Apokalypsa (1979)

Tenhle film jsem měl asi napoprvé shlédnout v normální, nerozšířené verzi. Director's Cut na mně totiž zapůsobil tak, že distributoři moc dobře věděli, proč některé scény (či dokonce celé kusy) vystřihli. Dokonce jsem většinu z nich spolehlivě identifikoval, třebaže jsem o filmu předem věděl jen to, že tam nějaké přidané scény existují. Ale necháptejte mě špatně, Apocalypsa má své naprosto geniální momenty, scény opravdu nezapomenutelné (nálet na vesnici za Wagnerovy Jízdy Valkýr, celý herecký výkon Marlona Branda a další) a rozhodně působí dojmem velkého uměleckého díla (nutno ovšem dodat, že značně stylizovaného - řeči o tom, že TOHLE JE Vietnam jsou jenom řeči, je to příliš halucinogenní, příliš nadsazené, příliš surrealistické; podle mého názoru na válce nic surrealistického není, válka je přímá, surová, zemitá a určitě existují věrnější vypodobnění, např. Spielbergovo vylodění v Normandii). Pro mě osobně však byla režisérská verze příšerně zdlouhavá, nesoudržná a přidané scény rozbíjely tempo a soustředěnost filmu. Možná je to lahůdka pro fajnšmekry, kteří viděli kinoverzi a volali po nášupu, ale z mého pohledu tím film objektivně velmi utrpěl. Škoda. P.S.: Běžná kinoverze je naprostá lahůdka, neoddiskutovatelných pět hvězd.

L. A. - Přísně tajné (1997)

Pět hvězdiček tentokrát nejen jako hodnocení pouze v rámci žánru, ale také za odvahu propasírovat do hollywoodské krimi i nějaké tu psychologii a zásadnější sdělení o stavu světa. Narozdíl od jiných excelentně zpracovaných a promyšlených, ale ve výsledku poněkud plytkých detektivek jako Sedm nebo Obvyklí podezřelí má tenhle film určitou hloubku a po shládnutí zůstane člověku v hlavě nejen další hodinu nebo den, ale mnohem déle.

Musíme si pomáhat (2000)

Opravdu vynikající film, se všemi komentáři nelze než souhlasit, Hřebejk je v současnosti špička českého filmu. Od naprosté dokonalosti jej u mě dělí několik sice drobných, ale přece jen nepříjemných chybek jako až absurdně přehnané používání efektu roztřesené či rozmázlé kamery (to mě fakt vyloženě štvalo), nepochopitelný přehmat s Heřmánkem dabovaným Tesaříkem, Csongor Kassai mi taky zrovna nesedl. Ale celkově si tenhle film nominaci na Oskara určitě zasloužil.

A.I. Umělá inteligence (2001)

Takže hodnocení A.I. Mno, nikdy jsem nedělal nic snazšího :)) Ale vážně - v komentářích se lidi většinou dohadují, jestli by to Kubrick natočil lépe nebo ne. Ač si uvědomuji, že to je tak trochu diskuze o tom, kolik andělů se vejde na špičku jehly, tak mi to nedá a musím prohlásit - ano, natočil. Na každého asi A. I. působí trochu jinak, ale já z ní měl pocit, že Spielberg se dlouhou prací v hollywoodu dostal do určitých kolejí, z nichž už nikdy nebude moct vybočit. Těžko to popsat konkrétněji, jsou to určité režisérské postupy, fígle, výrazy, které jsou charakteristicky hollywoodské (neboli komerční?) ať už to znamená cokoliv. A tenhle film se nikdy neměl dostat pod sebemenším vliv hollywoodu, protože ten je vždy zjednodušující, zplošťující, zpřístupňující co nejvíce lidem. A. I. mohla být druhá Vesmírná odysea, jenže Spielberg tady dosáhl svého stropu. Líp už to prostě neumí. Není to geniální vizionář jako Kubrick. On je jen geniální řemeslník. Příliš z toho vyčnívá jeho snaha nezklamat svého filmařského guru a zároveň se zavděčit masovému publiku. A nedaří se mu ani jedno. Ale přes to všechno je A. I. vážné, hluboké, filozofické sci-fi se superáčkovou výpravou, skvělými herci a některými skutečně nezapomenutelnými momenty. A já se ptám - kolik takových filmů existuje? Pět hvězdiček tedy dávám nejen za několik brilantních scén, za odvahu vůbec takový film natočit, ale především za relativní jedinečnost a výjimečnost, protože za posledních patnáct let žádná konkurence A. I. prostě nevznikla.

Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

Natočit film jako Peter Weir neumí nikdo jiný. Snad neurazím zesnulého mistra, ale v některých ohledech mi připomíná Stanleye Kubricka - pečlivost, cit pro detail a hlavně láska k filmu jako takovému, která z jeho děl vyzařuje.

Nejhorší obavy (2002)

V žánru politických thrillerů určitě špička, kompetentně natočená (kamera je vynikající), slušně zahraná (Affleck se tentokrát vybičoval k průměrnému výkonu) a scénáristicky promyšlená. Pro mě osobně - ač to může znít skoro hříšně - nejlepší Ryanovka i navzdory neúčasti Harrisona Forda.

Monty Pythonův smysl života (1983)

Nesouhlasím, že film je nevyvážený a roztříštěný a podobně. Ne - je to jedna velká, poslední epizoda, ovšem v áčkovém zpracování. A jako taková má své slabší (asi dva) a geniální (většina) momenty, ale to k tomu přece patří! A navíc ty geniální gagy jsou supergeniální. V seriálu se vyskytoval jeden supergeniální gag tak jednou za tři čtyři epizody, tady jich máme aspoň šest během devadesáti minut. Kdepak, tohle není nejhorší, ani nejlepší pythonovský film - to je totiž zdaleka nejlepší pythonovská epizoda! A vůbec - every sperm is sacred!

2010: Druhá vesmírná odysea (1984)

Jinak průměrný režisér Peter Hyams se druhou Vesmírnou odyseou vážně překonal a řek bych, že překvapil nejen všechny filmové fandy, ale i sám sebe. Výborné pokračování Kubrickova klenotu, téměř zcela prosto jakékoliv "hollywoodizace", jehož kvality vyniknou zvláštně v porovnání se zbytkem filmové sci-fi produkce.

Soumrak mrtvých (2004)

Ale jó, nakonec dobrý! Tenhle film má totiž úplně jinou křivku průběhu, než snímek, který se snaží parodovat - tedy Dawn of the Dead. Zatímco Dawn se skvěle rozjel a postupně upadal ve stereotyp, u Shauna jsem prvních dvacet minut jen zíral, co to je zase za hovadinu a byl jsem vážně rozhodnut, že to vypnu a budu se věnovat něčemu užitečnějšímu (rozuměj, sledování nějakého jiného filmu). Ale pak jsem se začal pomaloučku polehoučku pochechtávat, uculovat a usmívat, při pohledu na zombíka na invalidním vozíku už mi koutky cukaly pořádně a nakonec jsem se chechtal na celé kolo. Vyvrcholilo to závěrečnýma scénkama a zombíkama zaměstnanýma jednotvárnou prací nebo soutěžícíma ve stupidních estrádách v TV. Takže nakonec slušné, velmi slušné.

Predátor (1987)

Excelentní survival horor, který je jedním z milníků fantastického žánru. A stejně jako v případě Terminátora, Terminátora 2, Barbara Conana nebo Total Recall u toho je opět Arnold. Možná to není tak perfekcionistické a vizuálně propracované jako první Vetřelec, ale co do hustoty a gradace děje si Predátor ani s tímto klenotem sci-fi v žádném případě nezadá. Navíc má Arnold (alespoň pro mě) větší charisma než Weaverová. Snad je jako herec poněkud toporný, ale v těchhle filmech to je naopak jednoznačné plus a také díky němu se dostává T1, T2, Conan nebo právě Predátor na úplně jinou kvalitativní úroveň.