidal na opravdové hloubce a kdyby navíc skončil právě už po té půlhodince, byl by to jeden z nejzajímavějších nezávislých filmů za hodně dlouhou dobu.

Team America: Světovej policajt (2004)

Uááá, tak tohle je ta největší superbomba meganářezová anarchistická kulervoucí ulítlá perverzní a fantasticky originální podívaná od dob South Parku a mimo jiné taky nejlepší politická satira za hodně, ale opravdu hodně dlouhou dobu! V tomhle vůbec prvním loutkovém áčkovém výpravném hollywoodském filmu (nedělám si srandu, fak to tak je a fakt to funguje) dvojice Parker-Stone neskutečným způsobem nakopává prdel úplně každému, od zfanatizovaných Arabů, přes silácké, kovbojské Amíky, kteří mají celý film plnou hubu klasických hollywoodských nesnesitelně patetických sračkovitých pseudožvástů typu "ty to dokážeš!" a "musíš věřit tomu, co máš ve svém srdci", však víte, co myslím, až po přihlouplé a naivní herce a rádobybojovníky za světový mír. Zesměšnění neujde samozřejmě hlavní zloun Kim Čong-Il a dokonce ani kámoši obou tvůrců jako Michael Moore nebo George Clooney. Všechno je to okořeněno typicky southparkovským humorem plným zvratků, sexu a sprostých slov, samozřejmě v parádním kulervoucím aranžmá, na jaké jsme od Parka a Stona zvyklí. Film sice není taková permanentní bžunda jako South Park, z větší části je to spíš jemná, i když pořádně jedovatá satira (dokonce až tak jemná, že se vsadím, že většině Američanů vůbec nedojde, co je myšleno ironicky a co vážně), ale nedokážu si představit nikoho, kdo by se při tomhle mohl nudit. Zkrátka a jednoduše, Team America nejde popsat, to se prostě musí vidět. Zapomeňte na brblavé remcání, se kterým tady ve svých komentářích otravují někteří "pussies", protože je sere, že s nima "dicks" furt vyjebávají, a zajděte si na to! :)))))))))))

Vlčí smečka (1993)

Představitel vděčné filmové odrůdy politického thrilleru z nejvyšších bolševických kruhů, tentokrát z doby nástupu Brežněva k moci. Velká převelká škoda, že Igor Gostěv není stejně schopný režisér jako scénárista, protože díky jeho amatérské reži, hudbě a kameře film vypadá jako laciná německá detektivka ze 70. let. Naštěstí jej táhne obstojně vystavěný scénář a především výborně napsaný a ještě lépe zahraný Chruščov. Rozhodně stojí za vidění.

Poslední Mohykán (1992)

Nádherný výpravný film s chytlavou ústřední "theme", kvalitními herci, fantastickou kamerou a strhující poslední čtvrthodinkou. Pět hvězdiček ale nedávám, protože kromě skutečně úchvatných a dokonale zrežírovaných bitev a akčních scén jsem se přece jen malinko nudil. Možná to je jen subjektivní záležitost, ale film měl poměrně hodně nevyvážené tempo, nedokázal jsem se ztotožnit s hlavními hrdiny, jejich motivy, pocity a pohnutky mě nějak nechávaly chladným - prostě mě to nechytlo za srdce. Ale jak říkám, tyhle věci jsou u filmu skoro vždy subjektivní, vy možná budete nadšení. Já se jen poměrně dobře bavil.