• Krátkometrážní
  • Rodinný

Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006)

| Prví Piráti z karibiku mi prišli ako slušná fantasy somarina ,ktorá mala solídny príbeh ,u ktorého ste sa dokázali zabaviť. No dvojka mi príde uz iba ako bezduchá napodobenina prvého dielu so zopár dobrými scénami a vtipmi ,ale ten zbytok ani nestojí za reč. | | Začína to fakt super. Scéna s guľami ,Jack ako zdrhá pred domorodcami ,prvé stretnutie Dead Mana....a potom sa z toho stane obrovský CGI bordel ,ktorý úplne ignoruje LORE ,ktorý nastolil prvý diel a pravidla si vymýšla za pochodu. Dead Man sa môže premiestňovať vďaka tomu ,že keď je jeho v blízkosti drevo tak sa doň vsiakne a postaví sa niekde inde....WTH!? ČO JE TO SAKRA ZA BLBOSŤ!? Uz dlho som nedostal také silné IRT ako u tohto filmu. | | Film som ani nedopozeral do konca ,pretože uz som na to fakt nemal nervy. Takže z toho ,čo som videl som si pripadal ,akoby som bol na horskej dráhe. Začne to super (gule a ostrov s domorodcami) a potom to začne padať (beznosí Voldemortov nástupca a.k.a Dead Man) a potom sa to už nezdvihne....za efekty dám aspoň 60% ,pretože herci mi prisli tak podpriemerní ,že ich tu ani nezmienim...Už sa k Pirátom nikdy nevrátim. Ďakujem Mafošovi ,že mi aspoň spríjemňoval toto utrpenie. Dovi!... |

Cyberbully (2015) (TV film)

[SPOILERY] | Aj s dvoma postavami dokážete vypracovať emotívnu drámu. Primitívny nápad ,no spravený veľmy originálne a sofistikovane. Dej nebudem moc prezrádzať ,pretože by som vyspoileroval polku filmu. | | V jednoduchosti ide ,ale to ,že herečku Maisie Williams (ktorá aj z mála dokázala v tomto filme vytvoriť precítenú postavu) začne otravovať nejaký týpek na nete a začne jej vyhrožovať ,že ak nebude plniť ,čo jej povie zverejní jej nudes. Pripadá vám to až moc jednoduché? Presne na tom to celé stojí. Dôležité nie je ako film vyzerá ,alebo kolko má postáv ,ale ,čo chce film povedať a akým spôsobom to zrealizuje. A film Cyberbully svoju realizčciu zvládol dokonale. Film často prepína medzi obrazovkou počítača a reálným prostredím. Btw film sa odohráva len v jedinej miestnosti a je postavený hlavne na dialógoch ,takže ak nemáte radi príliš dlhé kecanie tak sa na to ani nepozerajte. V celom filme sa ocitne iba jediný jumpscare ,ale aj ten ma svoje odôvodnenie - okolo tej 14. minúty uz to začína byť chrápačka a bum!...vyskočí na vás jumpscare ,ktorý vás prebudí vďaka čomu budete od tohto bodu v neustálom vytržení a napätí čakať ,čo sa bude ďalej diať a kedy príde ďalší jumpscare. Koniec je možno až moc lineárny happy-end ,ale na konci budete v takých rozpakoch ,že nebudete vedieť ,čo si máte myslieť. A este viac v rozpakoch budete keď zistíte ,že veľa scén bolo inšpirovaných jednou skutočnou youtuberkou ,ktorá natáčala videa pomocou viet napídaných na papieri ,predtým než spáchala samovraždu (kto videl film pochopí). | | VERDIKT: Cyberbully je vážny film o kyberšikane ,ktorý svojím spracovaním predbehol väčšinu filmov z found footage žánru. Film si neužije každy ,hlavne tí ,čo nikdy nezažili šikanu tento film nepochopia. Nebál by som sa povedať ,že je film dosť artový ,ale 60 minút vám uplynie ako voda ,takže mi to nepríde ako stráta času. Presne takto som si predstavoval ,aby dopadol film Unfriended ,no miesto perfektnej prepracovanosti ako tu som vtedy dostal iba neskutočne odfláknutú robotu. Za neskutočnú Maisie Williams a záhadného hackera dávam 90% - naserte si tí ,ktorí nesúhlasíte! Ja milujem amatérske filmy! |

Tunnelen (2016)

Zaujímavý nórsky kraťas ,ktorý by ako z oka vypadol seriálu Black Mirror. Jednoduchý nápad prevedený zaujímavým spôsob dokaže vždy zaujať. Milujem filmy ako tento ,kde až do konca netušíte ,čo sa vlastne deje. Odporúčam si to zažiť na vlastnej koži.

