• Krátkometrážní

Pořád jsem to já (2014)

No, hodlal jsem si pustit film s Kristen Stewart, a tak jsem sáhl po tomto tolik oceňovaném dramatu o Alzheimeru. Už od první minuty jsem zjistil, že je to točené ve stylu, který moc nevyhledávám, ale neházel jsem flintu do žita. Přesto jsem to ale po 80 minutách vypnul, neboť jsem se nemýlil. Pořád jsem to já se nás snaží zasadit do příběhu po boku nemocné Alice, ale není možné, aby to fungovalo, když je celý příběh vleklý, pomalý, ale především nenabízí zajímavé scény nebo momenty, u kterých byste měli na krajíčku nebo vás jiným způsobem dojaly. Julianne Moore za mě hraje postavu nemocné hrdinky tak nějak povrchně. Pořád se usmívá a je taková divně nad věcí, a dokonce řeknu, že jsem jí nevěřil ani nos mezi očima. Celá ta postava na mě působila, jako by jí celý problém docházel jenom z půlky. Její rodina není moc prokreslená, takže se z nich stávají pouze panáčci, kteří se kolem ní pohybují, takže ani jejich dějové linie není možné moc prožívat. Ano, Alzheimer je zde znázorněn dobře a jeho neústupné zhoršování taky, ale je to na obrazovku převedeno natolik odcizeným dojmem, že nepřišla ani jedna scéna, u které by se mi Alice zželelo. Vyhodnocení: Někteří tady píšou, že se jim líbí, že je to soft drama, nikoliv žádné emoční týrání diváka, ale podle mě by film mnohem víc zapůsobil, kdyby jeho dramatická nota byla silnější a nemilosrdnější (viz Velryba, Žena, Černá Labuť atd.)

Nezapomenutelné prázdniny (2013)

Na poli coming of age se dá jistě najít daleko lepších filmů. Nezapomenutelné prázdniny jsou sice herecky stabilní, po řemeslné stránce sebejistě uchopené, ale po dramatické a originální stránce pokulhává. Vždy, když si na tento filmu vzpomenu, vybaví se mi typické letní filmy, kde to je nadupané hudebními vypalovačkami, přístavním městečkem a lidmi, kteří nemají pro hrdinu pochopení. A takových prázdninových snímků není málo. Proto jsem čekal, že dostaneme, vzhledem k procentuálnímu hodnocení, nějakou přidanou hodnotu. Bohužel nedostaneme. Nezapomenutelné prázdniny jsou sice o trochu dramatičtější než jiné letní filmy, ale jinak mám pocit, že mohlo dojít k nějakému většímu dramatu nebo rozepřím. S hlavním hrdinou bych se možná ztotožňoval více, kdyby nebyl až takový introvert. Po komediální stránce snímek u mě taky ne úplně zabodoval. Ale abych jen nehejtil, pochválím koupaliště, které velice trefně znázorňovalo oblíbené místo/brigádu, které/ou každý z nás v životě má a rád se do něj/ní vrací. Pro mě to je moje divadlo, takže jsem naprosto chápal vztah Duncana k jeho brigádě, kde mu bylo nejlíp. Na film se koukalo hezky, ale necítím, že by mi něco dal. Vyhodnocení: Pokud hledáte pravý coming of age zálěžitosti, vrhněte se na Mluv nebo Mysterious Skin

Velryba (2022)

Aronofsky je borec, a tak nebylo pochyb, že by Velryba nezabodovala. Navíc, když se na vzniku podílelo studio A24. Úvod je lehce pomalejší a moc nevíte, co bude náplní filmu, když za Charliem chodí plno návštěvníků a vše se tak nějak odehrává kolem něj. Sice se snímek již od počátku snaží o silné emoce, ale připadá mi, že to na mě ne úplně působilo. Avšak s postupem času přichází na scénu více myšlenkových proudů a film se blíží ke svému finále, které je zaručeně naprostým vrcholem. Tam se film emočně vyšvihne nahoru a dialogy naberou na správné tíživosti. To vše za doprovodu vizuálně atraktivních záběrů a moc dobrého hudebního podkresu. Vyhodnocení: Za co nedávám plný počet hvězdiček, je moc zjevná divadelnost (uvítal bych filmovější podobu) a úroveň emočního nátlaku, která byla po většinu stopáže slabší než třeba u Requiemu za sen

500 dní se Summer (2009)

První, co mě upoutalo, byl samotný senzační název a následné hezké odpočítávání 500 dnů. Soundtrack je od Mychaela Danny stejně jako u Narušení parádní a celkově jde vidět, že je film se vším nad věcí a režisér moc dobře ví, co dělá. Budování vztahu mezi Summer a hlavním hrdinou není kýčovité a jako romantika to šlape pěkně a rádi je sledujete, přestože vám hned z úvodu nasadí brouka do hlavy, neboť vám prozradí, že se nejedná o žádný šťastný romantický příběh. S tím mají také pravdu a bohužel od doby, kdy se začnou věci kazit, se začne rovněž kazit i moje radost z filmu. Začne to být po dějové stránce poněkud mdlé a Summer mě irituje na neskutečné úrovni. Děsná hyena. Následně hlavní hrdina vykoná rozhodnutí, se kterými vůbec nesouhlasím, a tak se to tak nějak veze. Při těchto chvílích to zachraňuje již zmíněný nádherný soundtrack. Vyhodnocení: Až závěrečná pointa se jménem film opět spasí a sníží moji nevoli vůči předchozímu dění

2:37 (2006)

