• Krátkometrážní

Hranice lásky (2022)

S babičkou jsme původně chtěli na film zajít do kina, ale jak babička nakonec po zhlédnutí konstatovala Ještěže jsme na to nešli do kina, na takovou blbost, to by byly vyhozený prachy, jsme naštěstí předešli financování takové ptákoviny. Celá Hranice lásky trvá sice 95 minut, ale bylo to těch nejdelších 95 minut, co jsem kdy zažil - několikrát jsem si byl během sledování odskočit do kuchyně či na záchod, jen abych u toho mohl o pár minut trpět míň. Tempo příběhu se dlouhatánsky vleklo (kampak by se spěchalo?) a uvrhovalo mě do stavu jisté otupělosti, kdy jsem na obrazovku v pozdějších minutách jen tupě zíral a s prosebným pohledem v očích očekával konec celé té šarády. Celé je to vlastně strašně jednoduché a když se to vezme kolem a kolem, nic moc to nenabízí. Stačí totiž vidět jeden podobný film/dokument (Šťastně až na věky), kde téma polyamorie nebo otevřeného vztahu je, a máte po ptákách, protože už všechny klady a úskalí takových vztahů dávno znáte. Když je tedy téma neinovativní a nezajímavé, doufáte alespoň v sympatické postavy, které by film potahaly. Těch se taky nedočkáte. Vagnerová se tam tahá s kdekým a Řezníček je z toho v depkách. Nic moc. Ostatní postavy jsou málo vykreslené. Zbylé faktory jako kamera, střih, hudba atd. rovněž neohromí. Konec pak nabízí klimax, který se dal již od začátku očekávat. Podtrženo sečteno jsem se u tohoto nudného snímku nudil nadmíru a nehodlám jít s hodnocením výš už kvůli výše zmíněným mínusům. Vyhodnocení: Co ale pobavilo, byly babiččiny nenávistné komentáře na Vágnerovou 😁, ta se na ní vyřádila, chjo

V bolestech (2013)

Po 45 minutách vypnuto. Tahle amatérská sra*ka se už nedala dál sledovat. Postavy extrémně hloupé a nesympatické až to bolelo, příběh mdlý, o ničem a děravý jak ementál, úhly kamery nelogické, celkový koncept FF pojmut jako vlogísek či blogísek - hovadina! - a strach nebo napětí nulové. Takhle špatné FF jsem opravdu dlouho neviděl, a snad i dlouho neuvidím. Strašnej nesmysl. Vyhodnocení: Vždycky miluju ty rádoby rozumné důvody, proč nejít do nemocnice P.S. Možná se to ale koneckonců dá všechno vysvětlit tím, že si tito „inovativní" režiséři film platili z vlastní kapsy

Menu (2022)

Rok 2022 na horory zkrátka válí a Menu je toho přesným úkazem! Ať se i rok 2023 v tomto duchu i nadále drží! Začínáme v Menu zlehka. Seznamujeme se sympatickými a originálními postavami, jejich lehkým načrtnutím motivací, proč do luxusní izolované restaurace zavítali, a restaurací samotnou. Večer začíná nevinně - nějaký ten drahý chod a tak -, jenže poté se to v určitém bodě všechno úplně zlomí a rozjede se šílený mindfuck. Nechci spoilerovat, takže nebudu popisovat děj dál, ale stojí to fakticky za to! Herci jsou skvělí a ve svých rolích nanejvýš uvěřitelní (Anya Taylor-Joy zde snad hraje nejlépe, co jsem ji kdy viděl hrát), michelinská jídla jsou už od pohledu k smlsnutí, kamera, střih a hudba výtečně podtrhávají celé dění a zvraty s nečekanými situacemi a vyústěními samo sebou nechybí. Ovšem nejvíce musím vyzdvihnout záporáka a jeho mistrovský plán. Myšlenka filmu ve finále absolutně ohromuje a já nad ní jen smekám, stejně jako i nad prokouknutím plánu a následným zjištěním, jak z toho pekla ven. Ta scéna byla zkrátka něco a emoce jen vřískaly ve všech barvách. Bravo! Finální chod znázorňoval perfektní ironii a potupnost celého kulinářského světa ve své nanicovaté podstatě. Já zkrátka miluju tyto horory s příměsí přesně vyváženého vtipu a smysluplnou myšlenkou v pozadí! Vyhodnocení: Chci víc takových hororů! Kam se hrabe Peele!

Živí mrtví: Počátek konce - Série 2 (2016) (série)

O trochu horší než předchozí, a to především kvůli 2/4 seriálu, kdy ta úroveň byla celkem bídná (vinice byla fakt špatná a dál Bůh Šiva byl uspěchaný a nesmyslný). Naštěstí byla jinak úroveň super. Nejlepší díl byl za mě buď Všichni zahyneme nebo Duch. Moře je lokalita, kde za mě využili tvůrci spousty věcí a bylo to záživné, takže oceňuji. S postavami jsem si o něco bližší a u některých nastalo k silnějšímu výlevu emocí nebo odvážných rozhodnutí. Všechno bylo zase vydařené a zombíků přibylo, takže jsem spokojený. Jen, mě tolik nezajímala Tijuana. Zajímavé je, že se do seriálu dostávají úvodní scény a flashbacky, takže další bod nahoru. Jen doufám, že si udrží úroveň, aby to neskončilo jak u Ztracených, kde v pozdějších sériích začaly být dost zbytečný a nudný. Každopádně se zde opět objevily cool lokality a jsem fakt rád, že se konečně někdo v apokalypse vydává na jih, protože se skoro v každém druhém příběhu vydávají postavy hned na sever. Vyhodnocení: Nepříčetný Travis mi úplně vyrazil dech (miluju tu postavu ještě víc)

