• Krátkometrážní

Ledová smrt II (2008)

Ledová smrt II bohužel nezvládla udržet laťku a u mě tím klesá o příčku níž. Prostředí maloměstské nemocnice je stejně jako opuštěná horská chata skvělým dějištěm pro horor, bohužel na rozdíl od jedničky zde bylo využito jen málo z toho, co nemocnice nabízela. Co taky sráží film dolů, je hodina čekání, než se začne něco pořádného dít. Mezitím se tak nějak mluví a chodí po nemocnici sem a tam. Pak se sice v poslední půlhodině děj a pořádný vraždění rozjede, ale je to trochu pozdě. I přes všechny tyto neduhy se však poslední půlhodina dokáže postavit na nohy a naservírovat pořádné hororové šílenství s drsnými kamerovými záběry (vykopnutí okna u policejního auta, záběr na les, letící krumpáč). Samotný závěr si poté žádná o kultovnost všemi deseti. Vyhodnocení: Tak uvidím, co třetí díl přichystá

Ledová smrt (2006)

Norský klenot. Ledová smrt je slasher v celé své kráse. Máme tu partu přátel, z nichž každý je sympatický, a to se příliš nevidí, fandíte všem, dále opuštěnou horskou chatu, která je temná a na horor poměrně originálním a funkčním prostředím, za celou stopáž k tomu plně využita, vraha, který je neotřelý a nelítostný a dává pořádný killy, a na konec norské hory a sníh, díky nimž si tento snímek zapamatuju o to víc, protože taková krásná příroda se v hororu jen tak nevidí. Co mě rovněž příjemně překvapilo, bylo logické chování postav. Snad v žádném jiném hororu jsem neviděl, aby se postavy rozhodly před vrahem kempit v jedné místnosti a čekat na pomoc. To bylo tak strašně skvělý vidět takovou racionalitu; je vidět, že to netočili Američani. Takže za mě se jedná o velice příjemné překvapení a celkově vzato o ukázku funkčního slasheru se vším všudy. Vyhodnocení: Final girl byla úplně parádní!!!

Šílená noc (2022)

Nějak se mi ani s tímto průměrným vánočním akčňákem nechce zahazovat. Je to prostě děsně jednoduchej film. Bohatou rodinku přepadne banda zlounů, co chce prachy, shodou okolností do domu dorazí ve stejnou chvíli Santa a všechny ty padouchy přepere a zabije. To je vše. Nic víc, nic míň. Za mě děsně chyběla nějaká nadupanější akce, ale především vtipy! Ty tam sice zezačátku byly, ale od přepadení, jako by se vytratily stejně jako sníh z 23. na 24. u nás v ČR. No nic. Vyhodnocení: Šílenější byla spíš moje cesta vlakem domů 23., kdy jsem v něm trčel téměř 2 hodiny kvůli padlému stromu na koleji, a to jsme byli tak 100 metrů za stanicí

Smrt přichází v bílém (2003)

Pro mě první film roku 2024 (koukal jsem ho asi ve dvě ráno, schválně, jako vánočně zvolený horor), a totální flop po všech stránkách. Postavy jsou banda lobotomů, co myslí snad kolenem a jezdí v tom svým připos*aným lobotomobilu furt sem a tam bez nějakého přemýšlení, jak kdyby jim ani nezáleželo na tom dostat se z lesa pryč. Neustále nesmyslně vystupují a rozdělují se a zdechávají a čas od času jedné z nich rupne v bedně, aby se v tom bídným scénáři aspoň něco stalo, nadávají si, jsou agresivní (především otec-řidič), štěkají po sobě jeden blábol za druhým, do toho zpívají Jingle Bells, pak poslední dva přeživší napadne konečně prozkoumat taky trochu ten les, když jim po nekonečném ježdění v tý kraksně dojde, že to asi nebude žádná oybč situace, na kterou bude stačit obyč řešení. Jenže to by nesměly být dementní. Samozřejmě se to zas celý pose*e, a člověk se začíná teprve bát! Ne že by tohle byl nějak děsivý film, to vůbec ne, ani k smíchu bohužel není, přestože zde pokusy o komedii byly, mnohem víc máte strach z toho, jak de*ilní anebo sjetej ten člověk, co tohle napsal, musel být. No pak se tam zas něco semele a tadá, máme finále s tím nejklišovitějším vyústěním, co si jen u hororu z dvoutisícovek umíte předtavit. O můj bože, nějak papírek! Vyhodnocení: Mně už ta babka z Insidious hned přišla jako špatný znamení; kdekoli hraje, je to šit

