• Thriller

The Pond (2021)

Neuveriteľné, ako sa takáto nezáživná slabota dokáže brať vážne. Výborná atmosféra, hudba. Nulový príbeh a zábava.

Sky Sharks (2020) odpad!

Bez ohľadu na krásu obalu, zabalené hovno bude vždy len hovnom. Neexistuje nič také ako "je to síce blbosť, ale...".

Attack of the Giant Blurry Finger (2021) odpad!

Na získanie presnej predstavy si stačí pozrieť trailer k tomuto umeleckému skvostu, ktorý pochopia asi len vyvolení. Film je potom natiahnutý na 60-násobnú dĺžku. Asi ide o recesiu, neviem si predstaviť, že by toto niekto bral vážne.

Devil in the Woods (2021) odpad!

Štyria študenti pracujú na filmovom projekte. Po počiatočnom ambicióznom projekte s plánovaním a so scenárom sa kvôli blížiacemu sa termínu odovzdania rozhodnú zjednodušiť si prácu a nakrútiť found footage. U filmu, ktorý trvá niečo vyše hodiny povedať, že je zbytočne dlhý a stačila by polovičná dĺžka, to hovorí samé za seba. Neviem, ktorá kategória filmu je toto, určite minimálne C. Toto natočí každý a verím tomu, že veľa laikov by do toho dalo aj nejakú pointu. Alebo aspoň herečky, na ktoré sa dá pozerať, nie takéto koňoidné anglosaské krásky...

Deadlocked (2020)

Skupina cestujúcich vo výťahu musí spojiť svoje sily aby prežili po tom, ako v budove vypukne nákaza a ľudia sa zmenia na agresívne monštrá. Tento minimalistický typ filmu, ktorého väčšina sa odohráva v jednej miestnosti, potrebuje nápad, scenár, hercov. A všetky tieto atribúty sú tu dosť slabé.

Captive (2020)

Podivín, ktorému utiekla dcéra, uväzní u seba dievča, o ktorom je presvedčený, že je to ona. Tá po niekoľkých pokusoch o útek pristúpi k systematickejšiemu prístupu plánovania úteku. Začne tým, že začne predstierať, že je jeho dcérou.

Ouija Warehouse (2021)

Filmy, ktoré majú nejaký nápad ale zároveň ich tvorcovia majú deravé kapsy (ja to volám film natočený za tri koruny), sú mi veľmi sympatické. Celý film totiž potom musí stavať na scenári a kvalitných hereckých výkonoch. Tento film je natáčaný štýlom akoby na jeden záber, pričom ale sú strihy pekne vidieť aj bez toho, aby sa človek sústredil, ale neruší to. Celý film potom vyznieva ako natáčanie divadelnej hry pohyblivou kamerou. Odohráva sa to v akomsi skladisku, kde sa chystá narodeninová oslava jednej z postáv. Dvaja z pomocníkov nájdu Ouija board (neviem, ako sa to povie po slovensky), drevenú dosku s napísanými písmenami abecedy, ktorá slúži ako nástroj na komunikáciu s bežnými zmyslami neviditeľným svetom a začnú ju hrať. Samozrejme, ako správne hororové postavy, sa zabudnú rozlúčiť a tým zatvoriť za sebou komunikačný kanál. Začína sa tak odvíjať príbeh, na ktorý neboli prichystaní. V zásade nebolo veľa momentov, ktoré by mi na tomto filme prekážali, príbeh sa odvíja v normálnom tempe, herecké  výkony vzhľadom na okolnosti vzniku boli primerané, nerušivé. Asi ale tento film nebude pre každého. Pokiaľ vám v hororoch bytostne chýba krv, v tomto filme je len jedna malá odrenina na čele a tá je hneď na začiatku filmu, márne by ste čakali na ďalšiu dávku krvi, unudili by ste sa, toto nie je film pre vás. Som si istý, že na trhu je dostatok titulov, kde sa dá dosýta napozerať na kýble striekajúcej krvi aj urobiť si pri tom súkromie... Tu je tej krvi asi toľko, čo v priemernej inscenácii. Pokiaľ vám chýbajú super efekty, nič také tu nie je. Len čo dokáže vytvoriť svetlo obrazovky mobilného telefónu, občas nejaký zvukový efekt. Žiadne zabíjačky, žiadne vyvrhnuté črevá, nič podobné, je tu len minimum ľakačiek. Stavia to na scenári, ten nie je ničím oslnivý, nič, čo by sa nedalo vytušiť, alebo čo by ste už viackrát nevideli. Taký mierny podpriemer až priemer.

Jaws of Los Angeles (2021) odpad!

