• Krátkometrážní

Na nože: Glass Onion (2022)

Glass Onion sice není tak našláplý film jako jeho předchůdce, ale přesto se jedná o zatraceně kvalitní detektivku, ve které skvěle funguje mix humoru a napětí. Díky dobře napsaným postavám mě to okamžitě vtáhlo do děje a ani na minutu jsem se nenudil. Rian Johnson opět nezklamal, stejně jako Daniel Craig a zbytek hereckého ansáblu. Akorát je škoda, že pokud nad tím vším začnete přemýšlet, nedává to moc smysl. 8/10.

Divnosvět (2022)

Na Divnosvětě je divné to, že ho většina lidí v kinech odignorovala. A přitom je to příjemná dobrodružná pohádka, která ničím moc nevybočuje z klasické Disneyho šablony. Má to nejen fajn postavy, ale taky zajímavé prostředí a příběh. Pokud nebudete očekávat zázrak, věřím, že si film užijete. 6/10.

Predátor: Kořist (2022)

Prvních pár minut jsem si říkal, že se asi unudím k smrti. To jsem ale netušil, co mě čeká za pecku. V momentě, kdy Predátor začne řádit se film pořádně rozjede a už se nezastaví. Je neskutečně zábavné sledovat způsoby, jakými lovec likviduje své oběti, a hlavní hrdinku, která se snaží za každou cenu přežít. Tahle napínavá akční řežba je zkrátka povinnost pro všechny fanoušky sci-fi bijáků a už teď se nemůžu dočkat, až uvidíme Predátora příště. 8/10.

Pinocchio Guillerma del Tora (2022)

Příjemná pohádka s krásnou animací, jejíž největší slabina je v tom, že příběh je všem až moc dobře známý. Tohle je naštěstí ten správný způsob, jak udělat remake. Děj je v zásadě stejný, ale okořeněný novými tématy a písničkami. Je ale pravda, že ke konci se to už trochu táhne, což je jeden z důvodů, proč budu mít vždy raději starší verzi od Disneyho, která je navíc překvapivě temnější než verze Guillerma Del Tora. 7/10.

Smrt na Nilu (2022)

Smrt na Nilu je poctivě natočená detektivka. Při sledování každého záběru jsem měl pocit, že sleduju velkofilm, což se u spousty rádoby blockbusterů dnešní doby říct nedá. Kéž by takhle pěkný film měl i zajímavé postavy, na kterých by mi alespoň trochu záleželo. Bylo mi absolutně jedno, co se komu stane a kdo se ukáže jako viník. Ovšem musím uznat, že finále je v rámci možností celkem napínavé. Jak by řekl můj oblíbený filmový publicista: "Je to hezké, ale k hovnu." 6/10.

Zlouni (2022)

Konečně pořádný akční animák pro všechny věkové kategorie. Zlouni se můžou chlubit nejenom stylovými akčními scénami a parádní hudbou, ale taky sympatickými postavami a dobrým humorem. Rozhodně ale nečekejte originální zápletku nebo překvapivý konec. To, jak film dopadne, musí dojít každému už po přečtení synopse. Avšak v rámci rodinné zábavy se jedná o příjemnou záležitost, kterou byste si neměli nechat ujít. Tohle strčí do kapsy obě letošní Pixarovky. DreamWorks poslední dobou fakt válí. 8/10.

Vražda v Londýně (2022)

Docela fajn satira pro fanoušky detektivek, kterou stojí za to vidět hlavně kvůli hereckému obsazení a sympatické stopáži. V dnešní době se těžko hledá hodinu a půl dlouhý film, který navíc tak hezky odsýpá. Dokonce i to lehce bizarní finále mi sedlo. Díky příjemné atmosféře 50. let se na to pěkně dívá a najde se tu řada solidních vtipů, ale pokud Vraždu v Londýně vynecháte, o nic moc nepřijdete. 6/10.

Uncharted (2022)

Průměrný a nepříliš zajímavý dobrodružný film o hledání ztraceného pokladu, jehož variaci jsme viděli už tisíckrát. Postavy jsou šablonovité a akce až na pár výjimek neuchvátí. Opěvované hry jsem nehrál, takže nemůžu porovnávat, ale nedivím se, že jsou skalní fanoušci nasraní. Alespoň ten Banderas mohl být lépe využitý. 4/10.

Ninjago - Crystalized (2022) (série)

Myslel jsem si, že Ninjago už nikdy nebude tak dobré jako kdysi. Tahle série mě přesvědčila o opaku. Respektive její první polovina, která funguje na jedničku. Návraty různých postav jsou podávány strašně epicky a zároveň nepůsobí na sílu. Druhá půlka je sice trochu slabší, ale rozhodně nenudí a ocenil jsem, že finální bitvy se účastnili nejen všemožní hrdinové, ale taky obyčejní občané města. K dokonalosti tomu chybí hodně, ale i přesto jsem si tuhle nostalgickou jízdu náramně užil. 8/10.

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Kupodivu jsem se nenudil, což je zázrak vzhledem k té přemrštěné stopáži. Pěkně to odsýpá a oproti předchozím MCU projektům tohoto roku se mi při pohledu na vizuální efekty nechce zvracet (teda až na finále). Problém je ten, že film není ničím zapomatovatelný a i přesto, že mě hlavní hrdinka bavila, tak jsem měl pocit, že nepůsobí jako hlavní postava. Je sice pravda, že se snímek odlišuje alespoň specifickou atmosférou, ale to neobhajuje jeho existenci. Je trochu smutné, že tento lehce nadprůměrný film je zároveň Marvelovka roku. Snad bude příští rok honosnější. 6/10.