Batesův motel - Série 4 (2016) (série)

Tak bohužel, seriál míří (pro mě) pomalu, ale jistě do průměrných vod. Čtvrtá série opakuje chyby třetí série, ovšem v o něco horším měřítku. Děj je ze všech řad nejpustší. Řeší se tu víceméně dokola jen Norman a ten jeho cvokhaus, Norma s Romerem a Dylan s Emmou. To je celý a nic víc. Za mě tedy z hlediska obsahové náplně deseti dílů docela slabota a místy lehká nuda na to, jak nám hezky konec předešlé série nachystal úrodnou půdu pro další vývoj. On i ten Norman není, co býval. Takže to je za mě asi tak vše, nemám moc co dalšího sdělit. Možná jen to, že konec byl klasicky skvělý, avšak zde se jednalo o ten nejslabší. Vyhodnocení: Přemýšlím, jestli se na konci 5. série objeví ta žena z Psycha

Nech svět světem (2023)

Tak za mě třeba lepší než K zemi hleď!, které je ze stejného soudku hlubších Netflix apokalyptických filmů. Herce to zde mělo všechny parádní, za mě však vede Myha'la a její vtipné urážení (viz. čůrání do bazénu) a Julia Roberts se svými oduševnělými monology. Ty byly parádní a trefné, vždy tak náhodně vytrženy z jinak plynulého děje, přesto však dobře načasované. Škoda jen, že tam takových nebylo mnohem víc, dodalo by to na celkové naléhavosti sdělení. Také chválím apokalyptické příhody, které častokrát zamrazily nebo překvapily (kontejnerová loď, letáčky, automatická auta,...), ty tvořily v podstatě ty nejzajímavější části filmu. Co se mi rovněž líbilo, byla celková pointa, kterou jsem úplně nečekal; musel jsem pak o ní nějakou dobu ještě přemýšlet. Takže na Netflix poměry dost cením. Bohužel bych ale filmu vytknul trochu zbytečně dlouhou stopáž vzhledem k tomu, že se tam za 2h a 15min až tolik nestalo. Ano, atmosféra byla sice tajemná a úplně jsem netušil, co se bude dít dál, ale celý film to taky nejde takhle táhnout. Čekalo by se, že konec to nějak všechno vysvětlí, ale to taky ne. Vím, že hlavně na ten si plno lidí stěžuje, mně však zas tak moc nevadil, možná bych i řekl, že byl docela dobře zvolen - perfektní ukázka bezohledné (americké i neamerické) laxnosti, na kterou se zde x-krát poukázalo nebo se i o ní otevřeně mluvilo. Takže tak. Mohlo to být rozhodně lepší, mohlo to být konkrétnější a podrobnější, mohlo to vytvořit trochu ukotvenější myšlenku, mohlo to nabídnout ze světa plného náhlých katastrof "bez vysvětlení" víc, ale dostali jsme, co jsme dostali, a já jsem poměrně spokojen. Lepší 3⭐. Vyhodnocení: A v tu chvíli my došla jedna velice důležitá věc. Že je mi z lidí na blití. P.S. Stěžovat si na tančící Juliu Roberts je fakt blbost

Den díkůvzdání (2023)