Strašně silnej film a snad jeden z těch s tou nejlepší mozaikovou kompozicí, co jsem kdy viděl! Dopředu říkám: Nic si o 2:37 nezjišťujte, nic nehledejte, tady to je o překvapení. Proto se taky vyhnu spoilerům. Celý film je výborně seskládán ze střípků úhlů postav, které se neustále míjejí na školních chodbách a mezi nimiž kamera skáče sem a tam a zase zpět, až je pomalu zarážející, jak dobře napsanej scénář ten film má. Co rovněž chválím, je forma jakéhosi mocumentu, kdy postavy v průběhu opakovaně promlouvají do kamery se svými vnitřnímy pocity ohledně dění v jejich životě a jejich osobních tíhách. Jedna to má totiž horší jak druhá, sami si vyberte. To je asi tak ode mě vše a prozradím ještě toto: 2:37 je pořádná depka na entou s pořádně nepříjemným zakončením na školních záchodech! Vyhodnocení: Docela se mi ten australský akcent i líbil

The Walking Dead: Dead City (2023) (seriál)

Dead City je jeden z mnoha nových spin-offů, co se právě vyrojily, a tak jsem ho s radostí a očekáváním nových dobrodružství Maggie a Negana, zkouknul. To, co ovšem předvedl, je nehorázný žvást a průměrná až podprůměrná podívaná. Za 6 dílů se děj pohne minimálně, dal by se shrnout tak do tří vět, je bez jakýchkoli inovací, napínavých scén, zajímavých zvratů, násilí, tíživějších konfrontací nebo sympatických postav. Nemá zkrátka takřka co nabídnout a jen ždíme značku, čehož jsem se vysoce obával. Vaří se tu víceméně z vody, cucá z prstu a předchystává půda do budoucna, a proto není divu, že se chystá i druhá série, aby se "lore" rozšířil. Jsem tedy upřímně zklamán, protože tohle je dosti trapné podojení TWD značky. Jediný důvod pro 3⭐ je jakž takž ok záživnost. Vyhodnocení: I od toho speciálního zombíka jsem čekal něco trochu víc

La La Land (2016)

Tak když jsme měli ten Valentýn... La La Land jsem si vždycky představoval nebo možná spíše idealizoval jako velice zamilovaný roztančený film plný láskyplných písniček, zářivých barev, radosti a bravurně zmáknutých scén, za něž mu bylo nakonec i přiklepnuto neuvěřitelných(!) šest Oscarů. Jenže La La Land takový není. La La Land je plný tvou egoistů, co prožívají mezi sebou něco, co bych láskou v žádném případě nenazval, leda tak pouze velmi vzdáleně, jestli vůbec, jsou charakterově dvourozměrní stejně jako děj roztáhlý na dvouhodinovou stopáž, nezajímaví, spíše otravní - ona svou naivností, on svým jazzem (reálně mi jen potvrdil, proč nemít rád jazz) - a k tomu to všechno za doprovodu písniček, které nejsou chytlavé. Já s nimi zkrátka tu "lásku" neprožíval a po hodině a půl film přeskočil na konec, kterému se ani vzhledem k výše zmiňovaným výtkám tolik nedivím. Vyhodnocení: Za rok zkusím jinou romanťárnu

Lovecká sezóna (2006)

Loveckou sezónu jsem měl ve Chci vidět už delší dobu a pamatoval jsem si ji jako vtipnej animák, tak jsem jí chtěl dát konečně šanci. Jenže po zhlédnutí musím říct, že Lovecká sezóna nenabízí takřka nic. Je to tuctovka dělaná na zakázku, s velice jednoduchými postavami, jednoduchým dějem a jednoduchou animací. Nemá co nabídnout ani po stránce zábavnosti nebo jakékoli další nápaditosti. Vím, je to dětský animák, musí se k němu přistupovat s trochu jinačím měřítkem, ale když se třeba podívám na Karcoolku nebo Dobu ledovou, vidím propastný rozdíl. Tohle moc nedopadlo. Vyhodnocení: Fakt nechápu, že to dostalo tři díly

Klec (2019) (TV film)

Naprosto výborný snímek, a to jak na poměry televizních filmů, tak českých filmů obecně. Celý jej vesměs táhnou Bohdalová s Hádkem, jimž role věříte; Bohdalové fandíte a z Hádka máte přímo strach, především s přibližujícím se finále. Hutná atmosféra zamčeného bytu by se dala krájet -Hádek je neúprosný, násilnický, Bohdalová bezbranná důchodkyně s pocitem odevzdanosti a zbytečnosti -, k tomu všemu mrazivý hudební doprovod a cvrček. Nechci zajíždět více do detailů, ale za mě je Klec filmem, který by měl každý vidět, a to nejen kvůli své tíživé naléhavosti a propracované psychologii postav, ale především kvůli své aktuálnosti. Vyhodnocení: Dlouho mi fiktivní postavy nebylo takhle líto

Truman Show (1998)

Rozhodně originální film, to Truman Show nemůže nikdo upřít. Myšlenky se jen hrnuly, pozoruhodných a nápaditých situací byl zde nespočet, vtipné, nepříjemné i překvapivé scény neustále odevšad vyskakovaly a výborná řemeslná stránka s povedenými hereckými výkony celý film rovněž táhly. Já jsem si tedy film určitě užil a vřele doporučuji - stejně tak si o něm toho moc nezjišťovat a vyvarovat se spoilerům, protože zrovna u Truman Show si tohle nepřejete. 4,5⭐. Vyhodnocení: Linka s pravou láskou byla odvedená opravdu brilantně