Jumanji (1995)

Jumanji je snímok ,ktorý dokážem pozerať donekonečna (a ešte ďalej) a nikdy ma neomrzí. Je to film ,ktorý je svojim príbehom a efektami (zväčša priemernými) jedinečné béčko ,ktoré ukazuje ,že rodinná komédia (v mojich mladších rokoch by som to nazval aj horor) a dráma môžu ísť do seba. Plus si k tomu všetkému pripočítajte skvelého komika môjho detstva Robina Williamsa (nech je mu zem ľahká) a máte dvojhodinovú zábavu ušitú na mieru. Z dnešného pohľadu sa môže Jumanji javiť ako neskutočná hovadina ,no má v sebe kúzlo (hlavne asi to bubnovanie z hry) ,ktoré je doplnené hmatateľnou atmosférou a srdcervúcimi scénami (ako scéna s levom v spálni ,obrovskí komári ,alebo finále v Alanovom dome ,kde sa bojuje o posledné políčka) ,pri ktorých sa veľmy bojíte o postavy i keď je nám všetkým jasné ,že prežijú. Už iba môžem povedať len to ,že koniec je nevyspytateľný. VERDIKT: Nech si hovori ,kto čo chce za mňa je Jumanji zďaleka najpodarenejšia komédia s Robinom Williamsom. Je to jednoducho film ,ktorému odpustíte úplne všetko ak sa chcete odreagovať. 80% - Lepšie ako knižná predloha.

#martyisdead - #follow (2019) (epizoda)

Seriál #martyisdead naplno ocenia len ľudia (ako ja) ,ktorí ucítili kyberšikanu na vlastnej koži. Ak mám ,ale hodnotiť epizódu ,ide si to stále svojím volným tempom a atmosférou ,ktorá stále priťahuje a so zvratmi ,ktoré fungujú. Čakal som ,ale niečo trochu inovatívnejšie....asi sa dočkám az neskôr. 75%

Gremlini (1984)

Jedna z mála hororových komédii ,ktorá má aj po toľkých rokoch stále niečo do seba. Ak mám byť úprimný ,myslím si ,že je to zatiaľ najlepšia horor-komédia ,ktorá za posledné roky vyšla. Priznajme si to ,koľko filmov vás dokázalo vystrasiť svojou atmosférou, potom pobaviť vystrelením starej babky z jej kresla a následným koledovaním pri jej dverách :D ? Vianočný rodinný film ako vyšitý ;) . Je pravda ,že z pohľadu súčasného diváka sa tam dá nájsť veľa technických a logických kiksov ako je scéna ,kde sa zabíjajú Gremlini v kuchyni (to ako vybuchol jeden v mikrovlnke bolo veľmy amatérské - z dnešného pohľadu ,ale berem ohlad na nízky rozpočet a dobu ,v ktorej film vyšiel) ,alebo pasáž ,kde zomrie posledný Gremlin (dneska to už nie je vizuálny strop ,no na svoju dobu celkom revolučné). Príbeh vám tu hovoriť nebudem ,pozrite si ho sami. Z postáv tu stojí za zmienku asi iba hlavný protagonista (klišé ,ale prepracovaný) a neskutočne CUTE Gizmo (tým nechcem povedať ,že ostatní boli zlí ,boli dobrí len ma nejak nezaujali). VERDIKT: Gremlins je komédia ,ktorej nie je nič sväté a robí si prdel úplne zo všetkého. Sequel v tomto duchu pokračuje a ešteviac si zo seba robí srandu (za zmienku stojí aj to ,že v dvojke si kameo rolu zahral wrestler a.k.a najhorší herec hollywoodu - Hulk Hogan). Čiže za zábavné pocity strachu davam 75% - ďakujem za príjemne zničené detstvo ;)

