Pohrdání (1963)

Pouze hudba a BB stála za tu jednu hvězdu. Chtěla jsem posmrtně uctít Godarda a podívat se na jeho filmy. Tohle je třetí a je to snad ještě nudnější podívaná.

Kolo času (2021) (seriál)

Zhlédla jsem to jen díky Rosamund Pike. První dvě epizody se mi dost líbily, ale po nich to šlo strmě dolů. Má to sice hezké lokace, hudbu a efekty, i krev nechybí, ale ono se tam skoro nic nestane! Temná strana se ukáže na začátku, pak se mihne uprostřed a v poslední epizodě, která se ani těm prvním dvoum nevyrovná. Zbytek je nudná konverzační vata, která stejně nikam nevede a ani moc nevysvětlí. A ti kdo nesnesnou multikulti obsazení, ať se tomu vyhne obloukem. Kromě Pike mě to lákalo především tím, že je to o silném ženském společenství/sesterstvu. Často na mě také dýchala atmosféra LOTRa, ale pouze vizuálně, i když to nebylo točeno na Zélandě ale překvapivě v naší malé zemičce. Jsem feministka. Tady ale byla jedna akční scéna naprosto přepálená, protože v ní bojovala sama těhotná žena v zimě proti několika mužům a všechny z nich do krve povraždila a pak rovnou porodila. To se mi z toho chtělo málem brečet smíchem, ale což taková scéna tu snad ještě nebyla. Postavy mi byly některé sympatické, jiné mě sraly a jiné zase zbytečné. Příběh a scénář utrpěl nejvíc. Takže za mě zklamání. Druhou sérii asi už šanci nedám.

Pýcha a předsudek (2005)

Keira a Rosamund jsou tu rozkošné. Ale nemůžu si pomoct, těmto filmům z 19. století asi nikdy nepřijdu moc na chuť. Protože mě ani trochu nenalákaly si přečíst knihu, ve které by ten příběh stejně působil ještě víc suše. Posledně Rozum a cit mě taky moc neoslovil, ale Malé ženy (1994) mi sedly. Na jednu stranu obdivuji tehdější bohatou slovní zásobu, ale na druhou mi zase vadí ten způsob, jak mos škrobeně se postavy chovají a prostě všichni mají na obličeji neustále nějakou masku a nutí se přetvařovat podle tehdějších absurdních společenských nepsaných pravidel. Aspoň že těch dnes už výrazně ubylo. Kamera a kostýmy se ale musí jistě ocenit. Ještě dám šanci Pokání nakonec.

Justine (2020)

Tento film rozhodně není tak špatný. Aspoň 60%. Jelikož jsem hrdá lesbička a s alkoholem mám neblahé zkušenosti, byl mi film tématem dost blízký a dokázala jsem se vcítit do kůže Justine. Její přítelkyně Rachel se mi líbila o něco víc, byla elegantní. Celkově jsem jejich vztahu moc fandila, i když vím, jak to s Justine muselo být těžké. Mohlo to být delší a víc prostoru mohla tak dostat matka, s kterou má Justine údajně nevyřešené spory. Také musím vyzdvihnout ten jeden nádherný a dlouhý záběr, jak obě spolu běží po pláži do moře vykoupat se. Musím si to pustit znovu. Hudba mě taky zaujala. Bohužel víc jak 3/5 dát nemohu, protože znám min. o třídu lepší filmy o lesbické lásce jako je švédský Kyss mig (mám v top 10), americký Tell it to the Bees nebo španělská Eloise.

Jdi a dívej se (1985)

Slabej odvárek teda. Sice ta zmučená držka toho kluka měla nalákat na slušnej depresivní nihilismus, ale bohužel skutek utek. Nezasáhlo mě to skoro vůbec. Jen ke konci jsem se trochu probudila, jak tam vypalovali vesnici konečně. Jinak hodinu a půl se tam téměř nic neděje. Krutost nacismu byla už lépe zachycena v Schindlerově seznamu, Pianistovi či Lidicích.