Živí mrtví: Počátek konce - Série 1 (2015) (série)

Skončilo TWD, a tak bylo načase se pustit do všemožných spin-offů, abych pak do budoucna (například do chystaného seriálu Rick a Michonne) měl povědomí o všech možných postavách a organizacích, které se můžou objevit, tak abych pak nebyl zmatenej a nemusel si to pozjišťovávat na internetu. Opravdu oceňuji, že to nekopíruje TWD a seriál tak vytváří úplně jiné prostředí a postavy, takže jde vlastně o zcela něco jiného, ale přesto si drží svou atmosféru a kvality. Za mě vypadá dokonce FTWD nadějněji než původní seriál - je hodně reálný, má originální lokality, postavy, vztahy a průběh, kterým bych se já osobně řídil. Nejsou tu žádné, ano vím, teď mě ukamenujete, postavy typu Rick a Daryl, takže se při sledování zbytečně nerozčiluji a všechny charaktery mám v oblibě. Až na Chrise, který není ale bezdůvdoně de*ilem, takže to je v pořádku. Nejradši mám Travise, se kterým se ztotožňuji. Dalším velkým plusem je, že stojíme při samotném počátku. Tempo samo o sobě není nějaké rychlé, ale já to naopak vítám, že je pomalejší. Je to tak reálnější a věřím, že by tomu tak bylo i ve skutečném světě (nekosili byste hned jednoho zombíka za druhým jakože nic). Sleduje se to skvěle a celý děj s postavami žiju, protože je snadné se do situace vžít. Zakončení je suprové. Nastane velká akce a rozběsněný Travis je teda pecka (ten to zandal!). Závěr je smutný a kamera výborná, přesně pasující k soundtracku. A když už jsme u soundtracku, to je dalším velkým plusem, protože je ho dostatek (oproti TWD, kde by to bylo báječný ho mít víc) a je cool. Mám to rád a jsem za tenhle styl vděčný. Jen tak rád! Vyhodnocení: Bože, ochraňuj mě před spoilerama. Už na mě jeden vyskočil, tak už žádný další!

Muž bez stínu (2000)

Takový mnohem béčkovější Neviditelný z prostředí laboratoře se šíleným zmagořeným vědcem, kterýmu se neviditelnost zalíbí až moc. Film má docela pomalý rozjezd a průběh, ovšem když se dostane ke konci v laboratoři, začínaj „jatka" a je to konečně záživné. Jinak je to opravdu takové vleklé, nezáživné dění s průměrným herectvem a příběhem, v němž už vlastně první a obří nelogičností, která by zabránila všemu následujícímu, je samotný pokus o zneviditelnění člověka, který by se v reálném životě ani nikdy neuskutečnil, protože by takovýho magora nikdo opravdu neposlechl. Vyhodnocení: Stále budu upřednostňovat Neviditelného z roku 2020

Wednesday (2022) (seriál)

Nechtěl jsem to původně vůbec sledovat kvůli tomu šílenému hypu, který okolo toho byl, ale nakonec jsem se na doporučení kamarádky podíval. No a byla to chyba. Je to typický Netflix se vším všudy. Trapné vtipy, z nichž se ujme jeden ze sta, pro trapné prosté teenagery, kteří nemají ani špetku filmového vkusu, nezajímavé šablonovité postavy viděné již z několika podobných mozkových výcuců Netflixu (ta jiná holka, která se nesnaží měnit pro ostatní, šikanátorka, crush, druhý crush a plno dalších karikatur), nudný děj bez osobitých inovací, hromada ubohých, rádoby drsných stěrů, z nichž teď děcka na TikToku šílí, lobotomní chování postav s ještě lobotomnějšími motivacemi a stopáž, která je zkrátka zbytečná, když to Addamsova rodina z devadesátek předvedla mnohem líp. Vypnul jsem tento cirkus po třetím dílem s tím, že mi můj čas za tohle opravdu nestojí, když existuje kvalitnější a zábavnější tvorba, která nepotřebuje fanoškovskou základnu tvořenou z emo tančících děcek. Vyhodnocení: Co je prosím vás za rok, že je Netflix schopen předvíst snad to nejhorší CGI za několik posledních let? Bylo k popukání.

Americké psycho (2000)

Očekával jsem Americké psycho jako trochu větší kultovnost. Jo, bylo to dobrý, to jo, taky že dávám 3⭐, ale čekal jsem víc. Patrick Bateman je sice dost velký psycho a sigma, zahrál to skvěle (asi se mi nejvíce zaryla do hlavy scéna se sekyrou), ale nějak to ke konci vyšumělo. Samozřejmě jsem zaznamenal větší myšlenkový přesah, který je hodnotný, ovšem mě osobně se tolik nedotkl. Ale chápu, že se ten film lidem líbí. Vyhodnocení: Je to prostě sigmů král

U konce s dechem (1960)

Jediné, co mě udrželo jakžtakž při sledování byly dialogy, které si hrály, vracely si údery a pošťuchovaly se. Díky tomu byla chemie mezi ústředním párem věrohodná. Ale jinak to bylo těžce o ničem (snad 30 minut jen leží v posteli a povídají si). Tyhle intelektuální filmy nemám rád, ale tak z té padesátky bych rád zkoukl všechny. Vyhodnocení: U konce s trpělivostí

Kdyby... (1968)

Ani nevím, co k tomu říct. Není to za mě nic extra. Spíš, než abych pozoroval nechuť studentů k učitelům, tak mi nestačily oči vypadnout z důlků, jak to na tom intru chodilo. To v tý době takhle bylo jako normální? Do těch sprch bych v životě nešel. A dělat učiteli poskoka... no to jen přes moji mrtvolu. Vyhodnocení: Konečné střílení bylo hrozně nezáživné a ploché