Meet the Feebles (1989)

Já nevim, já mám podobné anarchistické, tabubořící bžundy rád (South Park, Team America), ale tohle mi prostě a jednoduše nepřišlo vtipné. Opravdu jsem se snažil, rozkoukal jsem to dokonce třikrát, ale nešlo to - děsná nuda a ani jedno zachechtání. Sorry.

Muž, který nebyl (2001)

Velice stylové, vypiplané a herecky fantastické. Podle nadšených komentářů všude okolo je patrno, že spoustě lidem to stačí. Mně je to ale málo. Hodně málo. Tyhlety formalistické hříčky, načančané, rozevláté a prázdné mně přivádějí ke kacířské myšlence, jestli někdy přece jen "umělcům" neprospívá, když nad nimi tlustí šéfové studií drží bič. Coenovci jsou nesporně obrovskými filmovými talenty, jedněmi z největších za posledních dvacet let, ale zřejmě potřebují, aby je někdo ukáznil, přiměl se soustředit, aby jim dal jasně najevo, že ohrnovat nos nad "zábavností" je snobské a směšně nabubřelé. Jistě, můžete rozebírat jednotlivé detaily, práci kamery, skvělé herecké výkony, režii, co vše se ve filmu děje a proč, jak to obvykle filmoví inťouši dělají, ale jako celek je to totálně zbytečný snímek. Je to film, který nebyl. Možná někdo namítne "no právě v tom je ten vtip!". Inu, pak asi nemám smysl pro humor.

Adaptace (2002)

Ano, jistě, Kaufman je prostě machr, i když zrovna nemá co říct a o čem psát, Nick Cage podává jeden z výkonů desetiletí, Meryl Streep je geniální jako vždy, ale nemůžu si prostě pomoct. Adaptace mi připadá jako samoúčelná scénáristická ekvilibristika, která se tím sice vůbec netají, právě naopak to dává ryčně najevo, ale proto není o nic méně nudná. Charlie, já ti vidím až do žaludku - tys byl prostě v tvůrčí krizi a tak si plácal páté přes deváté a spoléhal se, že ti to diváci zbaští, protože to je holt "od tebe". No, úplný propadák to není, film, který napíšeš ty a ve kterém hraje Cage a Streep, prostě propadák být nemůže, ale příště se pusť do psaní, až budeš mít inspiraci.

Bratříčku, kde jsi? (2000)

Patřím k těm, kdo tohle naprosto nepochopili. Zřejmě to není jedna z těch skvělých, univerzálně pochopitelných pecek, které Coenovi obvykle točí. Bratříček je skoro výlučně pro Američany, nejlépe jižany, a vůbec nejlépe Texany nebo Arizoňany, řekl bych. Asi podobně by působil na průměrného Američana třeba seriál Chalupáři. Nepochopil by to a nudilo by ho to, třebaže to je skvěle natočené a skvěle zahrané. Takže jedna hvězda za nepopiratelně mistrovský styl (jak je u Coenů zvykem) a dokonalého Clooneyho (jak je zvykem u Clooneyho).

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Kombinace Kaufmanovy šílené geniality a schopnosti nabídnout divákovi jiný pohled na svět, skoro jakoby do jeho zákulisí, naprosto fantastického a charismatického výkonu Kate Winslet, ze které nešlo spustit oči, spolehlivě výborného Jima Carreyho a skvělého cítění debutujícího režiséra Michela Gondryho, který přesně formuloval Kaufmanovy zběsilé nápady, se povedla na výbornou a zaslouženě sklidila potlesk na celém světě. Obzvlášť silně to zapůsobí na ty (z nás), kteří znají Carreyho příběh a pohnutky z vlastní zkušenosti. (Snad jen malá výhrada, nejspíš ryze subjektivní - kdybych o tom filmu předem neslyšel takovou chválu a kdyby tam nehráli tak skvělí herci, asi bych nepřetrpěl ani prvních deset minut. Doopravdy mne to chytlo a nepustilo až po půlhodině).

Ničitel Conan (1984)

Slabší než první Conan. Fleischer sice předlohu kopíruje zručně, ale bez Miliusovy zažranosti a nadšenectví, a ani Basil už do toho nedává tolik umu. Jenže Conan byl geniální, a proto ani jeho bledá kopie nemůže být úplně špatná. Jedno je každopádně jisté - nikdy předtím ani nikdy potom nevzniklo v subžánru sword&sorcerery nic, co by se oběma Conanům přibližovalo byť i jen vzdáleně.

Wall Street (1987)

Počítačové vybavení, se kterým pracoval Charlie Sheen a ostatní makléři, patřilo do starožitnictví už pět let po natočení tohohle filmu, ale obecné poselství, které nám Oliver Stone předkládá, bude neměnné a pravdivé, co bude svět světem a dokud se lidé budou dělit na poctivé, pracovité, ale neprůbojné ovce a dravé, ambiciozní a naprosto bezcharakterní vlky. Michael Douglas zahrál neuvěřitelně charismatického padoucha a také oba Sheenové byli velice přesvědčiví. Maestro Stone ve své nejlepší formě.

Krycí jméno Donnie Brasco (1997)

Al Pacino v gangsterském thrilleru. No řekněte, může to být špatný film? Správně, nemůže. Ale genialitu jako Kmotr nebo Heat rozhodně nečekejte. Tak tak 4*.

Insomnie (2002)

Opravdu originální thriller, Al Pacino, který prostě ne a ne zahrát špatně, a zručně vystavěná atmosféra tahají tento film ze solidního průměru do zajímavého lehkého nadprůměru.

Koule (1998)

Michael Crichton se musí obracet v hrobě....eh... teda, až umře, tak se bude obracet v hrobě z toho, co mu Levinson provedl s jeho skvělým románem.