• Krátkometrážní

Tetris (2023)

Tetris je divácky vděčný film. Je totiž extrémně zábavný a srozumitelný i přesto, že příběh pojednává o získávání autorských práv. Taky tomu pomáhá krásná retro videoherní grafika a hudba, díky které jsem se po celou dobu tetelil blahem. Sovětský svaz je zde zobrazen velice realisticky a finále je neskutečně napínavé. A vůbec nezáleží na tom, že se to ve skutečnosti stalo úplně jinak. Plný počet dávám čistě na základě subjektivního pocitu, jelikož žeru jak Tetris, tak Tarona Egertona. Jsem zvědavý, jak dlouho mi ještě bude v hlavě znít The Final Countdown.

Batman: Zkáza Gothamu (2023)

Nejsem moc velký fanoušek všech možných alternativních verzí Batmana z minulosti, ale tohle mi překvapivě sedlo. Za zmínku stojí především precizní animace, která opravdu vyniká mezi většinou DC animáků za posledních pár let. Doslova jsem hltal nekonvenční mytologii tohoto světa a depresivní atmosféru Gothamu. Jediná věc, kterou bych vytknul je přemrštěné množství záporáků, ale jinak jsem si film moc užil.

Z jiného těsta (2023)

Průměrná romantická komedie, snažící se zdůraznit rasové rozdíly. A vlastně se jí to celkem daří. Je pravda, že dialogy jsou občas podivně napsané a spoustu kulturních narážek jsem nepochopil, ale vlastně mi to ani moc nevadilo. Taky jsem ocenil stylové prostřihy mezi jednotlivými scény. Stojí to za zhlédnutí, už jenom kvůli Jonahu Hillovi a Eddiemu Murphymu, bez kterých by byl film poloviční.

Operace Fortune: Ruse de guerre (2023)

Pohodová špionážní zábava, která stojí především na hereckém ansámblu a humoru. Akorát je škoda, že hlavní zápletka je místy zbytečně moc komplikovaná a finále není dostatečně silné. Jinak si nejde na co stěžovat. Není to sice taková pecka, jako předchozí Ritchieho film, ale stejně jako u Rozhněvaného muže, i tady musím pochválit hudbu.

Vražda v Paříži (2023)

Pokud nebudete očekávat geniální detektivku, budete spokojení. Příběh je samozřejmně debilní, ale zachraňují to Sandlerovy vtipné hlášky a skvěle fungující chemie mezi ústřední dvojící. A navíc, osmdesát minut je pro takový typ filmu ideální. Mít to jenom o dvacet minut navíc, už by to bylo na škodu. Nenudil jsem se, tudíž bych Vraždu v Paříži s klidným srdcem doporučil všem nenáročným divákům.

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Po všech těch trailerech a prvních dojmech jsem čekal větší hrůzu. Rozhodně to není takový mišmaš jako druhý Doctor Strange nebo trapná blbost jako čtvrtý Thor. Je to prostoduchá rodinná zábava, která kráčí ve šlépějích předchozích dvou filmů s Ant-Manem, takže moc nechápu to obecné zklamání. Kang mě bavil, především jeho minulost v kvantové říši a napínavý finální souboj se Scottem. Humor je tu fajn, i když se občas vtipkuje ve chvílích, kdy to není úplně vhodné, jak už je v MCU zvykem. Je škoda, že první polovina je tak sterilně nudná a film je celkově dost nevýrazný, ale já žádný zázrak nečekal, takže jsem víceméně spokojený.

Legie superhrdinů (2023)

Není to špatné. Film se nezabývá zbytečným vysvětlováním podrobností a ihned nás hodí do děje. Neznamená to však, že se divák neznalý postav bude ztrácet. Zápletka je sice předvídatelná, ale zachraňují to dynamické akční scény a ústřední hrdinka. Tahle verze Supergirl je prostě dobrá a očividně dokáže utáhnout vlastní film. Vedlejší postavy se taky povedly, takže nemám moc co vytknout. Akorát ten název je trochu zavádějící.

Avatar: The Way of Water (2022)

Jednoduchý příběh zabalený do kurevsky nádherného vizuálu. Zkrátka perfektní atrakce. 8/10.

Weird: The Al Yankovic Story (2022)

Konečně pořádný biografický film, který se obejde i bez historických nesrovnalostí a vymýšlení blbostí, které se ve skutečnosti nestaly. 8/10.

Wendell a Wild (2022)

Nový film Henryho Selicka má stejně dobrou animaci a atmosféru jako jeho předchozí počiny a přesto je to tak trochu nuda. Příběh není špatný, ale těch dějových linek je tu prostě moc, tudíž jsem měl pocit, že hlavní hrdinka nedostává dostatek prostoru. Není to nejhorší, ale existuje spousta kvalitnějších animáků se stejnou tématikou. 5/10.