Total Recall (1990)

Total Recall narozdiel od svojho o 3 roky staršieho brata RoboCopa disponuje s väčším rozpočtom a známejším hereckým obsadením. Jeden z filmov Arnolda Schwarzenegera ,u ktorého sa fakt čudujem ,že som ho predtým nevidel. O príbehu tu rozprávať nebudem ,prečítajte si obsah. Čo ,ale môžem spomenúť je to ,že je to rovnaká popcornová jazda ako u RoboCopa. Dej je tiež klišé ,ale ide si svojou vlastnou cestou a do zabehnutých koľají nesie aj niečo neotrepaného a nevídaného. Masky sú v tomto filme krutoprísne (gratulujem maskérom ,mutanti tu vyzerajú veľmi reálne). Aj keď vizuál filmu vyzerá zozačiatku veľmi maketovo ,no jak mile sa dostaneme na mars....Páni! Na rok 1990 výborné efekty! A nielen efekty ,ale aj rekvizity a technická časť filmu je tiež podarená (urobiť v 90. rokoch obrovský reaktor cez počítač chcelo mať gule ,ale ako je možné ,že to vyzerá aj po toľkých rokoch super fakt nedokážem vysvetliť). Na filmu môžem vo finále ztrhať leda to ,že fakt nechápem ,prečo sa polka filmu točí okolo bordelu a to ,že je začiatok veľmi pomalý. Hlavné postavy sú fajn (Arnold nikdy neskalamal) a zo záporakov stojí za zmienku Arnoldova sexy manželka ("To je tvoje žena? Byla. Byla to fakt mrcha." ) . Takže ,aby som to zhrnul - filmári pri natáčaní odviedli skvelú prácu a film aj na dnešné dni vyzerá neskutočne profesionálne a príbeh je stále zaujímavý a bez dier aj po takmer 30-tich rokoch. Za scénu ,kde Arnold chodí s "turbanom" na hlave dávam 80% - Nejaké to pokračovanie by sa zišlo...

Moon (2009)

Moon je film ,ktorý si vystačí s málom a naopak veľa vám toho poskytne. Film naplnený hlbokým posolstvom ,ktoré sa skrýva vo velmi zaujímavom príbehu a po dopozeraní budete mať pocit akoby vám niekto ukradol mozog ,hodil ho do drtiču a vrátil vám ho naspäť. Film sa vám ,ale nebude páčiť ak nemáte radi pomalé vyprávačské tempo ako v Marťanovi a Alienovi. Ak sa vám páčil Marťan ,alebo mate radi šialené filmy ako Mr. Nobody ste na správnom mieste. Film je o astronautovi ,ktorému zachvíľu vyprší jeho práca na Mesiaci a potom sa môže vrátiť domov ,ale má ,čo robiť ,aby sa nezbláznil. To je v skratke Moon ,alebo film ,kde hrá iba jeden človek. Dovôd ,prečo sa má zblázniť vám (samozrejme) neprezradím. Pozrite si film, stojí za to. Viac už ani do filmu nemôžem brúsiť ,pretože by som sa pravdepodobne nevihol spoilerom. Preto ticho udelím filmu 90% a presvedčte sa sami prečo. Takýto film sa vidí raz za 10 rokov.

#martyisdead - #friend (2019) (epizoda)

Druhá epizóda si ide v zabehnutých koľajách plná skúmania príčiny Martyho smrti a početných retrospektív ,cez ktoré zisťujeme ,čo sa vlastne dialo z pohľadu Martyho. Atmosféra je tu rovnako nastavená ako v prvej epizóde. Nemám tomu ,čo vytknúť. Cítim tu dokonca aj zlepšenie....Posledná scéna ma znova nabaitila na zhliadnutie ďalšej epizódy. Dobrá práca.

#martyisdead - #martyisdead (2019) (epizoda)

Iný Soukup a iná kvalita seriálu. Na Pavlovi je fakt vidieť ,že sa na filmárskej škole toho naučil veľa a má naozaj talent. Teraz je už iba otázkou času ,či ten talent naplno využije a či seriál dostane plný potenciál...