Gone in the Night (2022)

Winonka Ryder hraje konečně opět po 4 letech v mysteriózním celovečeráku! Tak moc jsem se těšila, až ji uvidím zase mimo roli ve Stranger Things a dočkala jsem se. Akorát film nešel u nás do kin. Natočil ho její mladší bratr Eli Horowitz, který tímto thrillerem debutoval. Mohlo to být klidně delší, aby se více vysvětlila ústřední myšlenka. Ta dvojice Ala a Grety byla fakt creepy a celou dobu čekáte, co za tím vším asi tak vězí.

Eloïse (2009)

Krásné i podruhé! <3

Jako v bavlnce (2020)

Marlenka mi poskytla skvělou životní mantru: "Where others see danger, Marla Grayson sees opportunity!" Rosamund Pike je bohyně, asi si v Praze počkám na její autogram. <3 Motivační citace z filmu: "Look at you. Sitting there. You think you're good people. You're not good people. Trust me, there's no such think as good people. I used to be like you. Thinking that working hard and playing fair would lead to success, and happiness. It doesn't. Playing fair is a joke invented by rich people to keep the rest of us poor. And I've been poor. It doesn't agree with me. Cuz there's two types of people in the world: the people who take, and those gettin' took. Predators and prey. Lions and lambs. My name is Marla Grayson, and I'm not a lamb. I am a fucking lioness! Every fortune ever accumulated started with a leap of faith. But before you take that leap, first take a long, hard look at yourself. Know who you are. Ask yourself: am I an insider? or am I an outsider? Am I a lamb? or am I a lion? Am I a predator or am I a prey? Am I good at money? or am I good at people? What am I willing to sacrifice to achieve my dreams? What lines will I not cross? Don't try to be anyone else. Just know who you are and use that to your advantage."

Já, Olga Hepnarová (2016)

"Jde o to, že jestliže společnost smí ničit jednotlivce, tak naopak jednotlivec může bez zábran a výčitek svědomí ničit společnost. V tom spočívá ten princip. Acta non verba." - O.H. Michalina Olšanská je v této roli naprosto boží. Miluju ji! Černobílá kamera je dechberoucí a instantně vám způsobí vnitřní neklid a pocítíte silnou úzkost a napětí, které musela denně Olga snášet. "Lidi mě nemají rádi. Proč bych měla mít rád já je?" Je pravda, že lidé odkojení konvencí popírají vše ostatní ve jménu normálnosti.

Obi-Wan Kenobi (2022) (seriál)

Jsem z toho všeho rozpolcená jako tenkrát Anakin mezi světlem temnem. Váhám mezi 3 a 4 hvězdami. Nebýt poslední vydařené epizody, dala bych max 3, protože to mohlo být lépe využito. Chyběla mi hlavně hudba. A to jsem od toho nic nečekala. Taky mě docela zklamalo, že odstranili na začátku hlavního inkvizitora a oživili ho až zase ke konci. Ostatně dvakrát tam byl někdo probodnut mečem a vrátil se, což je asi zázrak Síly. I když příběh Revy se mi nakonec dost líbil. Nejvíc věta jak prozradila Obimu: “Anakin Skywalker is alive!” Malá Leia byla skvělá, škoda že Luke nedostal víc prostoru. Nejlepší momenty: Vader stahuje dolů silou obrovskou loď, duel Reva vs Vader, Vader vs Obi samozřejmě, trénink mezi mladým Anim a Obim, Ani a malí padawani v Jedi chrámu a nakonec asi nejvíc dojemný byl ten moment, kdy Obi odstranil půlky masky Vaderovi a mluvil chvilku s Anakinem. No a ten Quin Gon už je taková sladká tečka za celou sérií, která ale mohla nabídnout víc než jen těch pár cool scén. Nakonec tedy dávám 3/5. Obi taky mohl Lukovi říct jednu či dvě věty navíc než jen slavné “Hello there!”