Zloději kol (1948)

Poválečná evropská filmová tvorba se často orientovala na různá sociální témata. Častým tématem byla lidská bída a chudoba. Film Zloději kol nepatří k snímkům optimistickým. Hlavní hrdina Antonio Ricci po dvou letech hledání získává práci jako lepič plakátů. Podmínkou je, že musí vlastnit kolo. Hned první den práce jej o něj připraví neznámý zloděj. Musí jej najít, jinak přijde o obživu pro svoji rodinu. Když neuspěje u policie, dá se do hledání sám. Po usilovném pátrání zjišťuje, že dotyčný je ještě větší chudák, než on sám. Ze zoufalství se pokouší o podobný čin, ale je dopaden ... Film Zloději kol určitě stojí za shlédnutí.

Zázrak v Miláně (1951)

Pozoruhodný pohádkový příběh začínající klasickými slovy: "Bylo nebylo ...". Pohádka o touze po spravedlivém světě a bohatství. Hlavním hrdinou je přátelský a laskavý mladík Toto, jenž byl jako nemluvně nalezen matkou pod hlávkou zelí. V Itálii totiž děti nenosí čáp, ale tam se děti rodí pod zeleninou. Po její amrti vyrůstal v sirotčinci a po opuštění sirotčince nalézá místo mezi nejchudšími lidmi žijícími na smetišti a stává se jakýmsi jejich vůdcem. Pohádka o království, kde pozdrav "dobrý den" skutečně znamená dobrý den ...

Závratná kariéra (1956)

Poměrné zdařilá americká komedie, která si bere na paškál chování správní rady jedné akciové společnosti. Je to tak trochu naivní pohled do činností velkých firem, ale některé fóry jsou docela trefné a hodí se i do dnešní doby. A když jde o hollywoodské dílko, tak samozřejmě nesmí chybět i malé love story, jejímiž hrdiny jsou "malá akcionářka" a bývalý ředitel firmy. Celý film je černobílý, jen závěr, happyend, je v barvě. Dílo Vás určitě pobaví.

Vzpoura ve věznici Carandiru (2003)

Toto drsné brazilské drama je natočeno podle skutečných událostí. Je to výborný film, který nám přináši atmosféru jihoamerické veznice. V příběhu se seznamujeme s různými postavami a postavičkami a jsou nám předkládány jejich osudu. Kterak se dostaly do vězení, co v něm prožívají, jaké jsou vztahy a jak nakonec dopadnou. Film, který Vás donutí se mimi jiné zamyslet i nad způsobem života.

Všechno nejlepší! (2006)

Po dlouhé době komedie, které nechybí inteligentní humor. Občas trochu nenápadný. Musíte se dovtípit. Je to taková komedie monitorující jeden den života hlavních protagonistů. Položil bych tvůrcům dvě otázky. Snad jsem se díval špatně, ale narazil jsem na několik nelogických prvků. Tak např. ten fotbalový zápas Sparty. V jedné scéně v rádiu oznamují, že zápas začíná v 17 hodin. Taxikář Jarda na to odpoví: "Budu tam." Avšak, když nastane čas šesti hodin večer, což nám ukazuje běžící časoměr, tak už v rádiu oznamují konečný výsledek zápasu. Co vím, tak fotbalový mač trvá dvakrát 45 minut + přestávka. Časově to neodpovídá. Ale je to jenom detail. Druhá otázka by mířila k tomu, kterak automechanici dokázali opravit na počátku děje nabourané auto. Neměli k dispozici klíčky, apod.

Vosí hnízdo (2002) odpad!

Akční filmy Evropanům nesluší. Evropa je přeci jenom jiná kulturní oblast, než Amerika. Tenhle film jsem sledoval asi hodinu. Je plný akce ale jinak bez děje. Celou dobu se v něm jen zmateně pobíhá a střílí do všeho, co se hejbe. Nekonečné množství zbraní a munice, až se tomu nechce věřit. Milovníci akčního žánru si jistě přijdou na své. Mně se film však nelíbil. Je bwz nápadu a v podstatě bez smysluplného děje.

Velký risk (1960)

Méně známé gangsterské drama. Setkáváme se tu z celou řadou známých francouzských herců. Vedlo Lina Ventury je to v podstatě začínající Jean Paul Belmondo. Film ve své době se téměř minul pozornosti publika. On také nijak zvlášť výjimečný není. Spíše bych je mohl označit za hodně průměrný. Ale co mu dává body navíc je dokumentace svojí doby. Všímal jsem si třeba takových detailů, že se smělo kouřit v prostředcích hromadné dopravy. Co filmu škodí je úroveň scénáře. Měl jsem možnost film sledovat s českým dabingem, ale počítám, že ten nijak původní hodnotu dialogů nesnížil. Film je dobré shlédnout ze zajímavosti a určitě se k němu někdy zase vrátím. Avšak žádným velkým zázrakem není.

Válka světů (2005)

Film je skutečně nádhernou, napínavou a strašidelnou podívanou. Plný napětí, zvláštních efektů a atmosféry invaze mimozemšťanů na Zemi. Není to jako Den nezávislosti. Tento film je skutečně o něčem jiném je vyprávěn jiným způsobem. Ale plných deset bodů si nezaslouží. Vytkl bych mu několik nelogických kotrmelců, které zde nechci blíže popisovat, abych neprozrazoval děj. Snímku bych vytkl až moc nepřirozeného sentimentu a dojemnosti. Tím to často američtí tvůrci kazí. Filmu bych vytkl i předposledních 10 minut. Je to jinak skbělý film podle skvělé původní knihy.

Už zase skáču přes kaluže (1970)

Už dlouho jsem zde neudělil desítku. Je obtížné porovnávat mezi sebou filmy různých žánrů. Říci, že ten či onen je lepší, než ten druhý. Když třeba jeden snímek je akční bláznivá komedie, druhý horror a třetí poetické drama. Snímkek Karla Kachyni Už zase skáču přes kaluže podle Marshallova námětu patří k filmům poetickým, kterým nechybí i něžný a laskavý humor. Tomuto filmu rád tu desítku udělím. Zaslouží si to za to jak je lidský, jakou má petiku i humor. Zaslouží si ji za to jakou má výpravu. Daly by se mu vytknout některé detaily, které jsou trochu nelogické, ale ve filmu samotném i příběhu se to ztratí.

Únos (1952)

Propaganda. Tendenční a propagandistické filmy se natáčely, natáčejí a natáčet budou na všech stranách. Film Únos je příkladem politické propagandy padesátých let. Osobně toto dílo považuji za kvalitní. Děj se nám může jevit úsměvný, hloupý a naivní. Je však divácky přitažlivý a sledovatelný. Film Únos má na české poměry hvězdné obsazení. Dnes je snímek hodnotným dokumentem doby. Ukazuje atmosféru doby, ve které vznikl.