Napříč vesmírem (2007)

Kto sa vydá naprieč vesmírom s 33 pesničkami Beatles neoľutuje. Režisérke Julie Taymor sa podarilo vzdať skutočnú poctu tejto legendárnej liverpoolskej štvorici. Vybrať z množstva notoricky známych pesničiek niekoľko a na ich základe vybudovať príbeh bola úloha odvážna, ale vyšlo to nad očakávanie dobre. Vizuálna stránka nie je len rekonštrukciou 60. rokov, ale hlavne ich ducha. Vyskytnú sa tu prapodivné kostýmy, graffiti a kulisy. Nájdete tu aj odkazy na v tej dobe žijúce ikony, Dr. Robert bol inšpirovaný Nealom Cassadym – predoobrazom Kerouakovho hrdinu Moriartyho, gitarista Jojo sa nápadne podobá na Jimmyho Hendrixa a Sadie spevom pripomína Jonis Joplin. V malých rolách sa tu objavia napríklad Bono Vox, v trojroli Joe Cocker a Salma Hayek si zahrala hneď 5 zdravotných sestier naraz. O kvalite by mohol svedčiť aj fakt, že film odsúhlasili samotní členovia Beatles. Komu sa páčili Formanové Vlasy alebo Pink Floydovská stena, nebude sklamaný ani Beatlesackým vesmírom. Odporúčam všetkým priaznivcom dobrej hudby!

Amorův úlet (2006)

Odporúčam všetkým priaznivcom nahlúplych romantických komédií. Nečakajte nič úžasného, len si sadnite a vychutnávajte si stupídne fórky. Určite nebudete sklamaní!

Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007)

Veľmi zaujímavý, emóciami nabitý film, podfarbený výbornými hereckými výkonmi (Casey Affleck bol skutočne poriadne úlisný a odpudivý). Moment čakania na hlavnú udalosť (zrejmú už z názvu) prináša napätie, ktoré ale po čase opadne. Nemôžem si pomôcť, ale dĺžka bola ubíjajúca. Keby bol film o hodinku kratší, bolo by pravdepodobne aj moje hodnotenie vyššie.

Alvin a Chipmunkové (2007)

Roztomilá rozprávôčka pre školáčikov. Školákom odporúčam len v sprievode detí do 6 rokov. Dospelí nech sa radšej vyhýbajú tomuto filmu veľkým oblúkom.

Kapela přijela (2007)

Príjemný filmík, ktorý si treba vychutnať. Pomalý dej s množstvom dialógov. Ten, kto pozná egyptskú a židovskú kultúru, určite sa dobre zabaví a nájde sa aj dosť miest na zasmiatie.

Ambiciózní blondýnka (2007)

Tento film má všetko, čo romantická komédia má mať – je nevtipný, má predvídateľný dej , slabé herecké výkony a neprekvapí ničím. Pre tých, čo takýto druh filmov majú radi vrelo odporúčam, vy ostatní sa mu s veľkým oblúkom vyhnite.

Sbohem, baby (2007)

Surová kriminálna dráma z chudobného predmestia Bostonu, Amerika vykreslená v celej svojej „kráse“ aj s úžasnými týpkami, prelínajúcimi sa celým dejom, hustá atmosféra, nečakané zvraty a rozuzlenia. Určite by sa dalo čo to vylepšiť, ale Ben Affleck aj so svojim mladším bráškom odviedli výbornú robotu a u mňa zabodovali naplno.

Devítky (2007)

Filmov, pri ktorých sa treba aj zamyslieť sa točí veľmi málo a tak hodnotím kladne snahu autorov ponúknuť divákovi alternatívu k jednoduchým bezmyšlienkovitým príbehom.

Pan Včelka (2007)

V úvodnej desaťminútovke sa striedal jeden fórik za druhým, potom sa náhle autori vystrieľali a nasledoval priemerný animák. S priemeru ho nevytrhli ani známe osobnosti, ktoré boli síce obohatením deja, ale na celovečerný film to bolo málo.

Beze mě: Šest tváří Boba Dylana (2007)

Film ocenia predovšetkým priaznivci Boba Dylana. Bez znalostí jeho biografie je divák stratený. Množstvo odkazov na jeho etapy života, jeho správanie a postoje bez hlbších znalostí zostanú nepochopené. Pre tých ostatných zostane len kvalitná hudba (aj tú si nemusí každý divák obľúbiť), dobré herecké výkony Dylanových predstaviteľov (najmä Cate Blanchett je naozaj úžasná) a prehľad historických udalostí, popr. sa môžu baviť spoznávaním známych postáv (náhodne vyberám prezidenta Nixona, beatnického básnika Allena Ginsberga, alebo členov Beatles). Vo filme odznie aj Dylanov citát: „Akceptujem chaos. Len neviem či on akceptuje mňa.“ Dovolím si ho parafrázovať. Akceptujem tento film, len neviem, či aj on akceptuje mňa ako diváka.