Zprvu jsem z traileru vyčetl, že se bude jednat o prvoplánový slasher s hloupými teenagery, který ale zaboduje v oblasti originálních gore vražd. Poté, co jsem si četl nadšené recenze, které tvrdily, že se jedná o nejlepší horor roku a nejlepší Rothův kariérní počin, jsem zpozorněl. Úvodní Black Friday scéna je bezva vygradovaná a její atmosféra se nepříjemně vznáší ve vzduchu po celou dobu. Bohužel později dochází ke zklamání v podobě nic moc postav, nezajímavé hlavní hrdinky a pár vražd působících dost nereálně, a to i na takovýto snímek (kontejner). Naopak třeba scéna s trampolínou byla super. Nejhorší je však, že jsem vraha čekal celou dobu a finální konfrontace tak pro mě neměla žádný dopad. Navíc, jeho motiv se mi zdá celkem chatrný. Pomalu v druhé polovině nám s bráchou docházelo, že se sice Eli Roth v hororu vyzná a jde vidět, že ví, co dělá, ale přesto to není ničím moc jiné od ostatních slasherů a neumí vytěžit své maximum. Pár dnů po zhlédnutí nám Den Díkuvzdání zapadá mezi filmy z řad nad/průměrných hororů a připadá mi až jednoduchý. Vyhodnocení: Nejlepším hororem za rok 2023 tak jednoznačně zůstává Mluv se mnou

Jack staví dům (2018)

Nejlepší Lars von Trierův film, který jsem viděl. V hororových scénách funguje dobře a smrti jsou dost grafické, takže na této úrovni diváka snímek nezklame. Samotný vrah je fajn a pasáže s každou obětí jsou dobře promyšlené. Bohužel nezajímavé monology, které tvoří celkem dlouhé přechody mezi oběťmi, jsou za mě používané až nadmíru, a tak film ztrácí mou pozornost. Ke konci mě zklame, jak krátce vidíme Jackův dům. Finální výběr lokace je neobvyklý a baví mě, ale dějově se už film k závěru trmácí. Za mě, kdyby z filmu vypustili většinu scén, kde se pouze mluví filozofické myšlenky, nebyl by Jack staví dům tak akceptovatelný, jako je. Vyhodnocení: Od Triera si už nic nepustím

Čapkovy kapsy - Zločin v chalupě (2011) (epizoda)

Hořkých sedmnáct jsme zhlédli v angličtině, Zločin v chalupě potom v češtině (díky mé zásluze😎). A musím říct, že mě to neuvěřitelně překvapilo. Myslel jsem si, jakej to bude nudnej blábol, a ono ne. Bylo to drsný a syrový. Úplně mě to odrovnalo a nalákalo na knížku. Vyhodnocení: Snad jsou i zbylé povídky stejně tak dobré

Hořkých sedmnáct (2016)

Zdálo by se, že to bude jedna z těch kvalitních teen dramkomedií (už i podle hodnocení), bohužel se ale ve skutečnosti jedná o jednu z mnoha jiných. Hlavní představitelka je extrémně nesympatická svině. Zezačátku jsem pro ni ještě nějaké to pochopení měl, ovšem po krádeži auta u mě skončila jako totální hysterická 3,14ča, která si takovou "nespravedlnost" ve svém životě po právu za své chování zaslouží. Sice jsem rozuměl jejímu rozčilení nad nejlepší kamarádkou (sám teď zažívám podobnou situaci, kdy mě kamarád značně odstrčil kvůli holce; taky jsem se tu i proto (jen tak z nudy) "snažil najít" nějakou katarzi, kterou bych mohl vztáhnout na svůj případ), jenomže, co pak předváděla po zbytek stopáže, bylo na solidní propleskání. Tím už u mě film značně padá. Dalším problémem je komedie, která funguje tak na 50%. Je buď povedená, anebo ultimátně cringe, až mi bylo trapností úzko. Povedeným vtipem byla např. úspěšná lobotomie. Ty nepovedené potom častěji prováděla Nadine. Dalším, a posledním významným negativem bylo pro mě procitnutí hlavní představitelky ze dne na den. Snad mi film nechtěl opravdu říct, že se přes noc celý její život obrátil naruby a nabral ten správný měr. Jaká pohádka! Musím ale jinak říct, že jsem si Hořkých sedmnáct na poměry filmů, co si pouštíme před Vánoci ve škole, vcelku užil. Za mě tedy sice docela spokojenost, zároveň si však říkám, že to šlo líp. Vyhodnocení: Ta její kamarádka na ni aspoň tolik nes*ala na rozdíl od toho mého