Na západnom pobreží USA sa začínajú objavovať na plážach mŕtvoly kúpajúcich sa. Onedlho sa má otvoriť nový plážový rezort a tak tragédia na  seba nenechá dlho čakať. Tento "skvost" som videl pod názvom Apex Predators a zlé je na ňom úplne všetko. Žáner komédia je úplne mimo, nebol zámer autorov, aby to bola komédia. Berie sa to príliš vážne, herci sú slabí a afektovaní. Komédia to je, ale nechcená. Horor to je, ale zábery žralokov sú použité pravdepodobne z nejakých dokumentárnych filmov. Nikdy sa neobjaví v jednom zábere obeť so žralokom. Postup zabíjania je v podstate rovnaký v celom filme. Modelka sa ide vykúpať, vojde po kolená až po pás do vody, zakričí, rozmáchne rukami a zmizne. Žralok bol na zábere predtým v päťmetrovej vode. Žiadna spenená voda, žiadne známky zápasu, žiadna krv, iba na pláž vypláva plastová ruka, to je akože pozostatok z človeka. Toto všetko som bez problémov schopný filmu prepáčiť, pokiaľ má nejaký nápad. Toto tu chceli byť Čeľuste, akurát bez žralokov... Niektoré postavy ani netuším, na čo tam vôbec boli. S dejom nijako nesúviseli, asi si len paherci chcú písať do životopisu,  že hrali v tom a tom filme, keď budú žobrať nejakého producenta o rolu. Veľmi mi vadili prepálené zábery,  keď už si laik ako ja všimne, že niektoré zábery sú tak prepálené, že nerozoznám postavu, tak asi niečo nie je v poriadku s kameramanom. A ja som si takéto veci (aspoň  doteraz) na filmoch vôbec neuvedomoval. Hudba - striedajú sa žánre hip-hop pochybnej kvality, nejaká elektronická hudba, nejaká rocková hudba. Absolútne to k sebe nepasuje. A perlička na záver hodnotenia - na úvod filmu divák dostane tri minúty titulkov, ale nie také tie titulky, že za nimi je nejaký obraz - čierna nepriehľadná obrazovka a biele titulky, počas celých troch minút. Aspoň sa takto páchatelia rovno priznali. Rekordné sú však záverečné titulky, ktoré nasledujú za bizarným posledným záberom filmu - tie trvajú vyše osem minút. Čiže z celého filmu, ktorý trvá 70 minút (nie 75), tvoria titulky vyše jedenásť minút.

The Fear Footage: 3AM (2021)

Urban explorer Dennis Rosen zmizol 19.9.2020 počas nahrávania epizódy pre svoj kanál "Dennis the Explorer" v mestečku Darkbluff, MD. Polícia pri pátraní po Dennisovi objaví opustené mesto Darkbluff aj kameru so záznamom. Ako fanúšik found footage žánru aj urbex kanálov na youtube možno mierne nadhodnocujem, keďže v tomto filme sú spojené obidve. Pri názve jeho  kanálu som si okamžite spomenul na Exploring with Josh, jeden z najznámejších urbex kanálov. Ak vás žáner found footage z akéhokoľvek dôvodu rozčuľuje, tak to jednoducho nepozerajte, ušetríte si čas aj sklamanie. Takisto fanúšikovia striekajúcej krvi, brutálnych vrážd, nič také tu nie je, ak potrebujete k precíteniu filmového zážitku a následnému kladnému hodnoteniu vidieť striekajúcu krv a vyhřeznuté črevá, vyhnite sa tomuto  filmu.  Ak ale máte tento žáner radi, tak toto je povinnná jazda, už dávno som si nepotreboval urobiť prestávku pri filme, pritom som to pozeral uprostred dňa,  za svetla. Pozerať to v noci, asi sa pri niektorých ľakačkách pototo... Odporúčam (kvôli ľakačkám) pri filme nejesť, lebo vám môže zabehnúť. Celkovo možno povedať, že je to film natočený za tri koruny, s minimálnym scenárom, herecké výkony sú primerané nehercom, čiže netreba od toho čakať nejaké umenie, pri tomto žánri o umenie aj tak nikdy nešlo. Väčšina filmu je postavená na hustnúcej  atmosfére spolu s absurdnosťou situácie, v ktorej sa hlavný hrdina ocitne. Ja osobne som presvedčený o tom, že som práve videl horor roka a to je dnes 4.1.

Nový domov (2019) (seriál)

Príjemná jednohubka plná klišé, ale so správne dávkovaným rozbaľovaním tajomstva a zbytočne nenaťahovaná. Osem dielov po cca 22 minút z toho robí trojhodinový príbeh, ktorý sa dá zvládnuť za jeden večer. Opäť sa ústami Hollywoodu dozvieme, že najhorší ľudia na svete sú kresťanstvom šmrncnutí sektári, že každý hlavný hrdina musí brať lieky z oranžovej krabičky a patrične nimi hrkať, aby si divák užil ten zvuk. To je povinná jazda v každom filme. A, samozrejme, psycho jedenie pri stole, to musí tiež byť. Aby bolo jasné, že rodina je miestom hádok, treba ju diskreditovať, je to určite pre vaše dobro, sheeple...